Kraftig kritik mot artikel om Ebba Busch (KD) – Pekas ut som personhat

2022 07 02

– Det får räcka med personfixerat hat nu.

Det anser KD-profilen Johan Ingerö som reagerar kraftigt mot en artikel i Svenska Dagbladet i dag.

Personfixerat hat

Artikeln som har rubriken ”Ebba Buschs Instagram ger ett oroande intryck” är under all kritik anser Johan Ingerö.

– Alltså, vilket bedrövligt skräp! Det får räcka med personfixerat hat nu, framhåller Johan Ingerö som är politisk sakkunnig och policyansvarig hos KD.

Artikeln är publicerad på SvD:s kultursida och handlar om Ebba Busch och hennes Instagramkonto.

Pekas ut som sexist-fantasier

Bland annat tar artikeln upp Ebba Busch utseende på hennes Instagrambilder.

– Ebba Busch ser nästan alltid stajlad ut i sitt Instagram-flöde. Fotona ser ut att vara tillverkade i studio med sminkörer, frisörer och professionella fotografer, framhåller SvD-artikeln.

Johan Ingerö (KD) reagerar starkt.

– Eh. Nästan alla bilder har tagits med någons mobilkamera. Studiofoton finns på alla partiledare. Men ingen sådan har åkt till en studio för att ta bilder till Insta, betonar han.

Ingerö påtalar att tidningen inte har kontaktat Ebba Busch eller partiet för att ta reda på hur det ligger till.

– SvD publicerar alltså vad som bara kan beskrivas som en gubbsjuk sexists fria fantasier, anser Johan Ingerö.

Sekulära kristna

SvD får även kritik för sina skrivningar om Kristdemokraterna och religiösa jämförelser.

– Hennes parti, Kristdemokraterna, en gång förankrat i pingströrelsen, riktar sig numera till ”sekulära kristna”, framhåller SvD-artikeln.

– Gör vi? Säger vem? Jag, som vill tro att jag har hyfsad insyn, säger att vi riktar oss till de som delar våra värderingar. Sen får de be till Marshmallow Man om de vill, understryker Johan Ingerö.

Klappar hennes rygg

SvD tar även upp Ebba Bushs relation med Ulf Kristersson kopplat till hennes Instagramkonto.

– Och med moderatledaren Ulf Kristersson, där det inte sällan förekommer en betonad kroppskontakt: som på filmklippet från riksdagen när han drar ut hennes stol och sedan klappar henne broderligt på ryggen.

– Detta ska visa att de trivs med varandra och står varandra politiskt nära, analyserar SvD.

Bara Ebba-hat

Johan Ingerö reagerar starkt på texten.

– En helt vanlig gest vänner emellan blir en ”initierad poäng” från någon gubbe som varken är initierad eller har en poäng. Och som är för lat för att ställa frågor inför sin egen artikel.

– Artikeln är formligen dränkt i sliskiga antydningar om tro, ”influencers” och annat skräp.

–Här finns noll journalistisk ambition. Inte en sakfråga. Bara Ebba-hat, framhåller Johan Ingerö (KD).

Del 1 i ny kulturserie

SvD-artikeln har flera kritiska formuleringar om KD-ledaren.

– Busch tycks inte kunna acceptera att en politiker inte är och inte ska vara detsamma som en influerare: det är till syvende och sist två separata roller eller yrken.

Johan Ingerö understryker att han egentligen inte vill framhäva SvD-artikeln genom att länka till den.

– Men jag känner mig nödd att ändå göra det, som pedagogiskt exempel på hur inga gränser gäller när det handlar om just Ebba, poängterar han på sin Facebooksida.

Artikelserie

Svenska Dagbladet skriver att  KD-texten är den första artikeln i SvD Kulturs nya artikelserie om hur partiledarna lanserar sig på Instagram.

SvD Kultur uppger att man har närstuderat partiledarnas konton.

Foto: Ebba Busch Instagram

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Nytt system för kortbetalning införs i Sverige

2025 05 09

Ett nytt bankkortssystem ska införas i hela landet.

Endast tio procent av svenska folket betalar med kontanter i butik, enligt en rapport från Riksbanken.

Swish pekas ut som en av de främsta anledningarna till den dalande kontantanvändningen.

– De kontanta betalningarna mellan privatpersoner har i många fall ersatts av tjänsten. Swish lanserades i slutet av 2012 och antalet betalningar via tjänsten har ökat mycket sedan dess, framhåller Riksbanken.

Majoriteten av betalningarna i Sverige sker dock med fysiska bankkort, även om den metoden också minskar i konkurrens med digitala alternativ. 

Och nu ska ett helt nytt system för betalning med kort införas, rapporterar DN.

Ska fungera utan internet

Det handlar om ett reservsystem som ska kunna vara i bruk även om nätet slås ut, en farhåga som ökat bland annat efter de upprepade kabelbrotten i Östersjön.

Det pågår ett krig i Europa, och i samband med det kriget finns alla möjliga typer av hybridpåverkan och trakasserier, som kan innebära att man stör eller klipper av kommunikationer, säger Tuomas Välimäki, styrelseledamot i Finlands centralbank, till tidningen.

Systemet ska göra det möjligt med så kallade offlinebetalningar, i det här fallet att betala med kort under avbrott på uppemot sju dagar. Liknande system finns redan i Norge och Danmark.

Just beroendet av kortbetalningar har visat sig i skarpt läge flera gånger, bland annat när kortsystemet havererade på Ica i hela Sverige vid tillfällen både under 2023 och 2024.

Riksbankens förhoppning är att det ska kunna införas i Sverige 1 juli nästa år, erfar DN.

LÄS MER: Alla tar det för givet – kan försvinna helt från matbutikerna

Varnar för nedstängning

Tidigare under våren har danska experter, däribland Jacob Herbst, chef för regeringens CyberSecurity Council, varnat för att risken ökar att USA stänger ned Danmark.

Han har uppmanat danska myndigheter och företag att göra sig oberoende av amerikansk teknik och infrastruktur.

Det kommer att bli riktigt, riktigt svårt att frigöra oss från de amerikanska teknikjättarna, säger Herbst till Politiken.

LÄS MER: Akut uppmaning till Danmark – fruktar direkt order från Trump

Överväger digital valuta

Tuomas Välimäki är av liknande åsikt.

– Vi kan inte utesluta att någon en natt på Truth social får idén att använda betalningssystemet som ett påtryckningsmedel.

Utöver ett reservsystem som inte är beroende av exempelvis Mastercard eller Visa tittar Sverige även på att införa en digital valuta, så kallad E-krona, enligt DN.

EU undersöker samma sak gällande euron.

Foto: Axfood resp J. Leupe

Text: Redaktionen