JUST NU: Två nya värmerekord idag – så varmt blev det

2022 07 21

Linköping och Norrköping slog sina gamla värmerekord på fingrarna idag.

Som väntat blev det en mycket varm dag i stora delar av landet.

I morse hade SMHI gått ut med en orange värmevarning i fyra län – den näst högsta nivån.

Extra varmt blev det i Östergötland, som var ett av de län som pekades ut av SMHI.

Där sattes nämligen två nya lokala värmerekord, rapporterar SVT Öst.

Två värmerekord – men inte varmast

I Linköping låg det tidigare rekordet på 35,5 grader.

Från och med idag är värmerekordet istället 36,2 grader.

Lite drygt fyra mil därifrån, i Norrköping, sattes dagens andra rekord.

Där passerades det förra rekordet på 34,7 grader till 35,2 grader, enligt SVT.

Ingen av städerna var dock varmast i landskapet – det var istället Horn som nådde 36,3 grader.

Oklart om Sveriges värmerekord slogs

Men det mesta av dagens fokus har inte varit på Östergötland.

Det har istället varit på småländska Målilla, där man förberedde sig på att slå värmerekordet på 38,0 grader från 1947.

Så hur gick det då?

Det är än så länge inte bekräftat – men mycket tyder på att vi har ett nytt nationellt värmerekord i Sverige, uppger Aftonbladet.

Termometer visade 40 grader

Än så länge har det rapporterats om 36,6 grader i Målilla under dagen – vilket i så fall skulle vara högst i år.

Enligt Aftonbladet visade dock en termometer i centrum 40 grader runt klockan 15.

SMHI, som mäter temperaturerna varje timme, har dock meddelat att de inte kan ge ett eventuellt rekordbesked förrän senare ikväll.

Inofficiellt rekord

Inofficiellt ses det ändå som ett ny milstolpe i den lilla orten med 1 500 invånare.

– Vi är mycket stolta över vårt värmerekord. Det hade varit en höjdare för Målilla om rekordet slås idag så att vi kommer på kartan igen, säger målillabon Jan Hedlund till Aftonbladet.

Omfattande tågkaos i värmen

De höga temperaturerna har annars ställt till stora problem under dagen.

Inte minst i tågtrafiken. 

På flera håll i Sverige stannade tågen av värmen, men också på grund av elfel och en brand.

– Med anledning av de höga lufttemperaturer som råder orsakar det stora störningar i tågtrafiken. Det finns ingen prognos i nuläget, resenärer hänvisas till att kontakta respektive tågbolag för sin resa, meddelar Trafikverket.

Foto: A. Balemesa

Text. Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 14

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


13 april 2026

Zelenskyj lyrisk – ”första gången i Ukrainakrigets historia”

2026 04 14

Zelenskyj berättar om en unik händelse i Ukrainakriget.

Ukraina har erövrat ännu en fiendeposition, vilket i sig inte är något ovanligt i kriget.

Det unika är att det har skett på ett mycket ovanligt sätt.

Ryska ockupanter kapitulerade – utan att några ukrainska soldater behövde sättas in.

Hände för första gången

De ukrainska styrkorna har lyckats ta kontroll över en fiendeposition med hjälp av enbart drönare och markrobotsystem.

Det berättar president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar RBC-Ukraine.

Zelenskyj är mycket nöjd med utvecklingen och säger att ”framtiden redan är på frontlinjen” och att det är Ukraina som formar den.

– För första gången i detta krigs historia togs en fiendeposition uteslutande av obemannade plattformar – marksystem och drönare, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Ukraina kunde alltså ta över positionen utan att behöva använda sig av egna soldater.

– Ockupanterna kapitulerade och operationen genomfördes utan infanteri och utan förluster på vår sida, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Dubbelsmäll på gång för Ryssland - efter Orbáns förlust

”Räddade liv – 22 000 gånger”

Ukrainas utveckling av tekniskt avancerade hjälpmedel i kriget går i en rasande fart.

Zelenskyj uppger att de ukrainska robotsystemen Ratel, TerMIT, Ardal, Rys, Zmiy, Protector, Volia med flera har genomfört över 22 000 uppdrag de senaste tre månaderna, enligt tidningen.

– Med andra ord räddades liv mer än 22 000 gånger när en robot gick in i de farligaste områdena istället för en krigare, säger Zelenskyj.

– Det handlar om högteknologi som skyddar det högsta värdet – människoliv, tillägger han.

Ukraina har bland annat lyckats rädda fångar med hjälp av drönare, rapporterar tidningen.

En video som Ukraina har släppt uppges visa hur två krigsfångar räddas från de ryska trupperna i slutet av mars.

I mars månad utförde robotsystemen 50 proceent fler uppgifter jämfört med februari, vilket visar hur snabbt utvecklingen går.

LÄS OCKSÅ: Grönt ljus från Ungern - glädjebesked för Ukraina

Foto: President of UA office

Text: Redaktionen