MI6: Ryssland kommer att få det allt svårare i Ukraina

2022 07 22

Den ryska diktaturen är på väg mot en rejäl uppförsbacke i Ukraina.

Det framhåller Storbritanniens underrättelsetjänst som menar att flera punkter talar för att Ukraina kommer att få ökad chans att slå tillbaka mot Putins soldater de kommande veckorna.

Svårt att få tag på soldater

– Ryssarna kommer att få det allt svårare att få tillgång till soldater och material de närmaste veckorna, säger Richard Moore som är chef vid brittiska underrättelsetjänsten MI6 vid Aspens Säkerhetsforum i USA.

– Ryssarna är på väg att tappa farten i Ukraina, anser MI6-chefen, rapporterar Financial Times.

Uppstår naturligt läge

MI6 framhåller att det kommer att uppstå ett naturligt läge för Ukraina att slå tillbaka mot ryska armén.

– De kommer att bli tvungna att ta en paus på något sätt och det kommer att ge Ukraina möjlighet att slå tillbaka.

– De ryska trupperna har gjort stegvisa framsteg de senaste veckorna och månaderna men det är bara mycket små framsteg, säger MI6-chefen.

Tre viktiga argument

– När de intar en stad så finns det inget kvar. Den är utplånad så jag tror att de kommer att tappa farten, säger Richard Moore.

Den brittiska underrättelsetjänsten framhåller flera argument för att det är extra viktigt att Ukraina nu slår tillbaka mot ryssarna.

- För att bibehålla hög moral bland Ukrainas soldater

- För att sända ett budskap till Europa om att kriget kan vinnas

- För att markera mot Kina i frågan om Taiwan

Argumenten kan tala för att att USA, Storbritannien och andra EU-länder ökar sitt vapenstöd till Ukrainas Väpnade Styrkor.

Game of Thrones

– Jag vill inte låta som en karaktär i Game of Thrones men ”Winter is coming”, sa MI6-chefen.

– Med trycket på gasutbudet är vi på väg mot en tuff vinter.

Ukraina har nyligen erhållit nya raketsystem i form av Himars-vapensystem från USA får att kunna slå ut ryska vapendepåer och reducera ryssarnas framfart.

Satellitdata från Nasa visar också att det ryska bombandet har avtagit en del vilket kan betyda att Himars-systemen har givit effekt.

Zelensky hoppfull

Ukrainas president hyllade i sitt nattliga tal möjligheten att tillfoga ryssarna betydande förluster.

– Vi har noga arbetat igenom frågan om att förse våra trupper med moderna vapen. Intensiteten av attackerna på fienden måste öka, sa president Zelensky.

– Deltagarna på stabsmötet [i natt] var överens om att vi har betydande potential för att få våra styrkor att avancera vid fronten och för att tillfoga nya förluster för ockupanterna, sa Zelensky.

Enligt Financial Times är det emellertid fortfarande oklart hur redo Ukrainas Väpnade Styrkor är för en storskalig motoffensiv mot Putins armé.

USA-vapen avgörande

Zelensky är dock hoppfull att de långtgående missilsystemen av märket Himars som USA sänt till Ukrainas armé ska ge effekt.

– Varje rysk attack är ett argument för att Ukraina ska erhålla fler Himars och andra moderna och effektiva vapen.

– Varje enskild attack stärker vår önskan att besegra inkräktarna och det kommer definitivt att ske, säger Zelensky.

Foto: K. Hubert

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Tobias Billström går emot statsministern

2025 09 17

Tobias Billström (M), tidigare utrikesminister i Sveriges regering, går emot statsminister Ulf Kristersson.

För ett drygt år sedan avgick Billström från sin ministerpost.

Nu är han högaktuell med en ny bok, “Skarpt läge”.

I den framkommer det att exministern har svängt och anser att det var ett misstag att införa den omdebatterade rollen som nationell säkerhetsrådgivare i Sverige.

– Det får sägas vara ovanligt, med tanke på att funktionen i allra högsta grad är politisk. Jag är numera övertygad om att detta inte är den rätta ordningen, framhåller Tobias Billström enligt SVT som tagit del av boken.

För mycket makt

Billström är även kritisk till att så mycket makt koncentrerats till säkerhetsrådet.

– Det kan påpekas att beslutet om att ge NSR (nationell säkerhetsrådgivare, red. anm) en sådan stående punkt fattades utan att vare sig utrikes- eller försvarsministern informerades på förhand. Det är under alla omständigheter svårt att i dag riktigt uppfatta var den formella skiljelinjen mellan vad som är politiskt och opolitiskt är tänkt att gå och för framtiden måste detta klargöras tydligt, framhäver den forne utrikesministern.

LÄS OCKSÅ: Minister rasar mot Facebook – inlägg tas inte bort

Många turer

Rollen som nationell säkerhetsrådgivare infördes efter valet 2022 under nuvarande statsminister Ulf Kristersson.

Henrik Landerholm blev den första att inneha titeln. Landerholm avslöjades dock en tid därefter med att bland annat ha slarvat bort viktiga dokument och en mobil på Ungerns ambassad.

En polisutredning inleddes för att undersöka om Landerholm gjort sig skyldig till vårdslöshet med hemliga uppgifter. Tidigare i september friades han från misstankarna.

Andersson: osäkert om den blir kvar

Efter Landerholm utsågs Tobias Thyberg till posten, men avgick redan efter ett par timmar efter att känsliga bilder från en gammal dejtingapp uppdagats. Thyberg hade inte informerat om bilderna vid rekryteringen.

Från och med juli 2025 började Niclas Kvarnstörm tjänstgöra som ny nationell säkerhetsrådgivare.

Magdalena Andersson (S) har tidigare sagt att det är tveksamt om rollen blir kvar om S-blocket vinner valet nästa år.

Foto: Ninni Andersson reps Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen