11 feb 2026

RYSSLAND: ”Ingen nåd kommer att visas”

2022 08 24

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har kommenterat mordet på Daria Dugina i lördags.

– Jag anser detta vara ett barbariskt brott. Det finns ingen förlåtelse och ingen nåd kommer att visas, säger Sergej Lavrov på en pressträff enligt Reuters.

Daria Dugina – dotter till en av Vladimir Putins närmaste män, den ryske ultranationalisten Alexander Dugin – dödades  i en bilbombsattack på lördagskvällen.

Anklagar Ukraina

Ryssland anklagar Ukraina för att ligga bakom attacken.

En specifik ukrainsk kvinna har pekats ut av den ryska säkerhetstjänsten FSB.

Ukraina har avfärdat anklagelserna.

– Ukraina har naturligtvis ingenting med detta att göra, eftersom vi inte är en kriminell stat, som den Ryska federationen, och ännu mindre en terroriststat, sa Mykhailo Podolyak, rådgivare till president Volodymyr Zelensky, i ett uttalande.

”Putins hjärna”

Alexander Dugin uppges ha varit måltavlan för bilbomben som dödade hans dotter.

Fader och dotter Dugin hade på lördagskvällen varit på en festival utanför Moskva. På vägen hem valde de att ta två olika bilar. En bomb exploderade i den bil som Daria Dugina satt i.

Alexander Dugin har av flera tyckare beskrivits som en viktig maktspelare inom Putins närmaste krets. Han har vid flera tillfällen kallats för ”Putins hjärna” eftersom hans idéer påstås ha påverkat diktatorns aggresiva utrikespolitik.

Redan 2008 förespråkade Dugin att Ryssland skulle annektera Krymhalvön. Sex år senare inledde Ryssland ockupationen.

Alexander Dugin har under många år även förespråkat ett krig mellan Ryssland och Ukraina. 

Diktatorns ord

I måndags kommenterade Rysslands diktator Vladimir Putin mordet på Daria Dugina för första gången.

– Ett avskyvärt, grymt brott förkortade livet för Daria Dugina – en ljus, begåvad person med ett riktigt stort ryskt hjärta. Hon tjänade uppriktigt folket och fäderneslandet. Hon bevisade med handling vad det innebär att vara en patriot av Ryssland, framhöll Vladimir Putin i ett uttalande.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


04 jun 26

Ryssland erkänner för första gången

2026 06 05

För första gången under Ukrainakriget erkänner Ryssland ett stort misslyckande för landets ekonomi.

Tillkännagivandet handlar om landets oljeproduktion – som ofta beskrivs som hjärtat i den ryska ekonomin.

Intäkterna från oljeexporten är avgörande för Kremls förmåga att finansiera kriget i Ukraina.

Nu erkänner den ryska regimen ett stort fiasko.

För första gången under kriget medger Kreml att oljeproduktionen minskar.

Rysslands vice premiärminister Alexander Novak går ut med den bekymmersamma informationen under ett ekonomiskt forum i Sankt Petersburg, rapporterar den ukrainska nyhetsbyrån UNN.

– Nuvarande produktionsnivåer är faktiskt något lägre än de var i början av året, säger Novak till reportrar.

Hävdar: Inte Ukrainas fel

Ministern är noga med att betona att minskningen inte beror på ukrainska bombningar av oljeraffinaderier i Ryssland.

– Detta beror på att ett antal av våra oljeraffinaderier för närvarande genomgår oplanerat underhåll, hävdar Novak

– Vår exportinfrastruktur går på full kapacitet. När raffinaderierna återgår till full drift kommer produktionen att öka och återgå till tidigare nivåer, fortsätter han.

Sällsynt erkännande

UNN noterar att det rör sig om ett mycket sällsynt erkännande från den ryska ledningen.

– Novaks kommentar markerar första gången en rysk tjänsteman erkänner att produktionen har minskat, rapporterar nyhetsbyrån.

Vägrar publicera nya siffror

Ryssland slutade att publicera officiell statistik över landets oljeproduktion i april 2023, drygt ett år efter invasionen av Ukraina.

Det Internationella energiorganet (IMA) följer dock utvecklingen. Nyligen meddelade IMA att den ryska oljeproduktionen minskade med 460 000 fat per dag i april jämfört med samma månad förra året. ¨

Totalt uppgick Rysslands oljeproduktion till cirka 8,8 miljoner fat per dag i april.

LÄS OCKSÅ:

Ransonering i Moskva – mardröm för Putin

Sankt Petersburg kan stänga ned 

Rysk spion varnar Kreml – ”Kan pågå i årtionden”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


4 juni 2026

Varning för sms som inleds med två specifika ord

2026 06 04

Svenskar har mottagit kusliga sms.

Att bli utsatt för bedrägeriförsök kan kännas mycket obehagligt, och om man går i fällan riskerar man dessutom att förlora pengar.

Nu varnar polisen för sms som inleds med två specifika ord.

Två ord – och en vädjan

Polisen har mottagit en rad anmälningar om bedrägeriförsök de senaste dagarna.

Sms:en inleds ofta med två ord som ska få mottagaren att tro att det är ens eget barn som hör av sig.

”Hej mamma!” är orden som inleder sms:en, rapporterar polisen i Alingsås, där flera anmälningar har mottagits.

Dessa två ord följs i regel av att bedragaren vädjar om ”hjälp”. Bedragaren utger sig alltså för att vara mottagarens eget barn.

Mottagaren uppmanas av bedragaren att ta kontakt på ett okänt nummer, enligt polisen.

– Bedragarnas syfte kan till exempel vara att få dig att föra över pengar, komma över känsliga bankuppgifter eller ta lån i ditt namn, enligt polisen.

Stort mörkertal

Bedrägerier av det här slaget har blivit allt vanligare.

Den senaste tiden har det vällt in anmälningar i Alingsås, som alltså tycks vara extra utsatt just nu.

– Polisen har upprättat ett tiotal anmälningar om bedrägeriförsök med detta modus, uppger polisen.

Det kan dock vara toppen av ett isberg.

Polisen misstänker att det faktiska antalet bedrägerier och bedrägeriförsök av det här slaget kan vara mycket större.

LÄS OCKSÅ: Dystert besked för svenska tv-tittare - ras med 30 procent

Gör så här om du blir utsatt

När bedragare utger sig för att vara ens eget barn så uppger de ofta att de fått ett nytt nummer samt att de behöver akut ekonomisk hjälp, exempelvis med att betala en faktura.

Den som känner sig misstänksam kan ringa upp sitt barn på det vanliga numret, eller ställa kontrollfrågor på sms som bedragaren inte har en chans att kunna svara på genom att googla eller liknande.

Man ska aldrig följa uppmaningar om att klicka på länkar eller fylla i bankuppgifter.

Om man misstänker att man har blivit utsatt för ett bedrägeriförsök via telefon eller sms så ska man göra en polisanmälan, uppmanar polisen.

Om man tror att man har drabbats av ett bedrägeri så bör man även kontakta sin bank.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: "Siffran ska fördubblas" - Ukraina slår rekord

Foto: Utsman Media

Text: Redaktionen