VAL 2022: Syrliga svar efter statsministerns regeringsbesked

2022 08 24

Magdalena Andersson (S) kan tänka sig att regera med samtliga partier – förutom Sverigedemokraterna.

Det beskedet gav statsministern i SVT:s partiledarutfrågning.

Andersson var även skeptisk till Vänsterpartiet, även om hon inte sa bestämt nej.

–Jag ser det inte framför mig och det är långt ifrån mitt förstahandsval. Jag är skeptisk till det, inte minst nu när de har suttit och viftat med PKK-flaggor. Det är ingenting som bygger regeringsduglighet i mina ögon, det är ju en terrorstämplad organisation, sa Magdalena Andersson till SVT.

Istället öppnade hon för en regering med de gamla januaripartierna – S, MP, C och L.

– Det bygger på att Liberalerna kommer tillbaka till det som varit en av deras historiska ledstjärnor, att stå upp för liberala värden, mot fascism och nazism, framhöll statsministern.

”S känner inga gränser”

Liberalernas Johan Pehrson tackar bestämt nej till Socialdemokraternas inbjudan.

– Socialdemokraterna känner inga gränser när makten ska säkras. Först yrar man om Liberalerna som rasister i veckor för att sedan vilja samarbeta. Tack. Men nej tack. Skolan, integrationen och elräkningarna behöver inte fyra år till med mer av samma. Sverige behöver en ny regering, fastslår han i ett inlägg på Twitter.

Vänsterledaren Nooshi Dadgostar, som vid upprepade tillfällen krävt ministerposter för att stödja en S-regering, kommenterar Magdalena Anderssons regeringsalternativ på Twitter.

– Magdalena Andersson lyfter fram januariavtalspartierna som regeringsalternativ. Den som inte vill ha en vända till av marknadshyror och sämre anställningstrygghet gör säkrast i att rösta på Vänsterpartiet, skriver Dadgostar.

Kritik från Ebba Busch

Kristdemokraternas Ebba Busch är inte imponerad av statsministerns regeringsplaner.

I ett inlägg på sina sociala medier beskriver hon det socialdemokratiska regeringsalternativet som ”höljt i en dimma av fantasier”.

– Hon säger ja till Liberalerna, som säger nej. Men nej till Vänsterpartiet, som säger ja. Och någonstans där emellan ska både Centerpartiet och Miljöpartiet hållas på gott humör med varsitt skålpund av…ja, vad? Den rödgröna kortleken låter sig inte synas förrän efter valet. Men allt talar för att det blir fyrtal i kaos, om olyckan är framme och de åter får majoritet, framhåller Ebba Busch.

Hyllas internt

Efter partiledarutfrågningen i SVT hyllas statsministern av flera partimedlemmar och S-sympatisörer.

– Magdalena Andersson säger som det är. Det gjorde hon i kvällens utfrågning i SVT också. Rak, tydlig och påläst i frågor som kommer vara avgörande de kommande fyra åren. Det här är ledarskapet Sverige behöver, skriver socialförsäkringsminister Ardalan Shekarabi (S).

– Trygg, stabil, kunnig - Magdalena Andersson visar i SVTs utfrågning varför det är hon som bör fortsätta leda Sverige i en säkerhetspolitiskt orolig tid, betonar utrikesminister Ann Linde (S).

Socialdemokraten och statsvetaren Ulf Bjereld tror att Liberalerna kan ändra inställning efter valet. Han dömer inte ut Magdalena Anderssons regeringsinvit.

– Det är klart att Johan Pehrson i detta skede av valrörelsen måste säga bestämt nej till Magdalena Anderssons regeringsinviter. Men om valresultatet gör SD större än M och Januaripartierna får majoritet kommer saken i ett helt annat läge, skriver han på Twitter.  

I Sifos senaste opinionsundersökning fick S, C, MP och L  tillsammans 169 mandat. 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Liberalerna resp Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

Nytt besked från V – inför mötet med C

2026 10 04

V kommer med besked efter att C bjudit in de rödgröna partierna till samtal.

Magdalena Anderssons (S) första sonderingsförsök fallerade, och slutade med att S-ledaren i början av veckan lämnade tillbaka uppdraget till talmannen.

Det föregicks av att V meddelat att man skulle ställa sig bakom M-kandidaten Anderas Norlén i talmansvalet, istället för att stödja S kandidat Johanna Haraldsson.

Andreas Norlén valdes således, och i slutet av veckan gav han åter sonderingsuppdraget till Magdalena Andersson.

V ger besked

Under fredagseftermiddagen gick Elisabeth Thand Ringqvist (C) ut och bjöd in S, V och Mp till samtal, med förhoppningen att diskussionerna ska kunna tas vidare.

Alla tre partierna har tackat ja, men inför mötena kommer nu ett besked från V. Det är inte aktuellt att förhandla sakpolitik förrän regeringsfrågan är löst, meddelar paritets ekonomiska talesperson Ida Gabrielsson (V).

– V kan givetvis ha sakpolitiska seminarium men vi har inga sakpolitiska förhandlingar innan vi har löst vad målet med förhandlingarna är och vilka som ska genomföra det vi kommit överens om, fastslår hon i ett inlägg på X.

– Det tror jag dom flesta som har förhandlat är eniga om att man måste ha klargjort först.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Behöver samtliga

De fyra partierna som varit i opposition under de senaste fyra åren fick tillsammans 176 riksdagsmandat i årets val. Tidöpartierna fick gemensamt 173 mandat.

V står för 30 av de rödgröna mandaten och kräver ministerposter. C står för 25 av dem och vägrar stödja en regering där V sitter med. Med tanke på det jämna läget behöver Magdalena Andersson stöd från båda partierna för att kunna bilda regering.

Samtidigt har högersidan kommit med inviter till C att stödja en regeringsbildning med Ulf Kristersson (M) i spetsen. Från V tycker man att det är hög tid för C att välja sida.

– Märkligt att se hur högerfolk inte verkar vilja att C ska välja? Jag tänker tvärtom, uppger Ida Gabrielsson i inlägget.

– Ingen tjänar på att C aldrig väljer sida. Oavsett om man är höger eller vänster så borde man anse att det är bättre om C nu efter över åtta år äntligen avgör på vilken sida dom står.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet resp Socialdemokraterna resp Agnus Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen