17 sep 2026

JUST NU: Magdalena Andersson avgår som statsminister

2022 09 19

Statsministern har erkänt sig besegrad.

Socialdemokraternas partiledare och Sveriges statsminister Magdalena Andersson avgår.

Det meddelar hon på en pressträff nu ikväll.

– Imorgon kommer jag att begära mitt entledigande som statsminister, säger Andersson.

S-ledaren kommer därefter att leda en övergångsregering till dess att nästa statsminister är på plats.

Hon meddelar dock att hon inte kommer att lämna positionen som ledare för Socialdemokraterna.

"Starkt val"

Andersson hyllade sitt partis valrörelse.

– Socialdemokraterna har gjort ett starkt val, med starka resultat. Efter åtta år i regeringsställning har vi gjort den största ökningen på 20 år. Jag är stolt och tacksam över att nästan två miljoner svenskar har valt att lägga sin röst på S.

Uttalade sig om SD

Hon kommenterade även Sverigedemokraternas framgångar.

– Jag ser en oro och jag delar den, säger Andersson.

Magdalena Andersson uttrycker även att hon öppnar för att samarbeta med Ulf Kristersson.

Detta om M-ledaren inte lyckas samla KD, L och SD och bilda regering.

– Om UIf Kristersson är mer redo att samverka med mig och andra partier är jag givetvis beredd att sitta ner och diskutera med honom, säger Andersson.

Högern firar seger

Högersidan har ropat ut seger ikväll.

– Svenska folket har röstat för ett maktskifte, uttrycker Ebba Busch (KD) på Instagram.

Även Jimmie Åkesson (SD) har segerjublat på sociala medier.

– Nu påbörjas arbetet med att göra Sverige bra igen, framhåller SD-ledaren.

Säkrade segern med ytterligare mandat

Under kvällen säkrade högersidan segern i valet efter att Ulf Kristerssons lag erövrade ytterligare ett mandat.

Ställningen är nu 176-173 till M-sidans fördel.

Det innebär i praktiken att valet är avgjort.

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


06 okt 26

PRISSMÄLL I DAG: Hushållen uppmanas till fem åtgärder

2026 10 07

På onsdagen sticker elpriserna i väg ordentligt.

Särskilt dyrt blir det i södra Sverige.

Enligt spotpriserna från elbörsen Nord Pool landar genomsnittspriset i det sydligaste elområdet SE4 på cirka 2,20 kronor per kilowattimme.

Uppmanar: Vidta fem åtgärder

Nu går det gröna teknikföretaget 1KOMMA5 ut med flera uppmaningar inför onsdagens pristopp och kommande pristoppar under hösten och vintern. 

Marianne Andera, CCO och expert på elekonomi på företaget, rekommenderar hushållen att vidta följande åtgärder för att dämpa effekterna av de höga elpriserna:

1, Flytta din förbrukning

– Det finns ofta relativt billig el att tillgå någon gång under dagen. Genom att styra elanvändningen till dessa tider kan du påverka din totala elkostnad. Det kan exempelvis handla om att ladda elbilen när elen är som billigast, framhåller experten.

2, Se över din huvudsäkring

– Utöver elhandelspriserna, som kan vara volatila, tillkommer kostnaden för elnätet. För vissa villaägare kan en större säkring än vad huset behöver innebära en onödigt hög elnätsavgift, uppger Andera.

3, Kontrollera din värmepump

Andera framhåller att värmepumpen står för en stor del av energianvändningen i många villor.

– För den som har en äldre värmepump kan det därför vara värt att undersöka både skick och effektivitet inför vintern, konstaterar experten.

Nyare varvtalsstyrda värmepumpar kan anpassa effekten efter husets behov. Det ger möjlighet att styra elanvändningen till billigare timmar och samtidigt minska effektbehovet.

Andra läser: Ny Swishlösning i Ica-butiker – från och med idag

4, Undersök möjligheterna till egen energiförsörjning

– Att installera solceller är ett sätt att producera egen el och kan på sikt spara pengar för hushållet, betonar Andera.

5, Lagra energi när den är billig

I dag installerar allt fler privatpersoner hembatterier, antingen som fristående system eller i kombination med solceller.

– Batteriet gör det möjligt att lagra el och använda den när den gör störst nytta, framhåller Marianne Andera

Läs också: Ryssland: Ukraina har slagit nytt rekord i kriget

Foto: Hallkom

Text: Redaktionen


6 okt 2026

Avgörande besked på väg – Ukraina nära ett ja

2026 10 07

Ukraina kan snart få grönt ljus.

EU uppges förbereda en särskild färdplan för Ukrainas väg mot ett EU-medlemskap.

Samtidigt kan ett viktigt hinder kan vara på väg att försvinna, rapporterar RBC Ukraine.

Förbereder ny färdplan

EU håller på att ta fram vägledande färdplaner för fyra kandidatländer som vill bli medlemmar i unionen: Montenegro, Albanien, Moldavien och Ukraina.

Färdplanerna ska bland annat innehålla vägledande tidsplaner och konkreta uppgifter som behöver genomföras.

Tidigare har vägen till ett ukrainskt EU-medlemskap setts som lång. EU har betonat att Ukraina måste genomföra omfattande reformer och att det inte finns några genvägar – men nu sker nya steg i snabbare takt.

Färdplanerna väntas vara klara senast den 28 oktober, enligt EU-kommissionären med ansvar för utvidgning, Marta Kos.

Läs mer: 320 förlorar jobbet – tung kollaps i bilbranschen

Ukraina får särskild plan

Ukrainas färdplan kommer samtidigt att skilja sig från de övrigas.

Anledningen är framför allt kriget i landet, som gör Ukrainas situation betydligt mer komplicerad än för de andra kandidatländerna.

Enligt Kos pågår arbetet med Ukrainas färdplan fortfarande.

Samtidigt har Ukraina redan tagit flera steg inom de tekniska förhandlingarna med EU. Det handlar bland annat om att öppna förhandlingskluster, uppnå så kallade riktmärken och därefter stänga olika kapitel.

– Därför blir det lättare att fastställa hur hela situationen, kriget, kommer att återspeglas i villkoren i anslutningsfördraget och hur detta kommer att se ut, säger Kos.

EU-kommissionären Marta Kos uttrycker samtidigt en förhoppning om att kriget ska ta slut snart.

Hon konstaterar också att Ukraina just nu arbetar inom tre områden samtidigt: landets överlevnad, integrationsprocessen och arbetet med att uppfylla EU krav samt genomförandet av reformer.

Ungern har vänt

Samtidigt kan ett viktigt hinder för Ukraina vara på väg att försvinna.

Enligt uppgifter som rapporterats på måndagen är Ungern redo att ändra sin hållning och släppa sitt motstånd mot Ukrainas fortsatta EU-förhandlingar.

Det skulle i så fall innebära en viktig förändring för Ukrainas EU-process, eftersom Ungerns hållning länge har varit ett hinder för fortsatta framsteg.

– Vi bör beslutsamt gå vidare med Ukraina och Moldavien, med ambitionen att öppna alla förhandlingskluster för båda länderna före årets slut, i linje med de nödvändiga villkoren, sade Europeiska rådets ordförande António Costa i ett tal vid College of Europe, till Rapporteur under måndagen.

Läs mer: Klassiskt ostmärke försvinner efter 148 år – säljs på Ica

Foto: President of Ukraine
Text: Redaktionen