Iran har gått till attack mot USA.
Enligt nyhetsbyrån Axios har den islamistiska diktaturen avfyrat flera robotar mot amerikanska militärbaser i Mellanöstern.
– Som vedergällning för den amerikanska attacken mot landets kärnkraftsanläggningar i helgen, rapporterar Axios med hänvisning till en israelisk myndighetskälla.
Enligt källan har Iran avfyrat tio robotar mot militärbaser Qatar och en robot mot en militärbas i Irak.
Donald Trump övervakar attacken
USA följer de iranska robotattackerna.
President Trump befinner sig i Vita husets situationsrum tillsammans med högt uppsatta försvarschefer, rapporterar CNBC News.
Största militärbasen i Mellanöstern
Explosioner har bland annat hörts i Qatars huvudstad Doha.
Qatar är en nära allierad till USA.
I landet finns den stora amerikanska militärbasen Al Udeid Air Base, som är central för USA:s operationer i Mellanöstern. Omkring 10 000 amerikanska soldater är stationerade på militärbasen.
Det är vid 19-tiden oklart om den stora militärbasen skadats i attacken. Det finns inte heller några uppgifter om personskador.
Har stängt luftrummet
Tidigare under måndagen meddelade Qatars utrikesdepartement att det inhemska luftrummet stängs med omedelbar verkan.
– Myndigheterna i Qatar har fattat beslut om ett tillfälligt avbrott i flygtrafiken i landets luftrum för att säkerställa invånare och besökares säkerhet, framhöll departementet i ett inlägg på X.
Beskedet kom kort efter att USA varnat amerikanska medborgare i Qatar. Den amerikanska ambassaden i Qatar uppmanade invånare att söka skydd.
– Av försiktighetsskäl rekommenderar vi amerikanska medborgare att ta sig till en säker plats och stanna där tills vidare.
Storbritannien och Kina har utfärdat liknande uppmaningar till sina medborgare i landet.
Svar på söndagens attack
USA attackerade tre av Irans kärnanläggningar i söndags.
Efter attacken har det rapporterats om att Iran kan svara genom att attackera amerikanska militärbaser i Mellanöstern.
FAKTA: Qatar
- Qatar utgörs av en halvö som sticker ut i Persiska viken från Saudiarabien.
- I landet finns världens största gasfält, som beräknas kunna ge inkomster i 300 år framåt, och olja för 50 år till.
- Trots att en ny författning 2005 ger viss maktdelning är det i praktiken emiren som bestämmer allt. En viss uppmjukning av det auktoritära styresskicket har ändå skett på senare år.
Källa: Utrikespolitiska institutet
Foto:
Text: Redaktionen