JUST NU: USA:s president i olycka – faller handlöst rakt ner på marken

2022 06 18

Det blev dramatiskt när 79-årige Joe Biden föll rakt ned i marken vid en gata nära sitt hem i Delaware nu idag.

Världens mäktigaste person var ute på en cykeltur nära sitt sommarresidens på amerikanska östkusten när olyckan var framme.

Folk vinkade och filmade

Joe Biden tycker om att motionera och håller gärna igång på fritiden. Han trivs med cykelturer och var ute och cyklade på förmiddagen amerikansk tid i dag.

Cykelturen ledde i vanlig ordning till stor uppståndelse och många ur allmänheten vinkade, fotograferade och filmade med sina mobiltelefoner när Joe Biden cyklade förbi.

Stupade rakt ner

När han kom till början av en raksträcka var det många personer som stod nära cykelbanan och vinkade och det var då incidenten inträffade.

Presidenten stupade med sin cykel rakt ner i cykelbanan.

Fastnade med foten

Det tog inte mer än 3-4 sekunder förrän en mängd Secret Service-livvakter var framme på platsen för att undsätta USA:s president.

Joe Biden hade enligt uppgift fastnat med foten i pedalbindeln varpå han inte kunde manövrera sin cykel.

Istället för att stoppa cykelns framåtrörelse trillade han handlöst till marken.

Nervösa sekunder

Under de sekunder det stod oklart huruvida presidenten hade skadat sig eller inte hörs jämmer och oro i folkmassan och flera skyndar sig fram för att hjälpa presidenten.

Livvakterna frågade Joe Biden hur han mådde och försökte hjälpa honom på fötter igen.

Ville tala med flanörer

– Jag är okej, framhåller Joe Biden efter olyckan.

Det tog inte många sekunder förrän han var uppe på benen.

Olyckan inträffade i Rehoboth Beach i Delaware och anledningen till att Joe Biden försökte stanna sin cykel var att han ville ta en paus och tala med flanörer som vinkade och hejade  på honom.

Jill Biden några meter bort

CNN:s Vita Huset-korrespondent Kevin Liptak var en av de som fanns på plats vid olyckan.

– Det behövs ingen medicinsk vård enligt Vita Husets talesperson, uppger Kevin Liptak.

– Presidenten ser fram emot att spendera resten av dagen med sin familj, uppger Vita Huset, enligt CNN-korrespondenten.

Presidentens hustru Jill Biden var inte många meter ifrån presidenten då även hon deltog på cykelturen.

Utan fysiska skador

Joe Biden kunde ta sig vidare utan några fysiska skador. 

Joe och Jill Biden firar idag sin 45:e bröllopsdag tillsammans med The First Cat Willow.

Kunde slutat betydligt värre

Cykelolyckan stoppar inte firandet som nu kan fortsätta. Filmer från olyckan visar att fallet var handlöst och kunde ha slutat betydligt värre.

Presidenten var som tur är skyddad med cykelhjälm. 

Se olyckan på denna film.

Foto: J Bon

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen