ANNONS: Hen blir Sveriges statsminister enligt oddsen

2022 09 05

Valrörelsen kokar och partierna stångas om utrymmet i medierna, samtidigt som vi dagligen möts av nya opinionsmätningar. Men vad säger spelbolagen som ibland har haft bättre lycka i att förutspå utgången?

Blir verkligen SD större än M och kommer Miljöpartiet att klara spärren och framförallt vem blir Sveriges statsminister efter valet? 

Enligt prognoserna ser det ut som att det här blir ett av de jämnare svenska valen på många år. Betsson som har erbjudit spel på politik i över 10 år, visar däremot just nu en fortsatt röd ledning där Magdalena Andersson blir Sveriges statsminister även efter valet den 11 september.

Magdalena och Ulf

Magdalena spelas till 1,50 gånger insatsen, medan Ulf Kristersson ger oddset 2,35. Samtidigt tyder allt på att det blir minoritetsregering, vilket innebär att de två blocken och tilltänkta statsministerkandidaterna behöver hitta samarbetspartier och vara dessa till lags för att få igenom sin politik. I och med det parlamentariska läget finns det inte överraskande odds på 16 möjliga regeringsalternativ. Just nu står en regering bestående av endast Socialdemokraterna eller M + L + KD i lägst odds, båda konstellationerna ger 4.00 gånger insatsen. Se alla oddsen för valet här.

Sverigedemokraterna

Socialdemokraterna väntas inte förvånande få högst procent av rösterna, däremot är desto jämnare kring vilket som blir det största oppositionspartiet. Trots att en del opinionsmätningar visar att SD gått om M, så säger oddsen att Moderaterna blir större.

”Till skillnad från opinionsmätningarna är oddsen inte lika ”här och nu”, utan väger in framtiden och hur vi tror det kommer sluta. Ibland har vi lyckats bättre och ibland sämre på att pricka in utfallet och egentligen ska man se oddsen som ett komplement till mätningarna. Spelarna inte berättar vilka de ska rösta på utan hur de tror andra ska rösta, och när spelen blir så många hamnar vi ofta nära sanningen”, säger Robin Olenius på Betsson

Odds på småpartier

Inga nya partier väntas komma in, och både Liberalerna och Miljöpartiet väntas klara riksdagsspärren på 4%. Betsson erbjuder spel på Medborgerlig Samling, Alternativ för Sverige, Piratpartiet och Partiet Nyans samt Feministiskt Initiativ, men oddsen visar att det är ytterst  osannolikt att något av dessa partier når över 4%.

Samtliga odds på riksdagsvalet från Betsson hittar du här

Sveriges nästa statsminister
Magdalena Andersson: 1.50
Ulf Kristersson: 2.35

Parti som får högst procent av rösterna Vinnare
Moderaterna: 1.50
Sverigedemokraterna: 2.45

Vilka partier bildar regering efter riksdagsvalet 2022?

S: 4.00
M + L + KD:  4.00
M + KD: 5.00
S + MP: 5.50
M + SD + KD: 8.00
S + C: 8.00
S + C + MP: 11.00
S + MP + V: 12.00
M + SD + KD + L: 18.00
M + KD + C: 22.00
S + M: 22.00

Denna artikel är en annons med innehåll från Betsson och ej en artikel av MarcusOscarsson.se


30 augusti 2026

Stubb säker – kommer skaka under Putins fötter

2026 08 30

Alexander Stubb uttalar sig nu om säkerhetsläget.

Under den senaste tiden har flera rapporter kommit som tyder på att Ryssland är på väg att mobilisera nyrekryter.

Så många som 600 000 kan mobiliseras under 2026 och 2027.

Samtidigt har oro uttryckts gällande att Putin skulle kunna öppna en ny front mot ett Natoland.

Finlands president Alexander Stubb tror inte alls på det – och han säger samtidigt att Putin kan ha stora inhemska konsekvenser att vänta.

Kan skaka

Europa måste förbereda sig militärt, säger Stubb.

Men han tror inte på någon rysk attack mot Nato, rapporterar Kyiv Independent.

– För närvarande är Rysslands alternativ för eskalering ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och jag tror att en mobilisering skulle få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland, säger Stubb.

“Indikation”

Fler än hundra tusen ryssar har enligt uppgifter flytt till Georgien på grund av uppgifterna om en stundande mobilisering.

Men det skulle kunna få marken under Putins fötter att skaka.

Trots det ser även Stubb tecken på att det kan vara på gång.

– Om man tittar på de lagar de nu inför – som i princip handlar om att stänga gränser och begränsa rörligheten – så är det en indikation på det, säger han.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Ekonomen kommenterar

Det opopulära kriget fortsätter, ryska oljeraffinaderier och lager sprängs av ukrainska drönare och ekonomin utmanas.

Den ryska toppekonomen Sergei Guriev säger att Putin får det allt svårare att dölja problemen.

– Putin måste nu säga ”ja, vi har träffar och nedslag och explosioner, men allt är under kontroll” – det är mycket kostsamt för honom, säger Guriev enligt Newsweek.

“Svårt att dölja”

Guriev, som tidigare rådgivit Dmitrij Medvedev, ser det som ett tecken att Putin faktiskt är ute och medger problem i ekonomin.

– Det här är väldigt svårt att dölja nu. Statsmedia rapporterar inte så mycket som man kan tro om alla de där problemen, men Putin måste redan tala om det här. 

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office resp N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 30

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen