BESKED I DAG: Så går det i talmansfrågan – SD lär bli nöjda

2022 09 25

Nu är det bara timmar kvar tills besked kommer om Sveriges nästa talman kan bli en sverigedemokrat.

Valets fyra vinnande partier – sett till regeringsfrågan – Sverigedemokraterna, Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna väntas ge besked i dag söndag om vem de vill se som talman.

Tvåa efter Kungen

Frågan har blivit en mycket het potatis då bland annat Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet meddelat att de inte vill att Sverigedemokraterna ska erhålla talmansposten

Talmannen utgör Sveriges nästa högsta ämbete i rangordning och endast Hans Majestät Konungen står högre i rang. Talmannen som är chef över riksdagen står därmed högre i rang än självaste statsministern.

Björn Söder aktuell

En naturlig utgångspunkt är att det största partiet i regeringsunderlaget får stöd av de andra partierna i regeringsunderlaget när det gäller att tilldelas talmansrollen.

Det skulle innebära att M, KD och L ger sitt stöd till SD:s talmanskandidat som exempelvis kan vara Björn Söder.

Söder var tidigare vice talman och är därmed den sverigedemokrat som har erfarenhet av talmansrollen sedan tidigare och därmed kan han vara en möjlig talmanskandidat.

S-MP sneglar på M-kandidat

Den senaste tiden har Socialdemokraterna och Miljöpartiet emellertid signalerat att de är redo att rösta på en moderat talmanskandidat för att hindra att Sverigedemokraterna får talmansposten.

Båda partierna har framhållit att den nuvarande talmannen Andreas Norlén gjort ett bra som jobb talman och att han bör kunna få fortsatt förtroende på posten.

Moderatledaren Ulf Kristersson väntas tillsammans med Jimmie Åkesson (SD), Ebba Busch (KD) och Johan Pehrson (L) ge besked i dag om vem M-SD-KD-L-regeringsunderlaget nominerar som talman samt vilka partier och personer som ska utses till ordförande i riksdagens olika utskott.

ANALYS

Moderaterna och Ulf Kristersson lär inte nappa på Socialdemokraternas utspel och ta hjälp av S-V-C-MP-sidan för att stoppa Sverigedemokraterna från att erhålla talmansposten.

Tvärtom, Sverigedemokraterna lär bli nöjda med dagens besked – oavsett om man erhåller talmansposten eller inte.

Att Moderaterna skulle köra över Sverigedemokraterna och gå emot Jimmie Åkesson är helt enkelt högst osannolikt. Det skulle riskera att leda till att M-SD-KD-L-styret faller omkull redan innan det kan ta över Sverige.

Hoppa jämfota av glädje

Socialdemokraterna skulle hoppa jämfota av glädje och partiet har redan tidigare i dag framhållit att M-SD-KD-L-sidan är väldigt svajig och svag och att Socialdemokraterna är redo att ta över regeringsmakten när och om en regering Kristersson faller.

Men partiledarkvartetten Ulf Kristersson (M), Jimmie Åkesson (SD), Ebba Busch (KD) och Johan Pehrson (L) har signalerat stor enighet om att man ska presentera en paketlösning.

Stor paketlösning

Det innebär att regeringsfrågan – vilka av de fyra partierna som ska få ingå i regeringen – ska beslutas i en helhet tillsammans med hur många ministrar de olika partierna ska få och även tillsammans med vilken politik Regeringen Kristersson ska driva de kommande fyra åren.

I den stora paketlösningen ingår även hur talmansposten och de olika ordförandeposterna i riksdagens utskott ska fördelas.

Närmast uteslutet

Och att det allra största av de fyra partierna skulle köras över och knuffas åt sidan i den stora paketlösningen är uteslutet.

Inte ens det allra minsta partiet kan köras över om det ska bli någon ny regering som bygger på M-SD-KD-L-regeringsunderlaget.

Det är fullt möjligt – ja till och med troligt – att  de fyra partierna har en lösning klar för talmans- och utskottsordförandefrågan utan att allt i den resterande helheten är klart.

Men då kommer talmans- och utskottsordförandefrågan tas med som en redan färdig komponent och vägas in i slutfasen av regeringsförhandlingarna där M-SD-KD-L-gruppen avser att gå i mål med vilken politik som ska gälla i Sverige framöver samt hur ministerposterna ska fördelas

Om SD inte får talmansposten lär partiet istället få andra delkomponenter i den stora paketlösningen vilket gör att SD lär bli nöjda i alla fall.

Nej till SD-talman innebär med andra ord ja till stora framgångar för SD på andra områden.

Sluten omröstning

Enskilda ledamöter har även möjlighet att byta sida i talmansfrågan och själva omröstningen är sluten.

Eftersom det i riksdagen bara är tre mandats ledning för M-SD-KD-L-sidan som har 176 mandat mot S-V-C-MP-sidans 173 så räcker det med att exempelvis två L-ledamöter och M-ledamöter byter sida för att stoppa en SD-talmanskandidat.

Det talar trots allt för att SD kan komma att föredra en lösning som inte innehåller en SD-talman.

Men oavsett vilken lösning det blir – så lär SD bli nöjda och så lär även de andra tre högerpartierna bli.

Foto: Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 10

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


19nov2025

Enormt fynd i Medelhavet – kan lyfta hela Europa

2026 04 10

Ett betydande fynd har upptäckts i Medelhavet.

Ett gasfynd har hittats utanför Egyptens kust.

Fyndet kan få stor betydelse för både regionen och hela Europa, rapporterar Euronews.

Potentiell livlina

Det italienska energibolaget Eni har tillsammans med egyptiska myndigheter hittat en betydande naturgasresurs vid Temsahfältet i östra Medelhavet.

Fyndet uppskattas preliminärt till flera biljarder kubikfot gas, tillsammans med stora mängder kondensat.

– Preliminära uppskattningar pekar på omkring 2 biljarder kubikfot gas vid Temsah-fältet utanför Egyptens Medelhavskust, uppger Eni i ett uttalande.

Fältet ligger cirka 70 kilometer utanför kusten och nära befintlig infrastruktur, vilket kan underlätta en snabbare utveckling och produktion.

– Upptäckten kan erbjuda Kairo och det bredare europeiska kontinenten en potentiell livlina i takt med att kriget med Iran får kostnaderna för energiimport att skjuta i höjden, uppger nyhetsbolaget.

Upptäckten i Medelhavet markerar därför inte bara ett lyft för Egypten – utan också en möjlighet att påverka energibalansen i ett större europeiskt perspektiv.

LÄS MER: UPPGIFTER: Ukraina har nytt supervapen

Kan minska energikrisen

Gaspriserna i Europa har stigit med hela 25 procent, rapporterade Bloomberg i mars.

Ett av skälen är att gaspriserna påverkas mycket starkt av kriget i Iran.

Tidpunkten för upptäckten beskrivs därför som särskilt viktig menar Euronews, eftersom Egypten samtidigt drabbats av störningar i gasleveranser från bland annat Qatar och Israel.

Det har lett till kraftigt ökade importkostnader och press på landets ekonomi.

Fyndet kan därför bidra till att lätta trycket på energisystemet – både i Egypten och potentiellt i Europa, där efterfrågan på gas är fortsatt hög.

Europa kan lyftas

I ett läge där energipriserna är pressade av konflikter och osäkerhet kan nya leveranser spela en viktig roll för att stabilisera marknaden.

En instabil europeisk gasmarknad påverkar även Sverige.

–  Osäkerheten som finns på gasmarknaden påverkar elpriserna. I exempelvis Tyskland används gas i stor omfattning för att producera el. Detta i kombination med att det europeiska elsystemet är sammankopplat innebär att höga gaspriser även påverkar priserna på el i Sverige, framhöll Energimyndigheten nyligen i ett uttalande.

Anders Wallinder, som är chef vid avdelningen för trygg energiförsörjning på Energimyndigheten, har tidigare flaggat för samma sak.

Sverige har ett lågt behov av gas, men påverkas ändå av marknaden eftersom det svenska elsystemet är tätt sammankopplat med flera andra europeiska länder. Gasbrist i Europa leder till högre elpriser i Sverige, enligt Wallinder.

LÄS MER: Europeiskt land lämnar Putins allians

Foto: P. Neznanov

Text: Redaktionen