UKRAINA: En rad ryska befälhavare har dödats, fått sparken eller försvunnit

2022 08 07

De ryska generalerna och befälhavarna i kriget mot Ukraina lever mycket farligt.

Det konstaterar Storbritanniens försvarsdepartement i en ny uppdatering över hur det går för den ryska krigsledningen i regimens brutala anfallskrig mot Ukraina.

Ville avrätta Zelensky

– De svaga insatserna för Rysslands armé i samband med invasionen av Ukraina har varit mycket kostsam för Rysslands militärledning, uppger det brittiska försvarsdepartementet.

Vladimir Putin hade hoppats på att kunna slå ut Ukrainas huvudstad Kyiv inom bara två – tre dagar och planen var då enligt amerikanska underrättelsekällor att gripa och avrätta president Volodymyr Zelensky och Ukrainas politiska ledning.

Genom att krossa Ukrainas statsledning räknade ryssarna med att sprida panik och skräck för att snabbt tvinga landet på knä och införliva det in den ryska diktaturen.

Putin missnöjd och frustrerad

Men de snabba segerplanerna gick om intet då Ukrainas Väpnade Styrkor uppvisade mycket större motståndskraft och styrka än Moskva hade räknat med.

Den för ryssarna negativa utvecklingen har fått Putin att ta ut en hel del av sitt missnöje och frustration på sina generaler och befälhavare som har lett kriget på fältet mot Ukraina.

– Sannolikt har minst sex ryska befälhavare fått sparken sedan krigets start i februari 2022, rapporterar Storbritanniens försvarsdepartement.

Avpolletterade och sparkade

Generalöverste Aleksandr Zhuralev som har lett Rysslands Västra Militärdistrikt sedan 2018 tros nyligen ha blivit avpolletterad.

– Han var frånvarande vid Ryska Flottans Dag i St Petersburg den sista juli och har troligen ersatts med generallöjtnant Vladimir Kochetkov, bedömer brittiska underrättelsetjänsten.

Generallöjtnant Aleksandr Chayko fick sparken som befälhavare över Ryssland Östra Militärdistrikt i maj.

Även mannen som utsågs till högsta chef över ryska arméns anfallskrig och operationer i Ukraina har avskedats – general Vladimirovich Dvornikov.

Minst 10 har dödats

Det har inte heller gått strålande för befälhavaren för Rysslands Södra Styrkor, general Sergei Surovkin. Även han har försvunnit från sin post och ersatts av general Gennady Valeryevich Zhidko.

Sammantaget har en mängd höga generaler och befälhavare i den ryska armén antingen fått sparken eller försvunnit i samband med kriget mot Ukraina.

Trots att deras karriärer krossats har de ändå haft större tur än minst 10 andra ryska generaler i Ukraina som samtliga har dödats av Ukrainas Väpnade Styrkor.

Bakgrunden är att diktatorns frustration över arméns svaga insatser lett till att generalerna pressats att själva gå i täten för sin styrkor. I stället för att spara på generalerna och låta dem finna nya strategier så har de helt enkelt tvingats fram i positioner där de har skjutits ihjäl av fienden.

Försvårar för Putin

Att ständigt byta ut krigsledningen i den ryska armén har emellertid inte haft positiv påverkan på Putinregimens möjligheter att besegra Ukraina. Tvärtom har Putins beslut att ta ut sin ilska på sin egen krigsledning försvårat läget ytterligare för den ryska armén.

– Det har sannolikt bidragit till svårigheter för ryssarnas operationer och taktik, uppger brittiska försvarsdepartementet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny åldersgräns på väg i Sverige – aldrig hänt förr

2025 07 08

En ny och omdiskuterad åldersgräns i Sverige kommer allt närmare.

Regeringen kommer att utreda en lagstadgad åldersgräns för sociala medier.

Det bekräftar socialminister Jakob Forssmed (KD) på tisdagsmorgonen.

– Vi ser att vi behöver skydda barn bättre online, och då behöver vi också utreda en fungerande åldersgräns så inte barn får tillgång till material som de absolut inte ska ha tillgång till, säger han till SR.

Ska vägas mot grundlagen

Utredningen kommer att sättas igång till hösten.

Redan nu finns en åldersgräns på 13 år för många sociala medier. Den efterföljs emellertid sällan.

Något förbud i svensk lag finns däremot inte. Det som nu ska utredas är hur gränsen ska följas och om den kan bli skarpare samt hur åldern ska kunna verifieras.

Det förslag som läggs fram kommer att ställas i relation till exempelvis yttrandefriheten och andra grundlagar.

– Ja, vi behöver se hur förutsättningarna ser ut för att införa den här typen av åldersgränser. Det behöver naturligtvis vägas av mot annat som gäller just information och yttrandefrihet, säger Jakob Forssmed.

Förslag från EU

Flera EU-länder har tidigare gått fram med ett nytt förslag om en gemensam digital åldersgräns inom hela EU.

Detta skulle innebära att minderåriga behöver föräldrars samtycke för att använda populära appar som TikTok, Instagram och Snapchat

– Frågan har fått ökad uppmärksamhet sedan Australien beslutade att införa en minimiålder på 16 år för att skapa konton på vissa sociala medieplattformar, rapporterade Politico i våras.

Danmark trycker på

Förslaget har redan fått stöd från flera medlemsländer, inklusive digitalt framstående nationer som Frankrike och Spanien.

Positiva signaler kommer också från Sveriges grannland Danmark, som nu tagit över ordförandeskapet i EU.

– Skyddet av våra barn online kommer att vara en central prioritet för det kommande danska EU-ordförandeskapet, säger Danmarks digitalminister Caroline Stage Olsen i ett uttalande.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: USA vidtar akut åtgärd mot Putin

2025 07 08

USA:s president Donald Trump svänger abrupt.

Förra veckan lät Pentagon meddela att USA avstår att leverera flera vapen, bland annat vissa luftförsvarsrobotar, till Ukraina.

Skälet var att det amerikanska vapenlagret bedömdes ha minskat för mycket.

Nu tvärvänder Trump och river upp stoppet, rapporterar AP.

Enligt presidenten finns det inget annat val.

– Vi måste. De måste kunna försvara sig. De drabbas väldigt hårt nu. Vi kommer att skicka fler vapen, främst defensiva vapen, säger Trump enligt nyhetsbyrån.

"Inte nöjd med Putin"

Tvärvändningen är en direkt åtgärd mot den ryska diktatorn Vladimir Putins fortsatta krigföring mot Ukraina.

– Jag är inte alls nöjd med president Putin, säger Trump.

Den amerikanska vapenpausen kom vid vad som beskrivits som en svår tidpunkt för Ukraina.

Ryssland har ökat både mängden och komplexiteten i sina luftangrepp. Så sent som igår dödades minst elva civila och 80 personer skadades, inklusive sju barn, i Ukraina, enligt lokala myndigheter.

Enorma sanktioner på väg

Pentagon har bekräftat Trumps nya order om att återuppta vapenleveranser.

– För att säkerställa att ukrainarna kan försvara sig medan vi arbetar för att säkra en varaktig fred och se till att dödandet upphör, framhåller dess talesperson Sean Parnell enligt AP.

Trump har tidigare exempelvis hotat med att införa nya sanktioner mot Rysslands oljeindustri för att få Putin till förhandlingsbordet.

Den republikanska senatorn Lindsey Graham sade förra veckan att Vita huset gett klartecken för ett lagförslag som bland annat innefattar tullar på 500 procent på varor importerade från länder som fortsätter att köpa rysk olja.

Åtgärden bedöms kunna få enorma konsekvenser för exempelvis Kina och Indien, erfar AP.

LÄS MER: Krisdrag från Kreml – tung smäll för miljontals ryssar

Nomineras till fredspriset

USA-tillverkade luftförsvarssystem, som exempelvis Patriotsystemet, beskrivs som kärnan i Ukrainas försvar.

Under helgen före den senaste  genomförde Ryssland sin största flygattack mot landet sedan invasionen inleddes för tre år sedan.

Trump fortsatte att uttrycka sin frustration över det utdragna kriget under ett besök från Israels premiärminister Benjamin Netanyahu i Vita huset på måndagen.

Den israeliska ledaren nominerade samtidigt Trump till Nobels fredspris.

LÄS MER: Tidigare Trumpallierad varnar världen – "total galenskap"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen