JUST NU: Största tappet på tio år

2022 08 10

Bostadspriserna i Sverige fortsätter att sjunka.

I juli sjönk priserna på bostadsrätter med  fyra procent och villapriserna med en procent i riket som helhet.

Det uppger Svensk Mäklarstatistik i sin senaste mätning.

Sett till de tre senaste månaderna har priserna för en bostadsrätt sjunkit med åtta procent i Sverige.

–  Det här är den största månadsvisa prisnedgången på tio år, men eftersom det alltid säljs färre bostäder i juli kan priserna variera mer då, säger Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling, till SVT Nyheter.

Bostadsrätter

Störst prisnedgång noteras i Storstockholm.

Där sjönk priserna på bostadsrätter med fem procent.

I Storgöteborg sjönk priserna med två procent och i centrala Göteborg med en procent. I Stormalmö minskade priserna med en procent och med tre procent i de centrala delarna. 

– Sommaren är normalt en svag månad på bostadsmarknaden men Stockholmsområdet sticker ändå ut med minus tio procent sett till de senaste tre månaderna, säger Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik, i ett pressmeddelande.

Villor

I samtliga storstadsområden sjönk villapriserna med två procent. Snittpriset för hela landet har sjunkit med en procent.

– Att rikssiffran är något högre beror på att villor i övriga landet, som står för cirka 70 procent av försäljningarna, stod sig bättre jämfört med storstadsområdena. På årsbasis är priserna oförändrade i Storstockholm och Storgöteborg medan de fallit  med två procent i Stormalmö, säger Per-Arne Sandegren.

Hela mätningen

Prisstatistik bostadsrätter, juli 2022

BOSTADSRÄTTER

1 MÅN

3 MÅN

12 MÅN

MEDELPRIS (KR/KVM)

Riket

- 4%

- 8%

- 2%

37 673

Centrala Stockholm

- 4%

- 8%

+ 1%

99 185

Stor-Stockholm

- 5%

- 10%

- 2%

57 041

Centrala Göteborg

- 1%

- 5%

± 0%

66 414

Stor-Göteborg

- 2%

- 5%

- 2%

47 257

Centrala Malmö

- 3%

- 5%

+ 2%

36 300

Stor-Malmö

- 1%

- 2%

+ 1%

35 330

Prisstatistik villor, juli 2022

VILLOR

1 MÅN

3 MÅN

12 MÅN

MEDELPRIS

Riket

- 1%

- 2%

+ 1%

3 249 000

Stor-Stockholm

- 2%

- 6%

± 0%

5 876 000

Stor-Göteborg

- 2%

- 3%

± 0%

5 489 000

Stor-Malmö

- 2%

- 3%

- 2%

4 663 000

Källa: Svensk Mäklarstatistik

Foto: Sigmund

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera döda – rysk helikopter har kraschat

2025 11 08

Flera personer har dött i en helikopterkrasch i Ryssland.

Olyckan ska ha inträffat i Dagestan – en rysk delrepublik i norra Kaukasien.

Fyra personer dog och tre personer skadades i helikopterkraschen som just nu utreds, rapporterar oberoende Moscow Times.

Fyra döda

Fyra personer dödades och tre andra har fått allvarliga brännskador efter att en privat helikopter kraschade i Rysslands nordkaukasiska republik Dagestan, enligt myndigheterna.

Helikoptern flög från en stad i Dagestan till en annan när den störtade nära kusten vid Kaspiska havet, enligt ett uttalande från ministeriet för nödsituationer. 

Flygplanet träffade ett obebott privat hus, vilket förstördes i den efterföljande branden.

Ka-226

Källor identifierade flygplanet som transporthelikoptern Ka-226, som drevs av Kizlyar Electromechanical Plant.

Personerna på helikoptern ska ha varit anställda på företaget.

Ryska utredare har inlett en brottsutredning gällande kraschen, misstänkta för brott mot bestämmelserna om flygsäkerhet. 

Myndigheterna undersöker tekniskt fel som en potentiell orsak, samtidigt som andra förklaringar också övervägs.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Bredare problem

Det är i nuläget oklart exakt vad det var som orsakade kraschen.

Allt fler frågetecken har dock lyfts gällande flygsäkerheten i Ryssland under de senaste åren i samband med västerländska sanktioner.

“Kränker rätten”

Ryssland uppmanade flygledare som möttes i Montreal i september att häva sanktionerna mot reservdelar till flygplan och restriktioner för överflygningar med hänvisning till oro för flygsäkerheten.

– Olagliga tvångsåtgärder kränker den mänskliga rätten till fri rörlighet oavsett nationalitet och medborgarskap, framhöll ryssarna då enligt Kyiv Post.

– ICAO – International Civil Aviation Organization – är skyldigt att vidta alla praktiska åtgärder för att hindra stater från att tillämpa politiskt partiska, diskriminerande och tvångsinriktade åtgärder inom den internationella civila luftfarten.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Foto: By Igor Dvurekov - commons file, CC BY-SA 3.0,

Text: Redaktionen


7 november 2025

Trump ger nytt besked om Putin – ”Vill göra det”

2025 11 08

Trump kommer med ett nytt besked om Putin.

Donald Trump och Vladimir Putin skulle ha träffats på ett toppmöte i Budapest – men mötet ställdes in.

Nu kommer Trump dock med ett nytt besked.

Nytt besked från Trump – om Putin

Ryssland har hävdat att mötet inte alls har lagts på is, utan att man bara inte har spikat ett datum för toppmötet än.

Nu gläntar Trump återigen på dörren och antyder att ett toppmöte i Budapest kan bli av – samtidigt som han förklarar varför mötet blev inställt.

På frågan om han fortfarande har för avsikt att träffa Putin, svarar Trump att han ”skulle vilja göra det” i Budapest, rapporterar Sky News.

– Det finns alltid en chans, sade Trump också i samband med att han tog emot Ungerns premiärminister Viktor Orbán i Vita huset, rapporterar European Pravda.

Samtidigt förklarade Trump varför mötet har blivit inställt eller skjutits upp.

Trumps förklaring – därför blev mötet inställt

Det var Trump själv som avbokade det planerade toppmötet i Budapest.

Nu förklarar han varför han valde att lägga planerna på is trots att ledarna i ett tidigare telefonsamtal hade kommit överens om att träffas i Ungern och prata om ett möjligt fredssamtal.

– Den grundläggande dispyten handlar om att de helt enkelt inte vill sluta än, säger den amerikanske presidenten, och syftar på kriget i Ukraina, enligt kanalen.

Rysslands ointresse för verkliga fredsförhandlingar fick alltså Trump att sätta stopp för mötet.

Men han hoppas fortfarande att Ryssland ska ändra sig och öppna upp för fred.

– Jag tror att de kommer att göra det, jag tror att det tar hårt på Ryssland, hårt på båda länderna, såklart, säger Donald Trump.

Orbán: ”Ingen tvekan om det”

Den amerikanska presidenten hävdar också ännu en gång att Rysslands invasion av Ukraina aldrig skulle ha ägt rum om han hade varit president 2022.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som alltså har träffat Trump i Vita huset idag, håller med om att det aldrig skulle ha blivit krig om Trump hade varit president.

– Det råder ingen tvekan om det, säger Orbán, enligt kanalen.

Enligt Trump är han och Orbán också ”överens om att kriget kommer att ta slut”.

Orbán uppger också att han har ”några idéer” om hur man kan få slut på kriget i Ukraina, rapporterar kanalen.

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp President of Russia Office

Text: Redaktionen