I NATT: WHO:s nya vaccinationsbesked gällande apkoppor

2022 05 24

Det finns enligt Världshälsoorganisationen inget akut behov av vaccinationer.

Världshälsoorganisationen WHO bedömer inte att det finns anledning att sätta in massvaccinationer mot apkoppor efter att den vanligtvis afrikanska smittan spridit sig till Europa, rapporterar nyhetsbyrån Reuters.

God hygien att föredra

Istället ska god hygien och sexuella försiktighetsåtgärder vara tillräckligt för att ha kontroll över smittspridningen, uppger Richard Pebody, en högt ansedd tjänsteperson i organisationen.

Richard Pebody uppger också att utbudet av vaccin och antivirala läkemedel, det vill säga en slags bromsmedicin, i dagens läge är relativt begränsat.

Vaccin kan ha biverkningar

– De primära åtgärderna för att kontrollera utbrottet är kontaktspårning och isolering, säger Richard Pebody.

Han framhävde också att viruset har svårt för att sprida sig och att det inte finns några kända fall av allvarlig sjukdom. De vaccin som trots allt finns tillgängliga kan dessutom ha betydande biverkningar, uppgav Pebody enligt Reuters.

“Toppen på isberget”

Inga bevis pekar för närvarande på att viruset har muterats, och forskare arbetar för närvarande med att analysera källan till fallen som spridit sig utanför Afrika. 

Pebody varnade dock för att de flesta av de bekräftade fallen inte spåras till resor till kontinenten, vilket kan innebära att det finns ett stort mörkertal bland smittade. Enligt tjänstemannen ser man nu “bara toppen på isberget”.

Festivaler kan öka tempot

WHO har även varnat för att sommarfestivaler kan driva upp tempot i smittspridningen, men det handlar snarare om hur man beter sig på festerna i fråga.

– Det är snarare vad folk gör på festerna som spelar roll. Så det handlar om säkert sexuellt beteende, god hygien, regelbunden handtvätt – alla dessa sorters saker kommer att hjälpa till att begränsa överföringen av detta virus, säger Richard Pebody.

Första fallet i Sverige

Det första fallet av apkoppor i Sverige bekräftades enligt Folkhälsomyndigheten i Stockholm i torsdags förra veckan. Dagen efter agerade regeringen och klassade sjukdomen som allmänfarlig.

– Genom klassificeringen ges tillgång till att vidta smittskyddsåtgärder som syftar till att förhindra ytterligare spridning, framhöll socialminister Lena Hallengren (S) i ett pressmeddelande. 

Rykten om restriktioner

Efter att Folkhälsomyndigheten öppnat för potentiella restriktioner kopplat till eventuell smittspridningen satte ryktena fart om svenskarna återigen skulle behöva återgå till ett begränsat samhälle, likt under pandemin.

Regeringens löfte

Socialministern satte dock stopp för dessa spekulationer under gårdagen.

– Det finns ingen anledning att koppla ihop apkoppor med covid-19 och allt vad det väcker hos människor när det gäller oro för sjukdomen och samhällsåtgärder. Det blir inga inskränkningar med restriktioner av hur vi lever på grund av apkoppor. Det finns inga sådana planer, säger Lena Hallengren till Svenska Dagbladet.

Foto: M. Napo

Text: Redaktionen


Kaotiska scener på Gröna Lund – slagsmål och gråt

2025 08 02

Kaotiska scener har utspelat sig på Gröna Lund.

Gröna Lund i Stockholm får hård kritik efter att kaotiska scener utspelat sig på nöjesfältet.

En barnfamilj vittnar om att köbildning och trängsel ledde till slagsmål och gråt.

Nu vill de ha pengarna tillbaka.

Slagsmål och kaos

Karina, 44 besökte Gröna Lund med sina två barn Filippa och Marvin, och med en väninnas två barn, Hjalmar och Benjamin.

Men besöket präglades av kaos, rapporterar Aftonbladet.

Redan när Karina och barnen kom till nöjesfältet fick de stå i kö i en timme bara för att kunna komma in – och i kön blev det slagsmål.

– En familj hamnade framför en annan i kön och två män började då bråka. Först var det tjafs men sedan började de slåss framför alla barnen, berättar Karina för tidningen.

Men det var bara början – hela dagen präglades av kaos.

”Oetiskt att kränga så mycket biljetter”

Besöket på Gröna Lund förstördes av trängsel och timslånga köer.

Totalt hann barnen bara åka fyra åkattraktioner på sex timmar, trots att de hade betalat dyra pengar för åkband. Det var även lång kö till alltifrån matställen till toaletter.

Vissa av barnen grät efter timmarna på Gröna Lund, som blev en stor besvikelse.

Karinas väninna Josefin, vars barn var med på nöjesfältet, menar att de borde få pengarna tillbaka.

– Jag betalade 1 200 kr för eländet. Totalt oetiskt att kränga så mycket biljetter och strunta i konsekvenserna, säger hon till tidningen.

Gröna Lunds rekommendation

Gröna Lund har även tidigare fått kritik för sitt sätt att hantera kökaos och trängsel.

På vackra sommardagar är det många som vill besöka nöjesfältet.

Gröna Lund rekommenderar på sin hemsida att man ska köpa Jetpass, som innebär att man kan boka tid till åkattraktioner samt ta ”expresskön”. Även personer med Jetpass kan dock få köa länge om det är mycket folk.

Ett annat tips från Gröna Lund är att man kan boka bord i förväg på någon av nöjesfältets restauranger för att göra matpausen smidigare vid besöket.

Publikkaos med Veronica Maggio

Även konserter på kvällarna har ibland lett till kaos.

I juni uppstod till exempel kökaos när den svenska sångerskan Veronica Maggio uppträdde på Gröna Lunds stora scen, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade.

Gröna Lund tvingades då stänga insläppet redan klockan 15.45, trots att konserten började klockan 20.

Det var rekordtidigt, enligt nöjesfältet.

– Det hör ju till ovanlighet och vi har aldrig stängt så här tidigt, sade Annika Troselius, presschef på Gröna Lund, till Expressen.

Foto: Logotype

Text: Redaktionen


JUST NU: Panik i Nordkorea

2025 08 02

Panik har uppstått i Nordkorea.

Den slutna diktaturen Nordkorea fruktar ett allvarligt hot mot regimen.

Nordkoreanska medier varnar för en stor attack och aktiviteter som uppges syfta till att ”krossa” det kommunistiska landet.

Anklagelsen – vill ”krossa” Nordkorea

Nordkoreas största tidning, regimtidningen Rodong Sinmun, hävdar att ”förebyggande attacker” förbereds mot landet i syfte att ”krossa” regimen, rapporterar Korea Times.

Tre länder – USA, Sydkorea och Japan – anklagas för att just nu förbereda sådana attacker mot landet.

Anledningen till det panikartade larmet från regimen är att amerikanska, sydkoreanska och japanska militärflygplan har genomfört stora flygövningar tillsammans med start förra månanden.

Samtidigt uppges USA och Japan ha fört allt mer intensiva samtal om potentiell kärnvapenanvändning i regionen.

Nordkorea rasar mot de tre länderna, som de alltså tror förbereder attacker.

– De syftar till att genomföra förebyggande attacker mot vår republik, står det i artikeln i den regimtrogna tidningen.

 – För att säkerställa fred på den koreanska halvön och i regionen måste urskillningslösa militära aktioner från USA, Japan och Sydkorea upphöra, tillägger den nordkoreanska publikationen.

”Rättvist och uppriktigt

I artikeln riktas hård kritik mot det trilaterala samarbetet mellan Sydkorea, USA och Japan.

De tre länderna vill ”krossa” Nordkorea genom kollektiv militär styrka, hävdar tidningen.

Samtidigt hävdar den nordkoreanska regimen att de har rätt att bemöta ländernas agerande genom att stärka sin egen militära förmåga.

Det är ”rättvist och uppriktigt” att Nordkorea svarar genom att bygga upp sin försvarsförmåga, menar regimtidningen.

Sydkorea, som i formell mening befinner sig i krig med Nordkorea eftersom något fredsavtal aldrig har uppnåtts, har på senare tid gjort stora ansträngningar för att stärka samarbetet med USA och Japan mot den nordkoreanska hotet.

Nordkorea har en mycket ansträngd relation till Sydkorea, och har också flera gånger rutit till mot samarbetet mellan USA och Japan, som enligt den nordkoreanska regimen har blivit en ren ”kärnvapenkoalition”.

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen