UTRIKES: Strömningstjänsterna flyr Danmark

2022 06 07

Svenska tv-bolaget Viaplay Group blir nästa stora strömningstjänst som lämnar marknaden i Danmark.

Bolaget meddelar att de stoppar samtlig produktion av nya filmer och tv-serier i Danmark, rapporterar SVT Nyheter.

Nytt avtal

Bakgrunden till mediejättens beslut är ett nytt avtal i Danmark mellan danska filmskapare och producenter.

I avtalet står det att danska filmskapare har rätt till en högre ersättning desto fler användare en strömningstjänst har.

En åtgärd som enligt flera strömningstjänster gör den ekonomiska situationen ohållbar i Danmark.

– Tills vi har nått en hållbar överenskommelse ser vi dock ingen annan utväg än att lägga utvecklingen av ytterligare danska projekt på is, skriver Viaplay Group i ett pressmeddelande.

Politiskt beslut

I slutet av maj enades även politiker i Danmark om ett medieavtal som innebär att samtliga globala strömningstjänster ska avsätta sex procent av sin omsättning till ett särskilt kulturbidrag.

Pengarna från strömningstjänsterna ska användas för att skapa nytt inhemsk innehåll, uppger SVT. 

Flera har lämnat

Viaplay är den tredje av en rad stora aktörer som lämnat marknaden i Danmark. Tidigare har amerikanska Netflix och statliga Tv2 play lagt ner verksamheten i landet.

– Vi är så klart väldigt ledsna. Det är ett stort bakslag för producenterna, men också för filmarbetarna, säger Jørgen Ramskov, direktör för danska Producentföreningen, till SVT Nyheter.

Foto: M. König

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny lag om kontanter – nu ska det bli olagligt

2025 11 06

En ny lag om kontanter är på gång i Sverige.

Regeringen har idag gått fram med förslaget.

Lagändringen går ut på att göra det straffbart att föra ut stora mängder kontanter från Sverige till ett annat EU-land, om man inte på förhand har anmält det till Tullverket, rapporterar SR.

Gränsen går vid 10 000 euro, alltså motsvarande strax över 100 000 svenska kronor.

Vi har stora problem med både penningtvätt och kontantsmuggling, och det är en del av den grova kriminella verksamheten i Sverige. Ska vi knäcka den, vilket vi har bestämt oss för att göra, behöver vi också ha den här anmälningsskyldigheten, att man helt enkelt inte kan föra över stora summor varken till eller från Sverige, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M) till radion.

Tullverket får tillåtelse

Enligt regeringens nya förslag kommer Tullverket även att ges tillåtelse att söka igenom väskor för att leta reda på oanmälda pengar. Myndigheten ska också få lov att kroppsvisitera folk om man misstänker att en person reser med stora mängder kontanter men inte har anmält det i förväg.

Anmälningsplikten ska även gälla för den reser in i Sverige från ett annat EU-land. Liknande lagar finns redan i flera andra europeiska länder.

På frågan om hur lagändringen går följer villkoren om fri rörlighet i unionen svarar finansministern följande.

– Fri rörlighet är fantastiskt, av både varor och tjänster, men vi kan inte ha fri rörlighet för kriminella och deras brottsvinster.

LÄS MER: Sverige i historiskt avtal – “extremt negativt för Ryssland”

Böter föreslås

Straffet för att bryta mot anmälningsskyldigheten föreslås bli böter.

Sedan tidigare finns en motsvarande lag för den som reser till ett land utanför EU.

Om du ska ta med dig motsvarande 10 000 euro eller mer i kontanta medel när du reser över EU:s gräns ska du anmäla det till Tullverket, informerar myndigheten.

Syftet är att förhindra penningtvätt, organiserad brottslighet och terorrism.

Förutom sedlar om mynt ingår även följande i kontanta medel.

  • resecheckar
  • checkar
  • skuldebrev
  • investeringsguld
  • postanvisningar utan någon namngiven mottagare.

Källa: Tullverket

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Nytt land inför euro – halva befolkningen är emot

2025 11 06

Den 1 januari 2026 är det dags.

Efter åratal av förberedelser går då till slut Bulgarien med i eurosamarbetet, efter att beslutet formellt fattats i somras.

Men det är enbart drygt hälften av landets befolkning som stödjer valet av att byta valuta, rapporterar Politico.

Inflation och maktcentralisering i Bryssel är några av farhågorna som oroar bulgarerna.

Dessutom har påstådda ryska desinformationskampanjer fått fart, vilket bedöms ha ökat motståndet ytterligare.

Nu agerar Europeiska centralbanken för att lugna motståndarna inför anslutningen.

– Bulgarien går med i euron vid en tidpunkt då det råder större osäkerhet, då vi upplever fler kriser – den ena efter den andra, som dessutom förstärker varandra – och då den globala ordningen, så som vi har känt den, har blivit mer splittrad och vännerna kanske är färre, säger Christine Lagarde, Europeiska centralbankens ordförande, enligt Politico.

Kommissionären: kommer hjälpa Bulgarien

Tidigare i år låg stödet för euron i Bulgarien på 45 procent. De senaste månaderna har stödet ökat något till 51 procent, enligt en undersökning som landets finansminister Temenuzhka Petkova gått ut med.

Även Valdis Dombrovski, EU-kommissionär med särskilt ansvar för ekonomi, handel och finansiella frågor, försöker nu lugna kritikerna.

Hans budskap är att euron kommer att hjälpa Bulgarien att kompensera för växande geopolitiska risker. Åtminstone så som de uppfattas för investerare.

– I de baltiska länderna, trots att de var geopolitiskt exponerade, var lånekostnaderna lägre än i Polen, och investerare bedömde i stor utsträckning att euron är en stabiliserande faktor, säger Dombrovski enligt Politico.

LÄS MER: Kristersson ger plötsligt besked – om euro i Sverige

Har ryska kampanjer påverkat?

Enligt den amerikanska tidningen har det gått att peka ut ryssfinansierade kampanjer i sociala medier som ämnar att undergräva stödet för euron.

Det högerextrema partiet Revival, som arrangerat flera demonstrationer mot euron under året, ingick exempelvis i april ett avtal med Vladimir Putins parti Enade Ryssland.

Det är ingen hemlighet att Ryssland för ett hybridkrig mot Europa och de europeiska medlemsstaterna. Det handlar om provokationer, sabotagehandlingar, kränkningar av det europeiska luftrummet, inblandning i politiska processer i Europeiska unionen, även i andra länder, och desinformation, svarar Valdis Dombrovski på frågan om det ryska inflytandet påverkat den allmänna opinionen om euron.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

LÄS MER: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Ryan Rayburn / IMF resp I. Boran

Text: Redaktionen