SVERIGE: SD-toppen rasar mot SVT

2022 09 14

Riksdagsledamot Björn Söder (SD) rasar mot ett inslag i SVT:s Aktuellt.

På tisdagskvällen medverkade Willy Silberstein, ordförande för Svenska kommittén mot antisemitism, i programmet. Han uttryckte sin oro för SD:s valframgång och betonade att partiets grundare har kopplingar till nazism.

Rasar mot inslaget

SD-toppen Björn Söder gick då ut på sociala medier och höll inte tillbaka i sin kritik mot inslaget.

– Willy Silberstein tillåts i SVT stå och helt oemotsagd framföra rena lögner. Helt otroligt! skriver han på Twitter.

I frustration tweetade han ytterligare:

– Nu får banne mig SVT skärpa sig och sluta med rena propagandainslag. Kvällens Aktuellt borde omgående anmälas för partiskhet. Och public service ska banne mig reformeras i grunden!

Tidigare osämja

Silberstein refererade även till en debatt i P1 med Björn Söder som hölls inför förra valet.

– Han hävdade med emfas att jag inte kunde vara svensk, säger han till SVT.

På Twitter svarar Silberstein på Söders kritik. 

– Jag är inte förvånad. SD skriker i högan sky så fort de får kritik. De bemöter inte kritiken i sak, utan hoppar ner på andra saker, skriver han. 

SVT besvarar kritiken

Charlotta Friborg, ansvarig utgivare på SVT Nyheter, går nu ut och svarar på Söders kritik.

– Svenska kommittén mot antisemitism (SKMA) ger uttryck för mycket stor oro kring vad som skulle kunna ske i spåren av valutgången. Det är en viktig nyhet som SVT Nyheter självklart ska rapportera om, skriver hon på SVT:s Nyhetsblogg.

M och KD uttalar sig

Företrädare för Moderaterna och Kristdemokraterna har kommenterat Björn Söders utspel.              

– Jag tycker att man ska bete sig respektfullt oavsett om det är journalister eller andra, säger M:s gruppledare Tobias Billström till Aftonbladet.

– Det är bra med oberoende medier och en viktig del i vårt medielandskap, säger KD:s gruppledare Andreas Carlson till tidningen.

Vill krympa public service

Björn Söders attack kommer mitt under pågående regeringsförhandlingar mellan partierna i högerblocket.

SD har tidigare utryckt en vilja att krympa public service. Ett förslag som M och KD eventuellt kan ställa sig bakom.

I en intervju med Dagens Media från 2021 föreslog SD-ledare Jimmie Åkesson att SR, UR och SVT kan slås samman till ett enda bolag för att ”spara pengar”.

På SD:s landsdagar slöt partiet upp bakom ledningens förslag.

–  Jag tycker det är fantastisk idé, om man kan upprätthålla saklighet och opartiskhet och garantera bevakning i hela landet, sa Jimmie Åkesson till DN efter beslutet.

Han tillade:

–Tanken med att driva alla delarna som ett bolag är att kunna snäva av uppdraget och inrätta ett vetenskapsråd som ska kontrollera anmälda programs saklighet. Då kan man spara pengar.

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 11

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen