NORDEN: Viss lättnad för SAS – flygmekaniker avbryter strejk

2022 07 14

Flygteknikerna återgår till sitt arbete med att serva planen på Kastrup.

200 danska flygtekniker från SAS har den senaste veckan sympatistrejkat med piloterna i samma flygbolag.

Nu avblåser, eller åtminstone pausar, mekanikerna sin strejk, rapporterar danska TV2.

Nöjd med effekten

Keld Bækkelund, förbundssekreterare i Dansk Metal som organiserat sympatistrejken, är nöjd med utfallet från aktionen.

– Det har verkligen varit en effektiv sympatistrejk. Det vi gör nu är att packa upp flygplanen i Kastrup. Det är helt enkelt för att se till att när strejken är över kan de få ut danskarna och flyga och få hem dem igen. Därför finns det ingen anledning för oss att vänta på att flygen ska göras klara, säger han till den danska kanalen.

“Viktig upptrappning”

Han får medhåll av Jacob Pedersen, chef för aktieanalys och flyganalytiker på Sydbank, som menar att mekanikernas strejk inneburit “en viktig upptrappning av konflikten”.

– Det är en viktig signal. Det är nog en dag eller två, kanske tre, snabbare, du kan få flygplanen i luften, och dessutom sparar du också pengar. Att planen inte bara står parkerade på marken kan spara SAS mellan 100 och 200 miljoner kronor, säger han till TV2.

Flygen kan aktiveras snabbare

Marianne Hernaes, förhandlingsledare på SAS, gläds av beskedet.

– Det är positivt för oss, säger hon till Sveriges Radio, och tillägger att flygen kommer att komma snabbare upp i luften när även piloterna slutar strejka.

Oroades över stillastående flyg

Mekanikernas strejk orsakade stor huvudbry för flygbolaget när den utlystes förra veckan.

– En sådan här sympatistrejk skulle betyda att de som strejkar nu inte kommer att få sina flyg i luften den dag som strejken avslutas, eftersom de inte har fått det kontinuerliga underhåll som krävs medan de står på marken, sade Karin Nyman, kommunikationschef på SAS, till SR då.

Foto: SAS

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Unik attack mot Ryssland – första gången under kriget

2026 02 13

Ukrainska styrkor har genomfört en unik drönarattack.

Oljeraffinaderiet i Ukhta, i den ryska delrepubliken Komi, har attackerats av ukrainska drönare.

Enligt uppgift ska attacken ha orsakat en brand. Filmklipp på sociala medier visar hur ett stort rökmoln stiger mot himlen.

Första gången under kriget

Det rör sig om en unik långdistansattack.

För första gången har Ukraina lyckats attackera en anläggning 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen.

– En källa inom den ukrainska säkerhetstjänsten SSU uppger att operationen markerar ett nytt distansrekord för ukrainska drönare, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ägs av oljejätten

Raffinaderiet i Ukhta ägs av det ryska statliga oljebolaget Lukoil. Vid anläggningen bearbetas omkring 4,2 miljoner ton olja per år. Bland annat framställs diesel, bensin och vakuumgasolja.

En betydande del av bränslet exporteras till Rysslands väpnade styrkor i Ukraina. Därför betraktas anläggningen som ett legitimt militärt mål för Ukrainas väpnade styrkor.

Produktionen fortsätter nedåt

Framgångsrika ukrainska drönarattacker har bidragit till att minska Rysslands oljeraffineringskapacitet.

I januari minskade Rysslands råoljeproduktion för andra månaden i rad. Produktionen uppgick till 9,28 miljoner fat – 46 000 färre jämfört med föregående månad, rapporterar Bloomberg.

LÄS MER: Tungt krav från Zelenskyj – ”Ge mig ett datum” 

Efter onsdagens angrepp

Attacken mot oljeraffinaderiet i Ukhta äger rum endast en dag efter att ukrainska styrkor attackerat ett oljeraffinaderi i södra Volgogradregionen i Ryssland.

Ukrainas generalstab bekräftade uppgifterna under onsdagen.

Raffinaderiet i Volgograd ägs också av Lukoil, som är Rysslands största oljeproducent.

LÄS OCKSÅ:

Kalldusch för Trump – republikaner röstar emot 

Orbán har fått nog: Ni har “förklarat krig” mot Ungern 

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen