UKRAINA TILL MOTATTACK: Paniken sprider sig bland ryssar på Krym

2022 08 20

Oron ökar nu bland de ryska ockupanterna på Krymhalvön då Ukrainas motangrepp blir allt framgångsrikare.

För första gången sedan den ryska regimen inledde sitt anfallskrig mot Ukraina är ryska intressen på Krymhalvön satta under ökad press.

Putins fasad spricker

Ukrainas armé eller ukrainska stödtrupper har flera gånger lyckats anfalla Rysslands Svarta Havsflotta i regionhuvudstaden Sevastopol på Krym de senaste veckorna.

Rysslands diktator har försökt bygga upp en bild av att den ryska militären på Krym är kraftfull och opåverkbar men nu börjar fasaden få sprickor.

Panikkänslor tilltar hos de ryska ockupanterna och den ryssvänliga befolkningen.

Allt mer utbredd panik

– Ukrainska attacker på rysk militär och transportinfrastruktur på Krym och Khersonregionen minskar sannolikt det ryska självförtroendet avseende säkerheten i rysskontrollerade områden, rapporterar de militära experterna vid Institute for the Study of War i USA.

Effekterna av Ukrainas anfall på ryska militärmål på Krym har blivit överdrivna även av ryska källor vilket pekar på att oron ökar allt mer klargör Institute for the Study of War.

– Det indikerar en allt mer utbredd panik, konstaterar den oberoende och icke-vinstdrivande militärstudieorganisationen.

Invånare upprörda

Den ryska marionettguvernören i Sevastopol har lämnat felaktiga och motsägelsefulla uppgifter om de ukrainska attackerna på rysk militär i Krym och oroade invånare luftar sina känslor på Internet rapporterar BBC News.

Bland annat ifrågasätts det ryska luftförsvarssystemet som lyfts fram som ett av de bästa i världen.

– Var vårt luftförsvar på lunchrast, frågar sig en person, enligt TV-kanalen.

– När kommer ni att stänga ned staden, undrar en annan.

– Vi kämpade hårdare mot coronaviruset. Det fanns kontrollstationer överallt då. Nu kan vem som helst komma in, säger en annan person irriterat.

Svarta rökpelare

Sedan Ukraina lyckades bomba sönder nio ryska stridsplan på Sakyflygbasen för en tid sedan har oron ökat bland befolkningen.

Känslan av att alla ryssar kunde känna sig trygga på Krym har blåst bort konstaterar Daily Telegraph.

På lördagen har återigen svarta rökpelare stigit mot skyn vid den ryska militärbasen i Sevastopol på Krym. Samtidigt har Ukrainas statsledning sagt att man tänker driva bort ryssarna från Krym.

Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen