JUST NU: Värmevarning i tre län – Varmaste midsommaren på 141 år

2022 06 25

Midsommaraftonen blev på sina håll den varmaste sedan 1881 och nu utfärdas värmevarning i tre län.

Midsommarfirandet i delar av sydvästra Sverige blev rekordvarmt.

Riktigt extremt rekord

I Halmstad i Halland uppmätte man den högsta midsommaraftonstemperaturen sedan mätningarna startade 1881.
29,1 grader innebär att Halmstad slog det gamla rekordet med 0,7 grader.
– Det har inte varit varmare! Riktigt extremt rekord. Generellt ökar dessa varma dagar framöver, säger meteorologen Fredrik Kronvall vid SMHI till P4 Halland.

Rekord i Ullared

Det slogs värmerekord på flera håll i sydvästra Sverige inklusive den välkända shoppingorten Ullared i Falkenbergs kommun där man uppmätte 28,7 grader.
Även Torup, nära Hyltebruk i Hylte kommun slog rekord med 27,7 grader.

30,1 grader

Även rikets andra stad, Göteborg, fick känna på rejäl midsommarhetta. Med 30,1 grader hade göteborgarna det varmast i hela Sverige uppger GP.– Det är sannolikt en av de varmaste midsommaraftnar i Göteborg någonsin. Toppen på värmekurvan brukar vara i juli och augusti.
– Det är ovanligt, men inte på något vis extremt, säger Lars Knutsson vid SMHI till GP.

Värmevarnar i tre län

Näst varmast i Sverige hade midsommarfirarna i Härsnäs nära Mjölby i Östergötland och i Sveg i Härjedalen som båda registrerade 29,7 grader.
Den stekheta värmen kommer att fortsätta på många platser i Sverige veckan som kommer och på flera håll väntas det bli farligt varmt enligt SMHI.
SMHI utfärdar gul värmevarning i följande tre län för söndag och måndag till att börja med:
-Norra Kalmar län
-Stora delar av Östergötlands län
-Örebro län

Över 30 grader två dagar i rad

Temperaturen väntas när det blir som varmast nå minst 30 grader och kanske ännu mer både på söndagen och måndagen.
–Det kan påverka genom ökad påfrestning på kroppen vilket kan ge problem för framförallt riskgrupper, framhåller SMHI.

Kan ge allvarliga skador

Gul varning innebär en väderutveckling som kan medföra konsekvenser för samhället, vissa risker för allmänheten samt vissa skador på egendom och miljö.
Störningar i en del samhällsfunktioner är förväntade. Lokala variationer kan förekomma, därför kan särskilt utsatta miljöer, personer och enskilda fastigheter drabbas av allvarliga skador.
Enskilda personer eller grupper som är särskilt känsliga kan också drabbas allvarligt, framhåller SMHI.


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 09

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen