Storbritanniens vaccinering en succé

2021 05 17

Samarbetet med Astra Zeneca har lyckats mycket bra och i dag öppnar landet upp igen.
 

Under större delen av januari låg dödstalen på cirka 1 500 per dag med ett max på över 1 800 dödsfall men landets framgångsrika vaccinationskampanj har nu fått ned dödstalen till bara cirka 25 per dag. Översatt till Sveriges befolkningsstorlek motsvarar det blott cirka 4 dödsfall per dag och nu kan britterna fira sin framgång med att öppna upp landet idag måndag.

Efter den inledande vågen i Italien, Spanien och Frankrike slog den europeiska virusvågen med brutal kraft mot Storbritannien som var ett av de länder som under en period drabbades hårdast i världen med tusentals dödsoffer per dag. Men landet lyckades i samarbete med Astra Zeneca få till en mycket snabb vaccinering och satsningen blev en stor succé. Britterna har nu genomfört 82 vaccinationer per 100 invånare och totalt har över 36 miljoner invånare vaccinerats.

Inte bara dödsfallen har minskat kraftigt utan även smittspridningen och trycket på sjukvården och idag måndag genomförs en rad lättnader i England:

✅ Människor får kramas och träffas inomhus i mindre grupper igen och upp till 30 utomhus.

✅ Övernattningar hos vänner tillåts igen.

✅ Pubar, barer och restauranger får servera inomhus igen.

✅ Hotell, museum, biografer, lekland, teatrar, konserthallar och idrottsanläggningar får öppna igen.

Även Skottland och Wales genomför en rad lättnader. Premiärminister Boris Johnson är lycklig men uppmanar samtidigt sina landsmän till försiktighet.

– Tillsammans har vi nått en ny milstolpe i vår väg bort från lockdown. Men vi måste vara försiktiga och alla måste ta sin del genom att testa sig två gånger i veckan, kliva fram och vaccinera sig och komma ihåg händer, ansikte, distans och frisk luft. Jag uppmanar alla att vara försiktiga och att ta sitt ansvar nu när vi kan njuta av våra nya friheter idag, säger Boris Johnson enligt BBC News.

ANALYS

Vaccinet fungerar fantastiskt bra och även AstraZeneca, som fått så mycket kritik, har visat sig mycket effektivt.

[yop_poll id="42"]

JUST NU: Trumps missnöje – “Får aldrig Nobelpriset”

2025 06 21

Donald Trump är missnöjd.

USA har i dagarna tillsammans med Qatar förhandlat fram ett nytt avtal för att stoppa konflikten mellan Rwanda och Kongo-Kinshasa.

Genombrottet innebär i korthet ”tillbakadragande, avväpning och villkorad integration” av de väpnade grupper som strider i östra Kongo.

USA:s president Donald Trump tar till sociala medier för att uttrycka missnöje av att han inte tror att han kommer att få Nobels fredspris trots avtalet – och andra liknande avtal.

“En stor dag”

Trump skriver att han tillsammans med utrikesminister Marco Rubio arrangerat ett “underbart fördrag mellan Kongo och Rwanda i deras krig, som var känt för våldsam blodsutgjutelse och död”.

Han uppger att representanter från Rwanda och Kongo kommer att vara i Washington på måndag för att underteckna dokument.

– Detta är en stor dag för Afrika och, uppriktigt sagt, en stor dag för världen, skriver Trump på Truth Social.

“Får aldrig priset”

Trump fortsätter med att uttrycka ilska över att han tror att framstegen inte kommer att resultera i Nobels fredspris.

– Jag kommer inte att få Nobels fredspris för detta, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Indien och Pakistan, jag kommer inte att få Nobels fredspris för att ha stoppat kriget mellan Serbien och Kosovo.

“Oavsett vad jag gör”

Trump fortsätter.

– Nej, jag kommer inte att få Nobels fredspris oavsett vad jag gör, inklusive Ryssland/Ukraina och Israel/Iran, oavsett vad resultatet blir, men folket vet, och det är det enda som betyder något för mig!

Det har hänt

I ett uttalande sägs att avtalet mellan Kongo och Rwanda nåddes under tre dagar av ”konstruktiv dialog om politiska, säkerhetsmässiga och ekonomiska intressen” mellan tjänstemän från de båda länderna i Washington.

Det senaste utkastet till avtal bygger på ett tidigare avtal som undertecknats tidigare.

I slutet av april undertecknade Rwanda och DR Kongo ett avtal i Washington där de lovade att respektera varandras suveränitet och att inom några dagar lägga fram ett förslag till fredsavtal, uppger BBC.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Dyrt misstag i hemmet – kan kosta dig 5 000 kronor

2025 06 20

Ett vanligt misstag i hemmet kan leda till en avgift på upp till 5 000 kronor.

Under Midsommarafton och den kommande helgen är det säkert många svenskar som planerar att ha fest hemma i lägenheten.

Men det gäller att ta det lugnt – annars kan du tvingas betala en faktura på flera tusen kronor.

Kan kosta tusenlappar

Två av tre kommunala bostadsbolag svarar att de skickar en räkning till hyresgästen om en högljudd fest eller annat oljud har lett till att störningsjouren tillkallas, rapporterar Hem & Hyra.

Om ett vaktbolag skickas ut för att be dig att dämpa dig, för att grannar har klagat på oljudet, riskerar du alltså som hyresgäst att få betala fakturan.

Och det kan bli riktigt dyrt, visar en kartläggning, enligt tidningen.

Kostnaden skiljer sig åt hos olika hyresvärdar. Dyrast är det hos Älmhultsbostäder – där får man betala hela 5 126 kronor om störningsjouren skickas ut, enligt tidningen.

– Vi debiterar exakt den kostnad vi får från vårt bevakningsföretag, säger Peter Niklasson, vd för Älmhultsbostäder, till tidningen.

Får kritik

Kostanden som den störande hyresgästen får betala varierar dock kraftigt. Genomsnittet ligger på 1 700 kronor.

Hyresgästföreningen tycker dock att den högsta summan, över 5 000 kronor, är alldeles för hög.

– Visst kan det vara skillnader mellan olika fastighetsägares avgifter, men det ska ändå vara en skälig kostnad. 5 000 kronor låter alldeles för högt, säger föreningens förbundsjurist Roger Höög till tidningen.

Störiga grannar är emellertid någonting som många svenskar retar sig mycket på, vilket framkom i en undersökning tidigare i år.

Och just oväsen är det som stör grannsämjan mest.

Oväsen stör grannsämjan mest

Enligt en Sifo-undersökning från Pergo finns det några saker som svenskar retar sig extra mycket på hos sina grannar, rapporterade Fastighetstidningen tidigare i år.

42 procent i undersökningen uppgav att de störs av högljudda aktiviteter, exempelvis fester eller hög musik.

16 procent svarade att de stör sig på grannar som röker, medan 15 procent blir extra irriterade när grannar har en otrevlig attityd, enligt tidningen.

9 procent stör sig på husdjur, medan en lika stor andel retar sig på grannar som har åsikter om saker som inte angår dem.

Foto: Helena Lopes resp Riksbanken

Text: Redaktionen