UTRIKES: Bekräftat – Putin ska träffa övriga världsledare

2022 08 19

Vladimir Putin kommer att närvara på G20-gruppens toppmöte i Indonesien.

Det bekräftar värdlandets president Joko Widodo, rapporterar Bloomberg News.

Presidentens rådgivare Andi Widjajanto har även kommenterat uppgifterna.

Han konstaterar att både Vladimir Putin och Kinas ledare Xi Jinping är inbjudna och kommer att delta på mötet som arrangeras på Bali den 15-16 november.

– Jokowi (Joko Widodo, reds.anm) berättade för mig att både Xi och Putin kommer att delta på Bali, säger Andi Widjajanto enligt Reuters.

Skarp kritik

President Joko Widodos beslut har stött på hård kritik. Flera västländer vill stoppa Putins medverkan, erfar Politico.

Indonesiens presidenten har försökt positionera sig som en medlare mellan Ryssland och Ukraina.

I ett försök att nå en kompromiss har Widodo även bjudit in Ukrainas president Volodymyr Zelensky till mötet i november – trots att Ukraina inte är ett G20-land.

De senaste månaderna har Widodo besökt både Ukraina och Ryssland för att samtala med ländernas ledare. 

Enligt presidenten har besöken handlat om att skapa förutsättningar för att få till ett avslut på kriget och hitta lösningar för att lindra den globala livsmedelskrisen, som uppstått som en följd av Rysslands brutala anfallskrig.

G20-gruppen

G20-gruppen består av nitton större ekonomier och den Europeiska unionen.

Samtliga medlemmar:

  • Argentina
  • Australien
  • Brasilien
  • Kanada
  • Kina
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Indien
  • Indonesien
  • Japan
  • Mexiko
  • Sydkorea
  • Ryssland
  • Saudiarabien
  • Sydafrika
  • Turkiet
  • Storbritannien
  • USA
  • EU

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: Pensionen höjs nästa år – men inte för alla

2025 11 07

Ett nytt besked visar att den som har jobbat får mer i plånboken.

Regeringen har fastställt inkomstindex och inkomstbasbelopp för 2026.

Detta innebär att nästa års uppräkning av inkomstpensionen blir större för de som har arbetat under sina liv än för de som lever på garantipension.

Inkomstpensionen ökar

Inkomstindex, som används för att räkna upp inkomstpensionen varje år, höjs från 220,23 under 2025 till 228,08 för 2026, en ökning med 3,56 procent.

Det betyder att den del av pensionen som baseras på hur mycket man arbetat och tjänat under livet ökar tydligt nästa år.

– I år ökar inkomstpensionen mer än garantipensionen. Det innebär att den som har jobbat mer får mer pengar i plånboken. Det är positivt. Det ska helt enkelt ha lönat sig att arbeta och att ha arbetat, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

Inkomstindex beräknas varje år utifrån inkomster och ekonomins utveckling för att pensionerna ska följa arbetsinkomster och inte tappa i värde.

LÄS MER: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Garantipensionen halkar efter

– Inkomstbasbeloppet för år 2026 har fastställts till 83 400 kronor. Inkomstbasbeloppet styr hur stor inkomst som försäkras i det allmänna ålderspensionssystemet. För 2026 uppgår den inkomsten till 56 050 kronor per månad, uppger regeringen.

Pensionen räknas bara upp till ett visst inkomsttak.

Tjänar du mer än 56 050 kronor i månaden påverkar det alltså inte hur mycket din allmänna pension ökar.

Skillnaderna växer

Garantipensionen, som ger stöd till dem med låg eller ingen arbetsinkomst, höjs med endast 0,7 procent nästa år.

Det innebär att pensionärer som nästan uteslutande lever på garantipension får betydligt mindre än de som arbetat.

För många pensionärer kan skillnaden mellan inkomstpension och garantipension bli märkbar redan från januari 2026.

Pensionsmyndigheten kommer i januari att informera varje pensionär om den individuella pensionens förändring.

LÄS MER: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: N Andersson Regeringskansliet resp M Timberlake

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kvinna har försökt mörda bebis

2025 11 07

Skakande uppgifter kommer från Halmstad på fredagen.

Uppgifterna kommer på fredagen men händelsen ska ha ägt rum under onsdagskvällen.

Polisen larmades då till en adress i Halmstad.

Detta efter att en kvinna misstänks ha försökt mörda sin egen bebis, enligt uppgifter till TV4.

Försökte mörda

Misstankar har upprättats om försök till barnadråp.

Uppgifterna pekar på att kvinnan ska ha försökt döda sitt eget spädbarn genom strypning.

Åklagaren bekräftar att barnet har utsatts för yttre våld – men går inte in på några detaljer.

– Det har varit en polisinsats där personen greps. Ambulansen har tagit med sig barnet till sjukhus, säger åklagare Paula Bredehorst Carlsson till kanalen.

Oklart skadeläge

Det är oklart hur allvarligt skadat barnet är – och det framgår inte varför kvinnan började strypa sitt barn.

Mamman har gripits av polis misstänkt för försök till barnadråp – och har senare anhållits.

På fredagen släpptes hon fri – men misstankarna kvarstår.

– Utifrån vad jag förstått ska det inte vara en olyckshändelse utan misstanken kvarstår om att det är ett uppsåtligt brott, fortsätter Bredehorst Carlsson.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Attack i Stockholm

I andra blåljusnyheter har en kvinna attackerats i Stockholm på fredagen.

Strax innan klockan sju på morgonen inkom larm om att en kvinna i Hässelby blivit skadad med ett vasst föremål. 

Kvinnan anträffades utomhus och är förd med ambulans till sjukhus.

Ingen gripen

Kvinnan var vaken och talbar innan avfärd, i övrigt är skadeläget i nuläget oklart. 

– Polis är på plats för att samla in information om händelsen, bland annat lokalisera brottsplatsen och prata med potentiella vittnen, meddelar polisen om händelsen.

– Ingen är i nuläget gripen för händelsen som rubriceras som försök till mord.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen