LÄCKT VIDEO: Här lockas fängelsekunder till kriget mot Ukraina

2022 09 15

– Ni får inte ha sex. Och om ni avviker så blir ni avrättade.

Det säger ”Putins kock” när han försöker rekrytera fängelsekunder till Rysslands svårt sargade armé i Ukraina.

Avslöjas i video

Detta avslöjas i en video som nu har läckt ut på nätet.

Att Rysslands diktator använder en mängd olagliga metoder i sitt brutala krig mot Ukraina är känt sedan länge. En omtalad del av detta är uppgifterna om att dömda brottslingar som sitter i ryska fängelser olagligen rekryteras till armén.

Putins kock ligger bakom

Nu har det hela bekräftats med hjälp av videomaterial.

Det är ledaren av den ökända så kallade Wagnergruppen som fångats på film. Wagnergruppen är en

paramilitär grupp som sätts in av den ryska regimen för att stödja Rysslands krigsinsatser runt om i världen.
Gruppen leds av Putins nära allierade Yevgeniy Prigozhin som kallas Putins kock eftersom han har en bakgrund i restaurangbranschen.

Bryter mot rysk lag

Den läckta videon visar hur Putins kock står och talar framför en stor grupp dömda män på en rysk fängelsegård.

– Om ni tjänstgör sex månader [i Wagnergruppen] så blir ni fria. Ingen återvänder till fängelset, säger han i videon.

Att benåda dömda fängelsekunder i utbyte mot att de blir legosoldater är olagligt enligt rysk lag, rapporterar BBC News.

Men Putins kock, som är känd för att ha fria tyglar från Putin, bryr sig inte om lagen.

Får inte ha sex med växter

Han varnar emellertid internerna för att desertera.

– Om ni anländer till Ukraina och bestämmer er för att det inte är något för er – då kommer vi att avrätta er, säger han i videon.

Han berättar även för fångarna att Wagnergruppen har regler mot alkohol, droger och sex.

– Sexuella kontakter med lokala kvinnor, flora, fauna, män – vad som helst, är förbjudet förklarar han för fångarna.

Han informerar även fångarna om att kriget i Ukraina är en tuff uppgift.

Ska begå självmord

– Detta är ett svårt krig. Inte ens i närheten av Tjetjenien eller de andra [krigen], säger han i videon enligt BBC.

Han uppmanar även fångarna att döda sig själva med en handgranat om de riskerar att tillfångatas av ukrainska soldater.

Videon har geolokaliserats till en straffkoloni i den ryska republiken Mariy El.

95 procent säker

Experter uppger för BBC att det med stor säkerhet är den omtalade ”Putins kock” som ses i videon.

– Det är hans röst, hans betoning, hans ord och sätt att tala.  

– Jag är 95 procent säker på att det är han och inte något montage, säger en källa till BBC News.

Yevgeniy Prigozhin eget företag bekräftar att han är mycket lik mannen i videon och dementerade inte att det var han när rysk media ställde frågan.

Halshuggningar

Rysslands diktator Vladimir Putin använder enligt flera expert Wagnergruppen för att utföra olagliga och extremt våldsamma operationer i internationell konfliktzoner där Ryssland anser sig ha geopolitiska intressen.

Bland annat låg Wagnergruppen bakom några av de värsta övergreppen och halshuggningarna i samband med kriget i Syrien, rapporterar New York Post

Omfattande våldtäkter

Gruppen som består av legosoldater och yrkesmördare gjorde sig även skyldig till omfattande våldtäkter och rån mot civila i Centralafrikanska Republiken i fjol enligt tidningen.

Obekräftade uppgifter gör gällande att upp emot 3 000 soldater från Wagnergruppen sattes in i Ukraina under de första veckorna av invasionen.

Foto: Läckt video

Text: Redaktionen


JUST NU: Stödet för MAGA-rörelsen förändras kraftigt

2025 06 07

Republikaners stöd för den så kallade MAGA-rörelsen har förändrats mycket på kort tid.

Det Republikanska partiet har en lång historia i amerikansk politik.

Det senaste åren har partiet emellertid dominerats av den så kallade MAGA-rörelsen – den rörelse som har bildats av Donald Trump och som stödjer honom i vått och torrt.

Nu har det skett en förändring i stödet för MAGA-rörelsen.

Minskar i popularitet

MAGA står för ”Make America Great Again”, och förknippas med Donald Trump.

En ny opinionsmätning visar dock att andelen republikanska som identifierar sig som ”MAGA-republikaner” minskar, rapporterar Newsweek.

I mätningen från Economist/YouGov, som gjordes den 30 maj till 2 juni, svarar 49 procent av republikanerna att de gärna beskriver sig som ”MAGA-republikaner”.

Det är en tydlig minskning jämfört med tidigare månader, enligt tidningen.

I mars var det hela 60 procent av de republikanska väljarna som identifierade sig med MAGA-rörelsen.

Siffran har skiftat lite från mätning till mätning, men den generella trenden tycks vara att entusiasmen kring begreppet MAGA är avtagande, och stödet för den specifika rörelsen minskar.

Omdiskuterat inflytande

Även bland amerikaner i stort minskar andelen som identifierar sig med MAGA-identiteten – från 20 procent i mars till 16 procent i den senaste mätningen.

Stödet för MAGA-identiteten har dock varit ännu lägre om man går längre tillbaka i tiden, och siffrorna behöver inte tolkas som att stödet för Trump minskar.

Men siffrorna talar ändå för att Trumps inflytande inom det republikanska partiet redan kan ha nått sin peak och kan vara på väg att mattas av eller omdefinieras, enligt tidningen.

Hur mycket Trump som person ska få sätta sin prägel på Republikanerna har ofta varit ett ämne för diskussion, bland annat för att Trumps politik skiljer sig på vissa avgörande punkter från traditionell republikansk politik. Det gäller bland annat inom utrikespolitik och handelspolitik.

De allra flesta republikaner är nöjda med Trump, men de som identifierar sig som ”MAGA-republikaner” är betydligt mer entusiastiska, vilket också bekräftas i undersökningen, enligt tidningen.

Undersökningen visar också att republikanska män identifierar sig med MAGA i högre utsträckning (59 procent) än republikanska kvinnor (45 procent).

Foto: Natilyn Hicks Photography

Text: Redkationen


Bakslag för kaffeälskare – ändrade regler runt om i Sverige

2025 06 07

Ändrade regler på många håll i Sverige innebär ett bakslag för kaffeälskare.

Svenskar är ett av världens mest kaffeälskande folk.

Många av oss skulle ha svårt att klara av en hel arbetsdag utan att ladda om med en kopp kaffe, titt som tätt under dagen.

Men på senare tid har kaffeälskare fått det tuffare – på grund av regeländringar på många håll i landet.

Många gör samma regeländring

Allt fler kommuner väljer att spara in pengar – genom att slopa gratis kaffe för de kommunanställda.

Istället måste de anställda betala för det kaffe de dricker på jobbet, till exempel genom löneavdrag, rapporterar TV4.

En granskning av fackförbundet Vision visar att ett 60-tal kommuner har börjat ta betalt för kaffet.

Förändringen har skett i takt med att kaffet har blivit dyrare, samtidigt som många kommuner ser stora behov att göra nedskärningar.

Förlorar attraktionskraft

Ett exempel är Pajala kommun. Där räknar man med att kunna spara in 300 000 kronor genom att göra löneavdrag för det kaffe som medarbetare dricker.

Fackförbundet Vision beskriver åtgärden som ”löjlig”, och menar att det är fel sak att spara in på. Man understryker att arbetsplatser som drar in den typen av förmåner riskerar att få svårare att locka till sig arbetskraft.

– När man tar bort den här typen av förmån förlorar man så mycket i attraktionskraft. Det känner jag mig orolig för. Alla frågar vilka slags förmåner vi kan erbjuda och då måste vi svara att vi inte kan erbjuda någon alls, har Visions ordförande i Pajala, Robert Hawkins, tidigare sagt till Vision.

Men trots kritiken har alltså ett 60-tal kommuner i Sverige gjort liknande regeländringar, som innebär att medarbetarna inte längre får gratis kaffe.

Central roll på arbetsplatsen

Kaffe är väldigt viktigt för många svenskar, särskilt på jobbet, har tidigare undersökningar visat.

Enligt en Sifoundersökning som gjorts på uppdrag av Beans in Cup 2024 dricker svenskarna i snitt 2,2 koppar kaffe per arbetsdag.

Totalt dricker vi nära tolv miljoner koppar per arbetsdag och tre miljarder koppar per år.

– Kaffet har haft en central plats under lång tid och med närmare tre miljarder koppar om året står det klart att drycken är en viktig del av vår vardag, sade Peter Jönsson, smakchef på Beans in Cup, i ett uttalande.

– Det gäller inte minst under arbetsveckan där vi kan behöva lite extra fokus och energi. Svenskarna ser dessutom kaffemaskinen som något mer än en plats att hämta dryck från - den har en större roll på arbetsplatsen, tillade Peter Jönsson.

Foto: PublicDomainPictures

Text: Redaktionen