JUST NU: Intern kritik i MP – sågar egna partiet

2022 09 23

Sverige drabbades av sin 48:e dödsskjutning under 2022 sent igår kväll i Kristianstad.

Det innebär att ett mycket dystert rekord har slagits då det högsta antalet dödsskjutningar tidigare var 47 stycken, vilket skedde under hela 2020.

Miljöpartiets riksdagsledamot Martin Marmgren, anser att Sverige har gått in i en “nationell kris”, rapporterar SVT.

– När vi ser att barn utvecklar riskbeteenden måste vi sätta in resurser. Det är där samhället måste vara starkt, säger han till kanalen, och påpekar vikten av förebyggande arbete och att bygga “allianser med föräldrar”.

Sågar egna partiet

Martin Marmgren riktar även mycket skarp kritik mot sitt eget parti, som han menar inte har lyckats motverka det dödliga våldet trots sju år i regeringsställning.

– Det har gjorts för lite. Vi har gjort för lite för att få lagförda kriminella, säger han.

“Kommer att bli värre”

Riksdagsledamoten tillägger:

– Jag tror tyvärr det kommer att bli värre. Grunden till kriminaliteten vi ser kommer i stor utsträckning från utsatta områden med stor segregation och utanförskap. Ska vi vända den utvecklingen måste vi få människor inkluderade i samhället.

Frustration inom M

Även inom andra partier är frustrationen påtaglig.

Moderaterna, som inom kort förväntas ta ledarrollen i Sveriges nya regering, menar att för få åker fast för grova brott idag.

– Den rättspolitik vi har idag biter inte på de kriminella gängen, säger Johan Forssell, rättspolitisk talesperson för Moderaterna, till SVT.

Man anhållen för mord

En man i 25-årsåldern har gripits efter gårdagskvällens dödsskjutning.

Han anhölls senare skäligen misstänkt för mord, rapporterar Dagens Nyheter.

Den man som sköts ihjäl ska enligt polisen ha haft kopplingar till kriminella nätverk inblandade i våldsamma konflikter i flera områden i Kristianstad.

Mannen var dömd för flera våldsbrott.

– Han har haft en generell hotbild mot sig utifrån det samröre han haft, säger Fredrik Liljeroos vid polisens utredningssektion, enligt DN.

Foto: Sveriges Riksdag (Martin Marmgren) resp Miljöpartiet


JUST NU: Trump tvärvänder – om Orbán

2025 11 07

Donald Trump ger ett nytt besked om Viktor Orbán.

President Donald Trump träffar Ungerns premiärminister Viktor Orbán i Vita huset på fredagen.

I samband med mötet meddelar Trump att Ungern, som är hårt kritiserat för sin relation till Ryssland, kan undantas från sanktioner.

Öppnar för nytt besked

Donald Trump har flera gånger kritiserat länder som köper olja av Ryssland.

Trots det meddelar Trump nu att Viktor Orbáns Ungern kan undantas från amerikanska sanktioner mot länder som köper rysk olja.

– Visst, vi tittar på det, eftersom det är väldigt svårt för Ungern att få olja och gas från andra områden, säger Donald Trump i samband med mötet med Orbán i Vita huset, rapporterar Politico.

Trump menar att Ungern har det svårt på grund av landets geografiska läge.

– De har inte fördelen av att ha hav ... De har inte hamnarna. De har ett svårt problem, säger Donald Trump enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Nytt Tomahawk-besked - direkt från Zelenskyj

”Konsekvenser för det ungerska folket”

Viktor Orbán och Ungern har fått hård kritik för sina relationer till Ryssland, och inte minst för sina stora inköp av rysk olja och gas.

Orbán har i sin tur kritiserat amerikanska sanktioner mot Ryssland.

Ett av Orbáns mål med mötet i Vita huset är just att be Trump att skona Ungern från sanktioner.

– Det kommer att vara en av de frågor som diskuteras i dag, säger Ungerns premiärminister.

– Att tydligt förklara vad det kommer att få för konsekvenser för det ungerska folket och den ungerska ekonomin att inte få olja och gas från Ryssland, eftersom vi försörjs av rörledningar. Rörledningar är inte en ideologisk eller politisk fråga. Det är en fysisk verklighet ... Vi kommer att förhandla om den punkten. Det är livsviktigt, säger Viktor Orbán, enligt tidningen.

Erbjudanden till USA

Orbán har också kommit med erbjudanden till USA, till exempel om att köpa amerikanskt kärnbränsle och teknologi.

Enligt Orbán handlar mötet i Vita huset också om att tina upp relationerna mellan Ungern och USA. Den ungerske premiärministern har kritiserat Trumps sanktioner mot Ryssland, och har tidigare också riktat hård kritik mot Biden-administrationen.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot Orbán - "Specifikt stöd till Putin"

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Villaägare rasar – 86 procent säger nej

2025 11 07

En stor andel villaägare säger nej till ett förslag som har diskuterats.

En stor andel villaägare säger nej till att bygga flerbostadshus i villaområden.

Frågan har aktualiserats av en debatt om bostadspolitikens betydelse för integrationen – en debatt där Socialdemokraterna har anklagats för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

86 procent säger nej

En stor andel villaägare säger nej till förtätning i villaområden, visar en ny enkät från Villaägarna.

86 procent av villaägare är ganska eller mycket negativa till att riva villor för att bygga flerbostadshus.

91 procent är negativa till att ta grönområden i anspråk, enligt enkäten som har besvarats av 12 000 småhusägare.

– Debatten har gått varm om att förändra villaområden genom att bygga flerbostadshus. Det har hävdats att villaägare är positiva till detta – men det stödet ser vi inte i vår undersökning, säger Jonathan Lindgren, expert på kommunala tjänster hos Villaägarna, i ett uttalande.

Socialdemokraterna har på sin partikongress beslutat att partiet vill bygga bort segregationen genom att få in hyresrätter vid villaområden och radhus bland lägenhetshus, har TV4 rapporterat.

Tidöpartier har anklagat S för att vilja ”tvångsblanda” befolkningen.

LÄS OCKSÅ: "Kan kosta över 4 500 kronor" - viktig uppmaning till bolånetagare

S förnekar ”tvångsblandning”

S har å sin sida kraftigt avvisat påståenden om att det handlar om ”tvångsblandning”. Partiet framhåller att man framför allt vill bygga fler boendeformer i utsatta områden.

– Det är därför som vi har förslag om att det ska byggas fler bostadsrätter, radhus och villor i utsatta områden. Så att fler människor som kommer i arbete och får högre inkomst också kan välja att bo kvar, har Magdalena Andersson (S) tidigare sagt till Aftonbladet.

Men förslag om förtätning i villaområden har också lyfts av bland annat Hyresgästföreningen, som dessutom menar att ”Sveriges mest eftertraktade villaområden” har störst förtätningspotential.

Småskalig förtätning kan accepteras

Men den nya enkäten från Villaägarna visar alltså att det finns ett stort motstånd mot detta i villaområden.

– Extremt tråkigt när områden som tidigare varit grönområden bebyggs. Närhet till natur är den största anledningen till att vi valde att köpa huset vi bor i, kommenterar en deltagare i enkäten.

Något fler är dock positiva till att stycka av villatomter för småskalig bebyggelse. 23 procent är ganska eller mycket positiva till det, och 22 procent neutrala.

– I de kvalitativa svaren ser vi en acceptans för småskalig förtätning som tar hänsyn till områdets karaktär och bevarar det som ett grönt villaområde, säger Jonathan Lindgren från Villaägarna.

LÄS OCKSÅ: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen