I NATT: Nya uppgifter om FBI:s fynd – och Trumps ilskna svar

2022 08 23

USA:s expresident Donald Trump ska ha förvarat över 300 hemligstämplade dokument i sin bostad.

Det uppger källor till The New York Times.

Den stora mängden dokument ska ha förvarats i samma bostad som FBI slog till mot den 8 augusti – lyxhuset Mar-a-Lago i Florida.

Justitiedepartementet har ännu inte kommenterat uppgifterna.

Majoriteten ska ha lämnats tillbaka

Enligt tidningen ska 150 av dokumenten ha lämnats tillbaka till nationalarkivet i januari månad.

Ytterligare en del återlämnades i juni.

Resterande del kunde FBI lägga vantarna på i samband med den razzia som utfördes mot Mar-a-lago.

Berör nationell säkerhet

Exakt vad dokumenten innehåller är fortfarande inte känt för allmänheten.

De ska dock beröra den nationella säkerheten, uppger källor för The New York Times.

Bland annat ska det finnas dokument från CIA, NSA och FBI.

Tidningen skriver också att det sannolikt finns en osäkerhet om Trump fortfarande besitter hemliga dokument från Vita huset.

Att utredningen fortfarande pågår tyder på att det inte är klarlagt.

Trumps svar: går till domstol

Två veckor efter FBI:s tillslag har nu Trump svarat juridiskt.

Och det är ingen glad expresident – som nu drar utredarna till domstol för att stoppa processen, rapporterar BBC.

– Ett chockerande aggressivt drag – utan förståelse för vilken oro det skulle orsaka de flesta amerikaner, beskriver Trumps advokater FBI:s räd i den stämningsansökan som lämnats in i natt.

“Avskyvärd razzia”

Trump kallar FBI:s razzia för ett “olagligt inbrott”.

– Vi vidtar alla nödvändiga åtgärder för att få tillbaka dokumenten, som vi skulle ha gett dem utan att den avskyvärda razzian mot mitt hem hade genomförts, så att jag kan ge dem till det nationella arkivet, framhäver han i ett uttalande.

Hintar om att bli presidentkandidat

I stämningen insinuerades också att Trump kommer att ställa upp som presidentkandidat till nästa val i USA.

– Politik kan inte tillåtas påverka rättskipningen. President Donald J Trump är den tydliga föregångaren i det republikanska presidentvalet 2024 och i det allmänna valet 2024, om han skulle besluta sig för att kandidera, framhävs det i hans stämningsansökan.

Foto: Donald Trump

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin får massiv hjälp – 30 000 soldater på väg

2025 07 02

Enligt underrättelseuppgifter planerar Nordkorea att skicka ett stort antal soldater till frontlinjen i Ukraina.

Nordkorea har sedan en tid stöttat Rysslands fullskaliga invasion av grannlandet. 

Diktaturens stöd till Ryssland har omfattat både soldater och vapen.

Nu planerar Nordkorea att tredubbla sina trupper som strider för Ryssland längs frontlinjerna i Ukraina, genom att skicka ytterligare 25 000 till 30 000 soldater. 

Det rapporterar CNN med hänvisning till ukrainska underrättelseuppgifter. 

Tredubbling

Enligt bedömningen kan trupperna anlända till Ryssland under de kommande månaderna.

I november skickades omkring 11 000 soldater från Nordkorea till Ryssland för att strida i Kurskregionen.

Nu kan alltså ytterligare uppemot 30 000 nordkoreanska soldater vara på väg för att stötta Ryssland i det utdragna kriget.

Ryska förberedelser

Enligt uppgifter ska också Ryssland ha påbörjat förberedelser inför de kommande förstärkningarna och truppförflyttningarna.

– Det finns tecken på att ryska militärflygplan håller på att utrustas för att transportera personal, vilket återspeglar det stora åtagandet att flytta tiotusentals utländska trupper över ryska Sibirien, skriver CNN.

– Möjliga förberedelser för den nya utplaceringen, inklusive ankomsten av ett fartyg kopplat till förra årets utplaceringar i en rysk hamn, och fraktflygplan på Nordkoreas Sunan-flygplats, har setts på satellitbilder.

– Detta verkar indikera att de rutter som tidigare användes för att flytta nordkoreanska trupper är aktiva och skulle kunna användas i en storskalig framtida överföring av personal.

Kim Jong Un är ”all in”

Enligt andra källor kan summan på 30 000 nordkoreanska soldater vara för hög, men det beror också på vad Ryssland efterfrågar.

– Det kan säkert komma upp i den siffran. De kommer inte att vara elitsoldater, säger Jenny Town på dem amerikanska tankesmedjan Stimson Center till tv-kanalen.

– Kim Jong Un har sagt att han är ”all in”, så det beror på vad Ryssland har bett om.

– Det har gått rykten om att ryska generaler redan har varit i Nordkorea och tränat trupper där.

Uppgifterna har ännu inte kommenterats av ryska eller nordkoreanska myndigheter.

Text: Redaktionen

Foto: F. Andrejevic resp President of Russia

Text: Redaktionen


Allmänheten varnas för mobiloperatör – 750 000 kunder i Sverige

2025 07 02

Mobiloperatören Hallon har omkring 750 000 mobilkunder.

Det fastställde sajten Telekomnyheterna i mars 2023.

Nu anklagas Hallon för att undanhålla viktig information från sina kunderna.

Mobiloperatören visar inget telefonnummer till kundtjänst på sin hemsida. Kunder med frågor och problem får nöja sig att prata med en chattbot.

Konsumentombudsmannen, KO, menar att agerandet bryter mot marknadsföringslagen.

Nu stämmer KO mobiloperatören och varnar för att kunder riskerar att vilseledas.

– Att telefonnumret till Hallons kundservice systematisk undanhålls medför en betydande risk att konsumenten vilseleds om företagets tillgänglighet och servicegrad, skriver KO i sin stämningsansökan till Patent- och marknadsdomstolen.

Svårt att hitta

Hallon, som säljer mobilabonnemang och internet, har ett telefonnummer.

Men telefonnumret går inte att hitta på under de flikar på hemsidan där kunder normalt söker – exempelvis ”kundservice", ”kontakta oss” eller ”support”.

Mobiloperatören anger endast telefonnumret i avtalsvillkoren och i avtalsbekräftelsen.

– Det här påverkar kundernas möjlighet att agera och få hjälp. Det är helt enkelt viktigt för konsumenten att ha tillgång till sin teleoperatörs telefonnummer, säger Bettina Lechner, processråd vid KO.

Yrkar på förbud

Nu ska ärendet upp i Paten- och marknadsdomstolen.

Konsumentombudsmannen hoppas att domstolen agerar mot Hallon.

– KO vill att domstolen förbjuder Hallon att felaktigt påstå eller ge intryck av att företaget inte kan nås via telefon. Enligt KO bryter företagets sätt att dölja sitt telefonnummer mot marknadsföringslagen.

LÄS MER: Många får samma sms just nu – radera direkt

Granskning inleddes 2023

Konsumentverket inledde en granskning av en rad företags kundtjänster för två år sedan. Målet är att avgöra hur tillgängliga kundtjänsterna är.

Granskningen inleddes eftersom myndigheten fått in flera anmälningar om företag som kunder har haft svårt att nå för att få hjälp med problem.

LÄS MER: Batteribolag går i konkurs

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen