VAL 2022: Jimmie Åkesson ställer ultimatum till Ulf Kristersson

2022 08 23

Sverigedemokraternas absoluta krav på Moderaterna: ett samordningskansli.

Ulf Kristersson (M) har hintat om att SD kan få inflytande i en M-ledd regering.

Men de ska inte ha en plats i själva regeringen i dagsläget, vilket även Ebba Busch (KD) förtydligade under morgonen.

Samtidigt är Jimmie Åkessons förväntan ministerposter och ett inflytande utifrån partiets storlek, som för närvarande är större än Moderaterna enligt en mätning från Novus igår.

Det betonar partiledaren i en intervju med Göteborgs-Posten idag.

SD:s absoluta krav

I intervjun säger Åkesson också att det är de politiska segrarna som är det viktiga.

Men SD-ledaren menar även att det kommer stå Ulf Kristersson dyrt om han inte tar med Sverigedemokraterna i en eventuell regering.

SD har därför formulerat ett absolut krav för att acceptera en M-KD-L-regering utan Sverigedemokraterna.

Nämligen ett alldeles särskilt “samordningskansli” som helst ska placeras i regeringshuset Rosenbad, alternativt i riksdagen.

På kansliet ska alla partier som ingår i regeringssamarbetet representeras.

– Har vi inte en majoritetsregering så kanske det kan bli där mycket kommer att ske. Det är ändå riksdagsledamöterna som ska trycka på knapparna, säger Jimmie Åkesson till GP.

"Vi är vakthunden"

Om M fortsatt nobbar SD kommer man att kräva att nya förslag skrivs i förväg och att man formulerar ett detaljerat samarbetsavtal. 

Även när det gäller frågor som exempelvis hårdare straff och minskad invandring, som Sverigedemokraterna redan är för.

– Det kommer inte att hända utan oss. Det är vi som är vakthunden i de här frågorna, säger Jimmie Åkesson.

Busch öppnade dörren

Tidigare idag öppnade Ebba Busch dörren på glänt för Sverigedemokraterna att sitta i en regering längre fram.

Det är dock inte aktuellt till det här valet.

– Det är klart att det inte går att utesluta långt fram men det är inte där vi är nu. För kommande mandatperioden är svaret nej, säger hon till Svenska Dagbladet.

"Titta på Vänsterpartiet"

Istället tipsade hon Åkesson om att ta inspiration från en politisk motpol.

– Titta till exempel på Vänsterpartiet som ganska effektivt utnyttjat sin möjlighet att kunna påverka politiken och ta ära för en del vinster, men då också till stor del slippa ta ansvar och ha lättare att markera sin särprägel, än vad man har när man sitter i regeringsställning.

Foto: Sverigedemokraterna resp Moderaterna

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen

Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen