VAL 2022: Statsministern konfronterade Ebba Busch på toaletten

2022 08 19

Statsminister Magdalena Andersson (S) anklagar Kristdemokraterna för att ha slitit ner socialdemokratiska valaffischer och ersatt dem med KD-affischer.

Socialdemokraterna hävdar att aktionen ska ha skett utanför  statsministerbostaden Sagerska huset och riksdagen. S uppger att de har bildbevis, rapporterar Expressen.

Konfronterade Ebba Busch på toaletten

Irritationen hos S är märkbar. Socialdemokraterna kräver ett svar.

I samband med Expressens partiledardebatt tog statsministern tillfället i akt och konfronterade KD-ledaren Ebba Busch på en något märklig plats – nämligen toaletten.

Enligt tidningens uppgifter krävde statsministern i skarpa ordalag en förklaring.

Hon uppmanade Ebba Busch att utreda händelsen och lämna tillbaka de socialdemokratiska valaffischerna.   

”Märkligt samtal”

– Det var ett märkligt samtal får jag tillstå. Jag blev lite förvånad över att statsministern var så upprörd över affischeringen utanför Sagerska och riksdagen. Dessutom var det också en aning udda valt tillfälle att lyfta det här inne på toaletten med mig inför debatten, säger Ebba Busch till Expressen.

Hon förnekar att KD ligger bakom den påstådda ”affischkuppen”.

–  Måste säga att det var ett märkligt antagande att vi skulle ha tagit ner dem. Vilket vi också säkerställt att våra kampanjarbetare i Stockholm inte har gjort såklart. Jag såg dessutom på våra sociala medier att det var vår partisekreterare som med vårt kampanjteam satte upp affischerna utanför Sagerska vid 15-tiden på eftermiddagen. Självklart river vi inte ner andras affischer, inte heller den här gången, säger Ebba Busch till Expressen.

Skedde på söndagen

Som många andra partier inledde Socialdemokraterna sin affischering på söndagen – bland annat utanför Sagerska huset. Bilder från S visar hur fem socialdemokratiska affischer sattes upp på platsen.

Under veckan har S-affischerna försvunnit. I dag kan man se två S-affischer, varav en på sned och dold bakom den andra. Istället pryds platsen av affischer föreställandes en leende Ebba Busch.

KD vidhåller dock att partiet inte tagit ner några affischer.

Bilder som togs i samband med KD:s affischering visar hur partiet sätter upp sina affischer bredvid S-affischerna, uppger Expressen.

Känslig fråga

Partiernas affischering väcker ofta starka känslor.

Inför valet 2018 anklagades en socialdemokratisk politiker för att ha rivit ner SD-affischer. Kvinnan åtalades för skadegörelse, men friades av Solna tingsrätt.

Enligt tingsrätten gick det inte att bevisa att affischerna förstört eller skadats.

För några dagar sedan rapporterades det om valsabotage i Lycksele.

Merparten av Socialdemokraternas valaffischer försvann eller förstördes under söndagsnatten – endast två av tjugofem affischer fanns kvar på måndagsmorgonen.

– Det är rätt mycket jobb och kostar oss mycket pengar. Vi måste trycka upp nya valaffischerna och sätta upp dem igen. I stort sett alla är borta, och vi har polisanmält det hela, sa Laila Axelsson Jonsson, Socialdemokraternas ordförande i Lycksele, till SVT Nyheter.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen