UTRIKES: Brevväxling avslöjar diktatorernas planer

2022 08 15

Vladimir Putin och Kim Jong-Un kommer varandra allt närmare.

Sedan Rysslands invasion av Ukraina har den aggressiva diktatorn Vladimir Putin isolerats från större delen av omvärlden.

Men helt ensam står han inte.

Kim Jong-Un, diktator i allierade Nordkorea, står fortfarande på Putins sida.

Nu kan de två ledarna komma att fördjupa sin relation ytterligare, rapporterar Sky News med hänvisning till nordkoreanska KCNA.

Vill bilda union

Putin och Kim har den senaste tiden intensifierat sin kommunikation.

Parterna har blivit goda brevvänner, och i ett nyligen skickat brev ska den ryska ledaren ha föreslagit att länderna ska arbeta för att “utvidga de omfattande och konstruktiva bilaterala relationerna med gemensamma ansträngningar”.

I brevet stod också att läsa att en union mellan Ryssland och Nordkorea skulle “stärka säkerheten och stabiliteten på den koreanska halvön och den nordöstra asiatiska regionen”.

“Fientliga militära styrkor”

Kim Jong-Un ska enligt samma källa ha svarat i ett separat brev.

Han hyllade relationen med Ryssland och deras gemensamma ansträngningar att motverka hot och provokationer från “fientliga militära styrkor”, skriver Sky News.

Vilka de fientliga styrkorna var uttrycktes inte, men det är en term som Nordkorea ofta använt för att beskriva USA och deras allierade.

Erkänt regioner i Ukraina som självständiga

Det är inte första gången den senaste tiden som Nordkorea öppet deklarerar sitt stöd för Ryssland.

I juli erkände man de två ryskockuperade regionerna Donetsk och Luhansk i Ukraina som självständiga.

De blev då de tredje landet i världen, efter Ryssland och Syrien, att påstå att dessa regioner inte tillhör Ukraina.

Man uttryckte samtidigt också att man ville bilda stat till stat-relationer med dessa länder i en anda av självständighet, fred och vänskap”, enligt VG.

Trappat upp kärnvapenhotet

Kim Jong-Un har i sommar också trappat upp retoriken kring Nordkoreas kärnvapen.

– Våra väpnade styrkor är grundligt beredda att svara på varje kris, och vår nations kärnvapenkrigsavskräckning är också fullt redo att mobilisera sin absoluta styrka troget, exakt och snabbt till sitt uppdrag, sade Kim på 69-årsdagen av Koreakrigets slut, enligt Sky News.

Foto:  President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 dec 2025

Norwegian sätter in direktflyg – ingen konkurrent vill flyga dit

2025 12 20

Norwegian satsar på en ny direktlinje under 2026.

Flygbolaget kommer i juni 2026 inviga den nya linjen som kommer trafikeras två gånger i veckan.

– Den 27 juni 2026 inviger Norwegian sin första direktlinje mellan Köpenhamn och Tbilisi, uppger Norwegian.

– Det är första gången Georgiens huvudstad får direktflyg från Norden – ett steg som väntas underlätta resandet för både turister och affärsresenärer.

Välkomnas av Georgien

Beskedet välkomnas i Georgien som tror att den nya direktlinjen kommer bli värdefull för båda länderna.

– Den här nya rutten representerar ett viktigt steg i att stärka Georgiens förbindelser med norra Europa och skapa fler möjligheter till kulturutbyte, växande turism och affärssamarbeten, säger chefen för Georgiens nationella turistorganisation, Maia Omiadze, i ett uttalande.

Restiden halveras

I dagsläget kräver resor från Skandinavien till Georgiens huvudstad minst ett byte och restiden blir därav oftast uppemot elva timmar.

Med den nya linjen kortas tiden ner ordentligt, då flyget endast kommer ta omkring 4,5 timmar.

– Vi ser fram emot att välkomna fler turister från Danmark och södra Sverige för att upptäcka Georgiens mångsidiga upplevelser, rika historia och varma gästfrihet – där tiden står stilla, säger Maia Omiadze.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Georgien

Georgien ligger på gränsen mellan Europa och Asien.

Landet har en kuststräcka vid Svarta havet men sträcker sig också högt upp i Kaukasusbergen.

Sidenvägen passerar landet och regionen har därför varit en mötesplats för världens civilisationer under historien.

Gränsar mot Ryssland

I norr gränsar Georgien till Ryssland.

Söder om landet ligger Armenien och Turkiet och Azerbajdzjan ligger österut.

– Georgien har identifierat de skandinaviska länderna som en av de viktigaste marknaderna i processen att utveckla flyg- och turismsektorerna, uppger Norwegian.

– Norwegians direktlinje möjliggör både affärs- och fritidsresor från Nordeuropa, vilket kommer att bredda Georgiens synlighet i en region där direkt tillgång fram till nu har varit begränsad.

LÄS OCKSÅ: Helt unik fabrik ska byggas i Sverige – ska stå färdig 2028

Foto: Norwegian

Text: Redaktionen


25sep2025

Svenskt dryckesbolag i konkurs

2025 12 19

Dryckesbolaget DUG Foodtech tackar för sig.

Dryckesbolaget DUG Foodtech – som bland annat säljer potatisbaserad dryck i dagligvaruhandeln – tvingas tacka för sig.

Så sent som i början av december hotades bolagets aktie med avnotering från börsen.

Sedan dess har situationen försämrats ytterligare – och DUG Foodtech går nu i konkurs.

Stora problem

Bolaget har omkring 4 500 aktieägare på Avanza och drygt tusen på Nordnet.

Börsoperatören Nasdaq har bedömt att bolaget, i olika avseenden och vid flera tillfällen, har begått överträdelser av regelverket.

Redan igår släppte bolaget ett pressmeddelande om akut likviditetsbrist och att de sökte finansiering för att fortsätta bedriva sin verksamhet.

Men bara en dag efter det kommer besked om att det blir konkurs.

Går i konkurs

DUG Foodtech nöjer sig med ett enkelt besked om konkursen.

– Styrelsen i DUG Foodtech AB har idag beslutat att ansöka om att försätta DUG Foodtech AB i konkurs. Konkursansökan kommer att lämnas in vid Lunds tingsrätt, framhåller bolaget via sin webbsida.

– Orsaken till beslutet att ansöka om konkurs är att DUG inte har lyckats säkra tillräcklig finansiering för att kunna upprätthålla verksamheten.

Läs mer: Slopa inkomstskatt för denna grupp – KD ger besked

Senaste siffrorna

Den senaste statistiken från affärs- och kreditinformationsföretaget UC visar att antalet företagskonkurser minskade med 8 procent under november månad jämfört med samma period föregående år.

UC noterar bland annat en ökning av konkurser inom detaljhandel om 22 procent.

Hög nivå

UC:s analytiker Amanda Aldestam kommenterar.

– Trots minskningen av konkurser i november ligger årets nivåer för januari–november kvar på samma höga nivåer som under motsvarande period 2024, säger hon.

Läs mer: BEKRÄFTAT: Här är årets smartaste bilköp

Foto: M. Stern

Text: Redaktionen