3 december 2025

JUST NU: Leif GW Persson backar Morgan Johansson

2022 06 08

Kriminologen och tv-profilen Leif GW Persson går samtidigt till hård attack mot partierna bakom misstroendeförklaringen.

Morgan Johansson (S) sitter kvar som justitie- och inrikesminister efter att ha klarat sig i gårdagens misstroendeomröstning med minsta möjliga marginal.

Nu får ministern stöd av tv-profilen Leif GW Persson som inte heller skräder på orden vad han tycker om Sverigedemokraterna, Liberalerna, Moderaterna och Kristdemokraternas försök att avsätta Johansson.

“Hade inte hänt ett dugg”

– För det första var det en jävla korkad tidpunkt, det hade med fördel kunnat vänta till efter valet. Och sedan undrar jag vad man hade hoppats åstadkomma i sak. Inte ett jävla dugg! Det är ju sommarsemester! Det kan väl ändå inte ha undgått dem? Och valet är om tre månader. Det hade inte hänt ett dugg med polisen utan hade fortsatt som förut utan Morgan, säger Leif GW Persson i en intervju med Expressen.

Slöt fred med öl

Tv-profilen lärde känna Morgan Johansson under en konferens i London för 30 år sedan. 

Johansson var förbannad på “GW” för att kriminologen hade kallat ministern för “kort, tjock och korkad” i media, men slöt fred efter att Persson erbjudit sig att bjuda på öl, skriver tidningen.

Hyllar ministern

Leif GW Persson öser beröm över Johansson och menar att han är “jävligt seg och rak”. Enligt honom är det Polismyndigheten som inte klarar sitt uppdrag och ansvaret bör enligt professorn inte ligga på justitieministern.

Han säger också att Morgan Johansson kommer att stå pall trots misstroendeförklaringen.

– Han är stark i den meningen. Jag hade bett dem fara åt helvete, säger han till Expressen.

Johansson upplever stöd

Morgan Johansson själv upplever ett starkt stöd inom partiet och anklagar högern för att utsätta honom för en smutskastningskampanj med avsikt att tysta honom.

– Det kan de bara glömma. Jag tänker inte backa undan för den typen av kritik, säger ministern till Dagens Nyheter.

Moderaterna kritiserar regeringen

Oppositionen med Moderaterna i spetsen har riktat stark kritik mot hela regeringen både före och efter misstroendeomröstningen.

– Det rimliga hade varit att statsministern själv lyfte bort en misslyckad justitieminister och ersatte honom med en annan. Så hade man gjort i en normal demokrati, säger Ulf Kristersson till SVT.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen

Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen