UTRIKES: Alligatorer, ormar och avloppsvatten i spåren av Ian

2022 09 30

En av landets värsta orkaner någonsin har rammat delstaten Florida.

Orkan-rapporterna från USA och delstaten Florida kommer in från flera håll denna morgon.

– Det kan vara den dödligaste orkanen i Floridas historia, sa president Joe Biden, framhöll nyhetsbyrån CBS.

Parallellt som räddningspersonal försöker ta sig fram till dem som drabbats allra hårdast av Ians framfart kommer råder ännu oklarhet kring hur många som har fått sätta livet till.

Oklart kring hur många döda

Varken delstatsguvernören Ron DeSantis eller Biden kan eller vill initialt nämna några siffror, framhåller Sky News.

Däremot uppger polismästaren Carmine Marceno i ett av de områden som har drabbats värst, Lee County, att dödssiffran kan vara ”hundratals”.

En bekräftad siffra på hittills döda kom på fredagsmorgonen och uppgick till tjugotalet, enligt SR Ekot.

Larmnumret 911 fick ta emot tusentals nödsamtal, men strömavbrott och havererat mobilnät har emellertid gjort det svårt att samla in uppgifter.

Mycket information och dokumentation har gjorts av invånarna i de drabbade områdena. Tv-kanalen BBC rapporterar att invånare i Collier County har sett alligatorer, ormar och avloppsvatten på platser där det inte ska förekomma.

"Holy gator"

En tweet från en Marlei Martinez visar en filmsekvens på en stadig alligator som tar sig fram där den normalt inte ska hålla till:

– Holy gator! This guy looks about 9, 10 feet. This is what Lake County’s fire chief cautioned people about today if Astor floods: “With the high water, we get some amphibious creatures to come out of the swamps… snakes, alligators we normally wouldn’t.

Alltså en upp emot tre meter lång alligator på framfart på en plats där den inte hör hemma.

Företrädare för Collier County har varnat allmänheten från att röra sig i områden där floderna har svämmat över.

Drar vidare

Väderleksrapporterna från området rapporterar att Ian efter Floridabesöket lugnar ner sig, innan den förväntas dra in över nästa delstat. Hur pass stark den blir där var oklart på fredagsmorgonen svensk tid.

Foto: A. Potieter

Text: Redaktionen


Tungt kontantkrav på Ica och Coop – alla butiker uppmanas agera

2025 06 30

Just nu går ovanligt många bankomater inte att använda i Sverige. Enligt medieuppgifter är omkring 25 procent av bankomaterna ur funktion.

Sveriges ledande företag inom kontanthantering, Bankomat, uppger att tekniska problem, svårigheter att få tillgång till lokalerna där automaterna står och förseningar i kontanttransporterna har orsakat problemen.

– Jag förstår att många människor är frustrerade över att de inte kan ta ut eller sätta in kontanter. Jag tycker själv att det här är en oacceptabel situation och jag beklagar de problem som situationen orsakar, säger Nina Wenning, vd på Bankomat.

– Tyvärr är också vissa orter mer drabbade än andra. Vi gör nu allt vi kan för att lösa problemen så fort som möjligt

Tungt krav på Ica och Coop

Nu kräver Kontantuppropet – en rörelse med flera olika organisationer – att Sveriges matjättar ska fylla tomrummet.  

Kontantupproret vill att samtliga stora matbutiker ska säkra kontantförsörjningen. 

–  Vi befinner oss i ett krisläge och då måste alla aktörer göra en extra insats. Vi kan inte lämna människor i sticket, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

–  Ica, Coop och Axfood med Willys och Hemköp har tillsammans ett brett nät över hela landet. När Bankomat inte klarar av att ge människor den kontantservice de enligt lag har rätt till återstår bara att vädja till handeln om att hjälpa till.

LÄS HÄR: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp”

”Akut krisläge”

Björn Eriksson beskriver bankomathaveriet som en akut kris. Han påpekar att det nästan är omöjligt att hitta en fungerande bankomat i Värmland, delar av Västra Götaland, och i södra Stockholms län.

– Vi får mängder av samtal och meddelanden från människor som är både upprörda och oroliga för hur deras anhöriga ska klara sig, säger han.

– Många är beroende av kontanter för att klara sina dagliga inköp och de hamnar i ett akut krisläge när de inte går att få tag på. Därför måste handeln nu hjälpa till.

LÄS HÄR: Tungt besked för alla som behöver kontanter 

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


JUST NU: SMHI varnar för höga temperaturer

2025 06 30

Ett högtryck drar in över Sverige.

I början av veckan blir det högsommarvärme i stora delar av landet.

Redan under tisdagen kommer temperaturerna stiga mot 30-gradersstrecket i södra Sverige.

Nu väljer SMHI att gå ut med en varning för höga temperaturer.

Varningen gäller i tre län mellan måndag och torsdag.

Följande län berörs:

- Blekinge län

- Kalmar län

- Kronoberg län

Uppmanar allmänheten

Invånare i de berörda områdena uppmanas att tänka på följande, enligt SMHI:

- Den ihållande höga värmen leder till ökad risk för hälsoproblem, framför allt för riskgrupper som till exempel personer med underliggande sjukdom, äldre personer eller små barn.

- Var uppmärksam på om personer i din närhet påverkas av värmen.

Kulminerar på onsdagen

Enligt SMHI:s prognos kulminerar värmen på onsdagen. I centrala Småland kan det bli uppemot 32 grader.

På torsdag vänder temperaturerna nedåt.

– På torsdag ser vädret allmänt ut att bli ostadigt och svalare luft tar sig ner även i södra Sverige. Sedan stabiliseras vädret med en ny högtrycksrygg ett par dagar innan fler lågtryck tar sikte på landet framåt helgen, framhåller SMHI:s meteorolog Ida Dahlström.

I helgen blir det följaktligen betydligt svalare väder.

– Temperaturen hamnar mer mot det normala, med drygt 20 grader i söder och 15-20 grader i norr, berättar meteorologen. 

FAKTA: Därför varnar SMHI för höga temperaturer

- SMHI utfärdar varningar för höga temperatur eftersom höga temperaturer under en längre tid kan vara skadligt för hälsan.

- Både dygnets maximala temperatur och antal sammanhängande dygn med hög värme ligger till grund för utfärdande av en varning.

Källa: SMHI

Foto: Ybernardi resp D. Bernard

Text: Redaktionen