UPPGIFTER: Mötet kan avgöra Sveriges Natoansökan

2022 06 28

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan ska träffa sin amerikanske motsvarighet Joe Biden.

Mötet ska ske i Madrid under rådande Natotoppmötet i staden.

Exakt tidpunkt är inte fastställd. Enligt president Erdogan kommer parterna träffas ikväll eller imorgon, rapporterar Reuters.

Kan bli avgörande

Enligt flera analytiker kan mötet bli helt avgörande för Sveriges Natoförhandlingar med Turkiet, uppger AFP.  

Källor till nyhetsbyrån hävdar att samtalen mellan Biden och Erdogan kan spela en avgörande roll i försöken att bryta ner Turkiets motstånd mot Sverige och Finlands Natoansökningar.

USA har tidigare markerat mot Turkiet.

Efter att landet köpt vapensystem från Ryssland införde USA ett vapenembargo mot Turkiet.

Ett embargo som president Erdogan vill bli kvitt. Turkiet har länge velat köpa stridsflygplan från USA.

Vapenaffärer

Enligt Erdogan ska han och Biden prata vapenaffärer.

Särskilt handlar det om att Turkiet vill köpa amerikanska stridsflygplan av modell F-16, uppger Reuters.

– Vår viktigaste diskussion med USA är F-16-frågan. Det finns fortfarande på bordet. Men de förhalar som en taktik, säger Erdogan, enligt nyhetsbyrån.

USA bekräftar

Vita huset har bekräftat att presidenterna kommer att träffas i Madrid.

Biden-administrationen har dock inte meddelat vad parterna kommer att diskutera under sitt enskilda möte.

Tidigare har USA framhävt att det inte är deras uppgift att övertyga Turkiet.

– Frågan om Turkiets inställning till Finland och Sveriges anslutning till Nato är ingen bilateral fråga mellan USA och Turkiet, kommenterade amerikanska utrikesdepartementets talesperson Ned Price i slutet av maj, enligt Reuters.

Foto: Presidency of Turkish Republic

Text: Redaktionen


15 september 2025

UPPGIFTER: Slår till mot Palestinademonstrationer

2025 09 15

Palestinademonstrationerna utanför riksdagen fortsätter att skapa debatt.

Nu öppnar statsminister Ulf Kristersson (M) för lagändringar som skulle försvåra för aktivisterna.

– Jag utesluter inte alls lagförändringar, men i första hand tycker jag att vi borde kräva att demonstranter beter sig som anständiga personer, säger Kristersson till SVT.

Statsminsitern anser att demonstrationerna urartat vid flera tillfällen. Han nämner bland annat att ministern för civilt försvar, Carl-Oskar Bohlin, har förföljts av skrikande Palestinademonstranter.

–  En del av de här demonstrationerna har agerat på ett så hotfullt sätt, jag har sett det i Göteborg och Malmö där inte minst den judiska minoriteten är ständigt utsatt. Det finns en avvägning att göra här och jag tycker att den ofta har gått ut över minoriteter på ett helt orimligt sätt.

KD kräver hårdare tag

Kristdemokraterna anser att fler Palestinaaktivister ska kunna lagföras och stängas av från offentliga platser.

– Det är dags för fler att gå från allmänna fördömanden till aktiv handling och agera för att skydda vår demokrati, våra gemensamma värderingar, svenska medborgare, och därtill säkerställa att vi inte ger vika för detta dominans­beteende och krav på under­kastelse, skriver partiledare Ebba Busch och KD:s EU-parlamentariker Alice Teodorescu Måwe i SvD.

LÄS MER: Palestinaaktivisterna svarar Carl-Oskar Bohlin

Kritiken: ”Hot mot yttrandefriheten”

Aftonbladets ledarskribent Anders Lindberg anser att KD går för långt. Han menar att KD:s retorik är ett hot mot yttrandefriheten.

– Om vi ger staten makt att begränsa demonstrationsfriheten för en grupp så begränsas den för alla. Vem kan veta vilka som i så fall står på tur att tystas? framhåller Lindberg i en ledartext.

LÄS MER: Kritiserad skatt sänks – från 25 till 6 procent

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 september 2025

”Då är det krig” – nytt Natoförslag skakar Moskva

2025 09 15

Polen uppmanar Nato att införa en så kallad flygförbudszon över Ukraina.

Ett sådant beslut skulle innebära att alliansen ger Ukraina flygunderstöd och hjälper till att skjuta ned ryska drönare och robotar.  

Nu svarar Kreml.

Rysslands ex-president Dmitrij Medvedev rasar mot det polska förslaget. Medvedev, som numera är vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, tolkar förslaget som en krigsförklaring.

– Ett genomförande av den provokativa idén om en ”flygförbudszon över Ukraina”, som skulle ge Nato möjlighet att skjuta ner våra drönare, kommer bara innebära en sak – ett krig mellan Nato och Ryssland, dundrar Kremltoppen i ett inlägg på Telegram.

– Saker måste kallas vid sina rätta namn! tillägger Medvedev.

”Är i krig”

Polens förslag om en flygförbudszon lanserades efter att omkring 20 ryska drönare kränkt landets luftrum. Det polska luftförsvaret sköt ned flera av dem – vilket markerar första gången ett Natoland öppnat eld mot ryska luftfarkoster.

Kremls talesperson Dmitrij Peskov säger att Polens agerande visar att ”Nato är i krig med Ryssland”.

– Nato är i krig med Ryssland. Det är ett uppenbart faktum och det behövs inga bevis. Nato ger direkt och indirekt stöd till Kyivregimen, säger Peskov  till ryska journalister, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump om Putin och Zelenskyj: “Det är ofattbart”

Nato har sagt nej

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har flera gånger vädjat till Nato om att upprätta en flygförbudszon över Ukraina för att stoppa ryska bombningar av städer och infrastruktur.

Nato har hittills sagt nej. Försvarsalliansen  har framhållit att de inte avser att gå med på Zelenskyjs krav eftersom det skulle tvinga Nato att skjuta ner ryska stridsflygplan och andra farkoster, vilket i sin tur skulle kunna leda till att kriget eskalerar.

LÄS MER: Putin på väg att beslagta miljarder

Foto: Nato 

Text: Redaktionen