1 – 0 till Annie (C) mot Ebba (KD) –Avslöjar att KD vänsterprasslar med Fi

2021 05 20

Annie Lööf har fått in en rejäl bredsida på Ebba Busch i den stora fajten om regeringsfrågan.

Det var i morse som Ebba (KD) gick ut och sågade Annies (C) inställning inför valet 2022.

– Centerpartiet fortsätter att hålla en fantasilinje i regeringsfrågan, sa Ebba till Expressen när hon dömde ut Annies inställning om att Centern kan bilda regeringsunderlag med både Moderaterna och Socialdemokraterna och klargjorde att den partikonstellationen ger inte KD mycket för.

– Den fungerade inte 2018, och jag tror inte att den kommer fungera nu heller, sa Ebba (KD).

Men nu får hon svar på tal av Annie (C) – och det med besked. På tal om olika partikonstellationer passade Centerledaren på att ”avslöja” att KD på sina håll faktiskt vänsterprasslar med inga mindre än både Feministiskt Initiativ och Vänsterpartiet.

– Igår gjorde jag ett digitalt besök i Strömstad. Där styr KD tillsammans med S, V & Fi. På tal om ”fantasilinje”. Den mittensamverkan C menar finns på flera håll i landet där KD medverkar, i region Jönköping, i Norrköping, Södertälje, Härnösand mfl. För resultat och samarbete, meddelar Annie (C).

ANALYS

1 – 0 till Annie Lööf (C)! Om KD kan samarbeta i styrande ställning tillsammans med Fi och V så borde Centern kunna samarbeta med både S och Moderaterna. Men sen är det förstås viss skillnad på kommunal nivå i Strömstad och riksnivå i hela Sverige. Den som lever får se var det hela slutar när vallokalerna stängt igen söndagen 11 september 2022.

[yop_poll id="66"]

Chockbesked för prestigeprojekt: Kan kosta 56 miljarder kronor

2025 09 18

Kostnaden för det prestigefulla Västlänkenprojektet skjuter i höjden.

Prislappen för den cirka åtta kilometer långa järnvägstunneln under Göteborg beräknas landa på 56 miljarder kronor. Det är en ökning med 80 procent om man räknar bort inflationen, rapporterar DN.

–  Kostnaden som WLC angett för Korsvägenetappen har ökat med fem miljoner per dag varje dag sedan 2018. Vi är mycket besvikna, för att inte säga rent ut sagt förbannade, säger Patrick Guné, chef för Stora projekt på Trafikverket, till tidningen.

Häver kontraktet

Tidigare under torsdagen meddelade Trafikverket att kontraktet för Västlänkens Korsväggen-etap hävs.

Myndigheten riktar allvarliga anklagelser mot det NCC-ledda konsortiet WLC (Wayss & Freytag Ingenieurbau AG).

Enligt Trafikverket ska WLC ha gynnat egna och närstående bolag i samband med upphandlingar inom konsortiet. Dessutom anklagas företaget för att ha valt tekniska lösningar som främst gynnat den egna vinningen, samt för att ha lagt på oskäliga påslag i flera led.

– Enligt granskningen har WLC allvarligt brustit i omsorgsplikten avseende kontraktsadministration och ekonomistyrning. Allt detta med ökade kostnader för skattebetalarna som följd, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Hundratals tvingas lämna svenskt storföretag

Slår tillbaka

Byggföretaget NCC tillbakavisar anklagelserna som riktats mot WLC.

Företaget kallar Trafikverkets påstående för felaktiga.

– Detta är ett djupt beklagligt beslut som kommer att öka slutkostnaden och leda till stora förseningar av Västlänken. De påståenden som anges som hävningsgrund stämmer inte, och med det här försöket att skyla sina egna tillkortakommanden illustrerar Trafikverket sin oförmåga att driva stora samverkansprojekt, säger Kenneth Nilsson, affärsområdeschef på NCC Infrastructure.

Trafikverkets Patrick Guné köper inte byggföretagets förklaring.

– När vi ser kostnadsökningar på nästan 400 procent, känner vi oss lurade. Vår uppgift är att bygga en anläggning som Göteborg och hela Sverige kan vara stolta över, inte att medverka till att pengar försvinner utan förklaring, säger han.

– Vi har ett ansvar gentemot resenärer och skattebetalare. Att häva kontraktet är ett tufft beslut, men nu är det nödvändigt att sätta ner foten för att komma vidare och leverera det som Västsverige behöver, en pålitlig och modern järnväg.

LÄS MER: Kalldusch för Ica – konkurrenten närmar sig snabbt

Foto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Ukraina har befriat 160 kvadratkilometer

2025 09 18

Ukrainas president säger att landets styrkor befriar mark i Donetsk.

Ryssland fortsätter att trycka på i de östra delarna av Ukraina.

Putins styrkor har under den senaste tiden koncentrerat många soldater kring städer som Pokrovsk och Dobropillia.

Nu säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukrainas trupper har befriat 160 kvadratkilometer i östra Donetsk, rapporterar Kyiv Independent.

Flera byar

Ukrainska styrkor har under den senaste månaden drivit tillbaka ryska trupper efter att dessa avancerat 15–20 kilometer mot den strategiska motorvägen Dobropillia–Kramatorsk, nära den omstridda staden Pokrovsk. 

Sedan slutet av augusti har ukrainska enheter återtagit kontrollen över flera byar i området. 

Sju bosättningar har återtagits i sektorerna Dobropillia och Pokrovsk under motoffensiven, säger Zelensky och citerar en rapport från överbefälhavaren Oleksandr Syrskyi.

Totalt rör det sig alltså om 160 återtagna kvadratkilometer.

Har tagit soldater

I samband med den för Ukraina framgångsrika motoffensiven i östra Donetsk har 100 ryska soldater tillfångatagits.

– Ukraina försvarar med rätta sina positioner och sitt land, säger Zelenskyj.

– De ryska förlusterna sedan starten av vår motoffensiv bara i Pokrovsk-riktningen under de senaste veckorna överstiger 2 500. Av dessa har över 1 300 ryska soldater dödats.

Läs mer: Trump frustrerad – “Han har verkligen svikit mig”

Träffar luftförsvar

Uppgifter kommer samtidigt om att Ukraina har förstört ryskt luftförsvar för hundratals miljoner.

Ukrainas drönare förstörde i augusti tre ryska luftförsvarssystem till ett uppskattat värde av 80–90 miljoner dollar, uppger Kyiv Post.

Det motsvarar 750-840 miljoner svenska kronor.

Flera system

Ukrainarna ska ha förstört två Tor-M2 luftförsvarssystem, en Buk-M3-bärare och ett Buk-M2-radarsystem.

– Fienden ändrar taktik, försöker stoppa oss, gömma sig, men förgäves – vår vedergällning hinner ikapp sitt mål, framgår av en ny ukrainsk rapport.

Läs mer: Är emot Ukrainakriget – försvinner nu från Kreml

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen