SVERIGE: Blixtinkallas efter Putins nya order

2022 09 21

Riksdagens försvarsutskott kommer att samlas betydligt tidigare än planerat efter beskedet om den ryska mobiliseringen.

Mötet kommer att äga rum på måndag, erfar Dagens Nyheter.

– Jag tycker det finns skäl för den militära underrättelsetjänsten och säkerhetstjänsten att ha en dragning om vad det här får för effekt. Vi försöker få till det så skyndsamt som det går, säger Pål Jonsson (M), försvarsutskottets ordförande, till tidningen.

Processen måste skyndas på

Egentligen skulle de nya utskotten inte finnas på plats förrän början av nästa månad då riksdagen för närvarande befinner sig i en övergångsprocess.

Men enligt Pål Jonsson måste försvarsutskottet fungera redan nu, och Vladimir Putins besked  om massiv mobilisering av ryska soldater gör att processen om att stärka Sveriges totalförsvar måste skyndas på.

– Men också den fullständiga svenska och finska integrationen till Nato blir viktigare i ljuset av det säkerhetspolitiska läget och den aggression vi ser äga rum, säger han. 

Kan skicka avancerat artillerisystem

På måndagens blixtinkallade möte kommer utskottet även att diskutera om hur man ska stötta Ukraina efter nyheterna från Ryssland

Det kan bli aktuellt att fatta beslut om att skicka det avancerade artillerisystemet Archer till Ukraina, erfar TV4 Nyheterna.

Någonting som den socialdemokratiska regeringens försvarsminister Peter Hultqvist varit tveksam till.

– Det är viktigt att Sverige tillsammans med andra länder fortsätter hjälpa Ukraina, säger riksdagsledamot Mikael Oscarsson (KD) till kanalen.

300 000 nya soldater

Det var i ett tal till nationen idag som Rysslands diktator Vladimir Putin gav besked om att landet förstärker sina trupper med ytterligare en kraftfull mobilisering.

Enligt Rysslands försvarsminister Sergej Sjogu handlar det om 300 000 nya soldater.

Kristersson: "Brott mot folkrätten"

En av flera svenska partiledare som reagerat på beskedet är statsministerkandidaten Ulf Kristersson (M).

– Det är naturligtvis ett försök att legitimera den illegala ockupationen, och ännu ett flagrant brott mot folkrätten, framhåller M-ledaren på Facebook.

"Vill dränka Ukraina i blod"

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har också kommenterat Putins tal.

– Han vill dränka Ukraina i blod, också i sina egna soldaters blod, säger han i en intervju med tyska Bild.

Zelensky är dock fortsatt hoppfull om att diktatorn inte kommer att ta till kärnvapen, någonting som Putin insinuerade skulle vara möjligt.

– Jag tror inte att världen kommer att tillåta honom att göra det, säger den ukrainska presidenten.

Foto: Sveriges Riksdag (Pål Jonsson) resp Försvarsmakten resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Fransmän strömmar till Sverige – köper massor

2026 06 04

Allt fler människor från Frankrike har hittat till Sverige.

Ofta förknippas semester i Sverige med sommarmånaderna.

Men också under vintern strömmar många människor till Sverige. Inte minst till de norra delarna, där turismen i Norrbotten återigen har slagit rekord, rapporterar SVT.

– Norrbotten som vinterdestination ökar ständigt och det vi kan se som en indikation är att antalet gästnätter ökat med sex procent under säsongen. Vi ser också att ökningen sker över hela länet, säger Annika Fredriksson som är vd för Arctic Sweden Visitors Board, till kanalen.

Norge ofta i topp i landet

I Sverige som helhet har norrmännen dominerat under en lång tid, när det kommer till antalet gästnätter.

Men under 2023 skedde ett skifte, då de tyska turisterna gick om de svenska grannarna i väst.

- Detta är möjligen ett historiskt skifte eftersom norska turister i alla pandemifria tider varit de utländska besökare som övernattat mest i Sverige, uppgav Visit Swedens vd Susanne Andersson i ett uttalande i samband med att siffrorna släpptes.

Fransmännen strömmar till

I Norrbotten ser man ett nytt trendbrott.

För första gången kommer flest vinterturister från Frankrike, som också står för den största ökningen under årets kalla säsong, rapporterar SVT.

Som helhet ökade antalet gästnätter med sex procent. Men bland fransmännen var ökningen hela 27 procent.

Och tillströmningen innebär ett rejält ekonomiskt tillskott till regionen.

– Våra besökare spenderar väldigt mycket pengar. Det är enorma summor när det här räknas ihop, säger Annika Fredriksson, till kanalen.

LÄS MER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Viktigt att analysera

De olika trenderna när det gäller utländska turister är ibland svåranalyserade, menar Susanne Andersson på Visit Sweden.

Men det finns ändå en stor fördel att känna till dem.

- Det är svårt att dra relevanta slutsatser utan insikt i utvecklingen men detta kan vara viktigt att känna till när svenska besöksnäringsföretag ska planera sina kommande marknadsföringsinsatser, säger hon, i ett uttalande.

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: R. Garcin

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Hundratusentals kan slippa betala skatt – ny lag på gång

2026 06 04

En så kallad skattefälla för hundratusentals svenskar är på väg att tas bort.

Det var förra veckan som regeringen gick ut med att en ny lagändring är på gång.

Så som inkomstskattelagen ser ut idag ska folk som stadigvarande vistas på svensk mark också betala skatt i Sverige för sina inkomster.

Men det finns idag ingen exakt definition av begreppet "stadigvarande vistelse”. Det ställer till det för arbetsgivare, domstolar och de cirka 700 000 svenskar som bor utomlands, enligt regeringen.

"Kommer underlätta"

Den nya definitionen av stadigvarande vistelse föreslås omfatta minst 160 vistelsedagar på ett kalenderår – eller fler än 120 om antalet under föregående år översteg samma antal. Enbart dagar då personen haft sin dygnsvila i Sverige räknas som vistelsedagar.

Det här kommer underlätta livet för många utlandssvenskar, inte minst pensionärer som bosatt sig utomlands men kommer till Sverige och träffar barnbarnen då och då. Det ska vara lätt att göra rätt när man betalar skatt, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Förslag från Skatteverket

Göran Andersson, vd för rådgivningsbolaget Sparsam Skatt, välkomnar beskedet.

Han menar att de nya reglerna kommer att göra det tydligare hur ofta man som utlandssvensk kommer kunna resa “hem” för att besöka släkt och vänner utan att bli skyldig att betala skatt i Sverige.

Lagstiftningen har varit otydlig, vilket inte är till gagn för någon part. Att regeringen nu går vidare har varit efterlängtat ända sedan Skatteverket lade fram förslaget hösten 2023, säger Göran Andersson till Di.

ANDRA LÄSER: Tre skatter kan sänkas vid valvinst

Ska gälla från januari

Dagens regelverk har en gräns vid sex månaders vsistelse. Skatterättsnämnden har dock gjort flera undantag, exempelvis är hembesöken spridits över samtliga månader.

Den nya lagen föreslås träda i kraft från och med nästa år.

Skönt att oklarheter kring repetitiva besök, periodicitet och den svenska vistelsens längd i förhållandet till vistelse utomlands före och efter Sverigevistelsen blir ett minne blott om den nya lagen implementeras 1 januari 2027, konstaterar Göran Andersson.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen