JUST NU: MP och KD i storbråk om abortfrågan

2022 06 27

Det har utbrutit ett storbråk om abortfrågan mellan partierna inför valet.

Miljöpartiets Märta Stenevi brakade samman med Kristdemokraternas Ebba Busch i SVT Aktuellt 21 i kväll.

KD vill att MP skriver under

Miljöpartiet vill att Sveriges partier slår fast rätten till abort i Sveriges grundlag och även Liberalerna och Centerpartiet vill samma sak.

Kristdemokraterna har å sin sida gått ut med att alla partier bör skriva under ett särskilt abortkontrakt som visar att partierna står bakom Sveriges abortlagstiftning och lovar att försvara den vid framtida hot.

MP: Det är SD:s underskrift som behövs

– Jag tycker det vore bra om fler partier vill skriva under det här kontraktet, sa Ebba Busch i Aktuellt 21  ikväll.

MP-ledaren gav ett avvisande svar.

– Miljöpartiet har försvarat aborträtten i 40 år – sedan vi bildades – mot konservativa partier, svarade Märta Stenevi (MP).

– Det är inte vår underskrift som Ebba Bush behöver på sitt kontrakt utan det är underskrifter från sina egna riksdagsledamöter, från sina EU-parlamentariker och inte minst från sina tilltänkta regeringspartners Sverigedemokraterna.

– Och kanske även delar av Moderaterna, sa MP-ledaren i TV-rutan.

KD: Jimmie kommer skriva under

– Att man behöver upprätta ett kontrakt för att det ska vara självklart för Kristdemokraterna gör mig väldigt, väldigt orolig, sa Märta Stenevi (MP).

KD-ledaren svarade att alla högerpartier kommer att skriva under.

– Jimmie Åkesson kommer skriva under detta. Ulf Kristersson kommer skriva under detta. Kan du ge besked om att du kan tänka dig att skriva under detta, frågade Ebba Busch med riktning till MP-ledaren.

Attackerade KD:s politik

Märta Stenevi (MP) nappade inte på erbjudandet.

– Oron kring aborträtten som så många svenska kvinnor känner beror inte på vad jag har sagt eller vad Socialdemokraterna har sagt. Utan det beror på hur era företrädare har agerat under årens lopp och vilka ni väljer att sätta på tunga poster för att till exempel driva fram er nya jämställdhetspolitisk, sa Märta Stenevi (MP).

Anklagelser om lögner

Ebba Busch riktade då hård kritik mot MP-ledaren.

– Men det stämmer inte. Ni ljuger ju. Erat motstånd handlar om att ljuga om våran hållning. När vi hade ansvar för frågorna så utökades aborträtten i Sverige svarade Ebba Busch.

Miljöpartiet svarade då med att gå till attack mot SD.

– Jag förstår att ni behöver Jimmie Åkessons underskrift med tanke på hur sent Sverigedemokraterna bytte fot i den här frågan.

– Men du behöver inte våra underskrifter för vi har aldrig någonsin svajat i den här frågan, sa Märta Stenevi.

Busch öppen för grundlagsskydd

Stenevi framhöll i TV-debatten att hon istället vill ha KD:s stöd för att grundlagsskydda aborträtten.

Ebba Busch svarade inte nej på den begäran.

– Vi har öppnat för att se över det. Och vi är inte emot det. Utan vi har öppnat för att göra en översyn, en grundlagsöversyn. Men det tar lång tid, sa Ebba Busch som därför vill ha aborträttskontraktet underskrivet till att börja med.

Hårda angrepp

Men MP-ledaren sågade då Ebba Busch i direktsändning.

– För fyra år sedan lovade du att du inte under överskådlig framtid skulle samarbeta med SD. Löften från KD är inte värda pappret de är skrivna på, sa Stenevi.

– Man kan inte ljuga om vår hållning i abortlagstiftningen och man får heller inte ljuga om vad jag sagt i regeringsfrågan.

Foto: Kristdemokraterna resp. MP Henrik Svenssson Karlsson

Text: Redaktionen


Obama går ut med sällsynt varning: ”Ett kolossalt misstag”

2025 07 02

Den tidigare presidenten Barack Obama framför mycket ovanlig kritik.

Det hör inte till vanligheterna att expresidenter i USA går ut och kritiserar sina efterträdare.

Att det sker tillsammans med en annan före detta president är ännu mer sällsynt.

Men nu går Barack Obama, tillsammans med republikanen George W. Bush som var president i USA mellan 2001 och 2008, ut med en gemensam varning.

De före detta amerikanska ledarna uttrycker sin förskräckelse över Trumpregeringens nedläggning av det amerikanska nationella biståndsprogrammet USAid, som officiellt stängde i måndags.

– Att rensa ut USAid är en tragedi och en skandal. För det är bland det viktigaste arbete som sker i hela världen, säger Obama enligt Politico.

"Kolossalt misstag"

I talet, som var förinspelat på video och spelades upp på en avslutningsceremoni för tusentals anställda, kallar Obama nedläggningen för “ett kolossalt misstag”.

Han understryker att USAid både räddat liv och varit en viktig faktor i den globala ekonomiska tillväxten.

George W. Bush talar i liknande termer, också det via video.

Republikanen pekar på det aids- och hiv-program som startades under hans tid i Vita huset och som bedöms ha räddat 25 miljoner liv över hela världen.

– Ni har visat USA:s stora styrka genom ert arbete, och det är ert goda hjärta, säger Bush och vänder sig till anställda på biståndsmyndigheten.

– Ligger det i vårt nationella intresse att 25 miljoner människor som skulle ha dött nu lever? Jag tror det, och det tror ni också.

14 miljoner riskerar dö

Enligt en studie från den vetenskapliga tidskriften The Lancet bedöms över 14 miljoner människor riskera att dö som konsekvens av att USA skär ned på biståndet.

USA:s nuvarande president Donald Trump har tidigare hävdat att USAid drivs av “vänsterradikala galningar” och präglas av “enormt bedrägeri”. 

Argumentet för att lägga ned myndigheten är att pengarna borde kunna läggas på amerikanska behov istället för bistånd utomlands.

Även effektiviteten har ifrågasatts. Elon Musk, som fram till nyligen ledde effektivitetsmyndigheten Doge, har kallat myndigheten för “kriminell”, skriver Politico.

Det som ska ersätta USAid väntas presenteras inom kort. Projektet kommer att kallas “America First”.

– Den nya processen kommer att säkerställa att det finns ordentlig tillsyn och att varje skattekrona som spenderas kommer att bidra till att främja våra nationella intressen, framhåller USA:s utrikesdepartement.

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Text: Redaktionen


Mest hatade inredningsdetaljen i Sverige – “Ändå många som har den”

2025 07 02

En ny undersökning har tagit reda på vilken den mest hatade inredningsdetaljen i Sverige är.

Det är undersökningsföretaget Verian som har genomfört undersökningen på uppdrag av Fastighetsbyrån.

Där framgår att den klassiska Carpe Diem-skylten hatas mest av det svenska folket.

Det framhåller Fastighetsbyrån i ett pressmeddelande.

Mest hatad

Fastighetsbyrån har i en ny undersökning genomförd av Verian frågat svenskar i åldern 18–84 år om vilken den värsta inredningsdetaljen är.

När svenskarna får välja hamnar Carpe Diem-skylten högst upp (47 procent), tätt följt av flaggor (41 procent) och sportsaker som halsdukar och matchtröjor som prydnad (39 procent).

“Ändå många”

Inredningsexperten Lena Nyholm understryker att hon inte tycker att det finns någonting som är fult om det är placerat där med omtanke.

– Det är ändå många som har den tänker jag, säger hon till TV4.

– Det är så intressant att det är så många som hatar den.

Ålder påverkar

Av undersökningen framgår även att åsikterna om vad som är ful inredning skiljer sig en hel del beroende på ålder och kön.

– Äldre har en klart högre tolerans för Carpe Diem-skylten än yngre – bara 28 procent av svenskarna över 65 år tycker att det är en av de värsta detaljerna, att jämföra med hela 64 procent av 18–29 åringar, meddelar Fastighetsbyrån.

– Äldre är också mindre förtjusta i plastblommor – 43 procent tycker det är det värsta, medan bara 24 procent av de yngre håller med.

Och kön

Var femte kvinna (21 procent) väljer gaming-hörnan som en av de värsta inredningsdetaljerna, medan bara en av tio män (11 procent) svarar samma sak. 

Elaine Mürgas, fastighetsmäklare på Fastighetsbyrån Malmö, menar att inredningen kan påverka bostadsvärdet.

– Inredning kan absolut påverka värdet på en bostad – både positivt och negativt, säger hon.

– Jag brukar säga att man ska undvika tekniska prylar, sportmemorabilia och väggcitat, men samtidigt inte plocka bort för mycket. En personlig touch med växter och väl valda detaljer, särskilt i kök och vardagsrum, gör ofta bostaden mer inbjudande.

Foto: Spacejoy

Text: Redaktionen