JUST NU: Oroväckande nyhet för svenska cyklister

2022 07 29

Sverige är ett av världens mest trafiksäkra länder.

Det indikerar statistisk från Trafikverket och Transportstyrelsen, som SVT Nyheter tagit del av.

Men allt är inte frid och fröjd.

Antalet allvarliga cykelolyckor har ökat de senaste tio åren, rapporterar SVT.

Ökningen är oväntad, då allvarligt skadade i personbil minskar.

Flera förklaringar 

Enligt Christopher Patton, utredare på Transportstyrelsen, finns det flera förklaringar.

–  En anledning är så klart att fler människor cyklar men även att elsparkcyklar räknas in i olycksstatistiken för cyklister, säger han till SVT.

Per Hasselberg, ordförande för föreningen Cykelfrämjandet, vill se säkrare cykelbanor i Sverige. Han anser att en översyn av landets cykelvägar skulle minska antalet olyckor.

– Sverige har varit bra på att skapa en tillåtande miljö för bilar och tyngre fordon som har lett till färre olyckor. Det tänket saknas när man planerar cykeltrafik, det finns alldeles för många exempel på höga kanter och stolpar mitt i cykelbanan som gör det osäkert att cykla, säger han till nyhetskanalen.

FAKTA ­– Cykelolyckor i Sverige

  • Cyklister står för nästan hälften av alla allvarliga trafikskador.
  • Varje år dör i genomsnitt 24 personer i cykelolyckor. 220 cyklister skadas mycket allvarligt och 2000 cyklister skadas allvarligt.
  • 80% av olyckorna är singelolyckor.
  • Hälften av de som omkommit i en cykelolycka skulle ha överlevt om de använt hjälm.
  • Flera studier visar att cykelhjälm kan minska antalet allvarliga skallskador med cirka 50-60 procent.
  • 2021 omkom 210 personer i vägtrafiken.
  • Källa Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande resp Trafikverket

Regeringen vill öka cykeltrafiken

Regeringen har tidigare gett Trafikverket i uppdrag att analysera regelfrågor så att andelen som reser med cykel kan öka.

– Myndigheten ska  analysera och lämna förslag till hur reglerna kring enkelriktad trafik på lämpligt sätt kan ändras för att möjliggöra cykeltrafik i båda riktningarna där det för motortrafik är enkelriktat, framhåller regeringen i ett pressmeddelande.

– Utgångspunkten är att skyltningen ska vara trafiksäker och lätt för alla trafikanter att förstå.

Foto: M. de Paula 

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen