UTRIKES: Putins nya drag mot Sverige

2022 06 28

Rysslands diktator Vladimir Putin och ryska utrikesdepartementet kräver att svenska biståndsmyndigheten Sida och Svenska institutet (SI) omedelbart lämnar landet. 

I ett uttalande skriver departementet att de kallat upp Sveriges handelsattaché och meddelat honom att biståndsmyndigheten och regeringsorganet SI:s verksamhet omedelbart måste upphöra.   

Annars kommer Ryssland att utvisa svenska diplomater, rapporterar SR Ekot.

Agerat efter invasionen 

Sida och SI har, efter Rysslands invasion av Ukraina, stoppat allt ekonomiskt stöd till statliga och offentliga aktörer i Ryssland.

Ryska UD skriver att  det ekonomiska stödet istället har riktats mot människorättsorganisationer, icke statliga klimatorganisationer och oberoende medier i Ryssland.

Organisationer som inte stöttas av regimen i Kreml.

Anklagar organisationerna

Ryska UD anklagar Sida och SI för att ”försöka destabilisera det ryska samhället”.

Vidare hävdar departementet att de svenska organisationerna vägrat redovisa finansieringen av icke önskvärda projekt i Ryssland, rapporterar SR.

Fakta Svenska institutet (SI) i Ryssland

  • SI bedriver sedan länge verksamhet och finansierar flera projekt i Ukraina och Ryssland. SI:s verksamhet i Ryssland är en del i regeringens strategi för Sveriges stöd till demokrati, mänskliga rättigheter och miljö i Ryssland.
  • Rådande omständigheter har lett till att SI avbryter allt stöd till statliga och offentliga aktörer i Ryssland.
  • Enligt regeringens linje fortsättätter SI att stötta demokratifrämjande insatser i Ryssland eller initiativ som inkluderar ryska förändringsaktörer i exil. SI följer utvecklingen í regionen noga och utvärderar hur de kan stötta organisationer, projekt och individer på de sätt som är möjliga utifrån SI:s uppdrag och aktuella anslag. 
  • SI kommunicerar nu via Telegram i de ryskspråkiga kanalerna då Instagram och Facebook blockerats.  
  • Planerade och pågående utlysningar för projektstöd har justerats eftersom ryska statliga aktörer inte kan delta.  
  • SI har avbrutit den planerade utlysningen av ett nytt program, New Partnerships Initiative, för stöd till mellanfolkligt samarbete med Ryssland. 
  • SI har beslutat att inte inkludera ryska och belarusiska deltagare i ledarskapsprogrammet Swedish Institute Management Programme Northern Europe 2022 som genomförs on-line. Ukrainska deltagare är välkomna att söka var de än befinner sig i världen. 
  • SI kommer fortsatt att inkludera ryska sökande i stipendieprogrammen då det är angeläget att stödja unga förändringsaktörer inom akademi, media och civilsamhälle.  
  • Källa: Svenska institutet

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 07

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5 dec 2025

Svensk gigant nära kollaps – staten går in med 320 miljoner

2025 12 05

En av Sveriges främsta prestigebyggen har stått på randen till kollaps.

Forskningsanläggningen Max IV i Lund blöder pengar.

Driften hänger på en skör tråd och det har varit anställningsstopp i tre år, rapporterar Sydsvenskan.

Dessutom är pengarna till underhåll slut och kostnaderna för hyra och el har bränt stora hål i budgeten.

Nu kommer räddningen.

Staten går in med 320 miljoner kronor vilket säkrar driften för nuvarande och nästa år.

Framför allt betyder det att vi slutar leva med kniven på strupen. Innan vi fick de här pengarna riskerade vi att gå med ett grandiost underskott, vilket hade fått väldigt dramatiska konsekvenser för våra möjligheter att fortsätta vara i drift 2026, säger Olof Karis, direktör vid Max IV-laboratoriet, till Sydsvenskan.

Världsledande

Max IV är ett svenskt nationellt laboratorium för forskning med synkrotonljus.

Tekniken beskrivs som världsledande används bland annat inom medicin. Själva anläggningen är en av världens mest avancerade för att undersöka material på atomnivå genom intensivt röntgenljus.

Redan för två år sedan noterade dock regeringen att anläggningen drabbats av "betydande kostnadsökningar".

– En nedstängning av anläggningen skulle leda till kraftiga förseningar av viktig forskning, eller att forskningsprojekt behöver avbrytas helt, sade dåvarande utbildningsminister Mats Persson (L) vid tillfället.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

"Inte reagera i panik"

Hösten 2023 tillsatte regeringen 40 miljoner kronor till Vetenskapsrådet för ett ökat bidrag till Max IV.

Nu blir det alltså ytterligare 320 miljoner.

Vi hade ju fått en indikation att vi skulle fortsätta att vara i gång och inte reagera i panik på att vi hade ett rejält hål på intäktssidan. Men så länge vi inte har pengarna på banken så lever vi i ovisshet, säger Olof Karis.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen