JUST NU: USA överväger att skicka specialstyrkor till Ukraina

2022 05 23

USA överväger att skicka specialstyrkor till Ukraina.

Soldaternas uppgift skulle vara att bevaka den amerikanska ambassaden i Kyiv, rapporterar CNN med hänvisning till uppgifter från flera amerikanska tjänstemän.

Diskussionerna uppges vara i en första preliminär fas.

Förslaget har inte presenterats för president Joe Biden, framhäver källorna.

Begränsat skydd

För närvarande skyddas den amerikanska ambassaden av ett begränsat antal personer som tillhör utrikesdepartementets diplomatiska säkerhetstjänst.

Men det osäkra säkerhetsläget i Ukraina oroar USA. 

Flera personer inom Biden-administrationen anser att säkerheten bör stärkas kring ambassaden. Specialstyrkorna, som kan skickas till Kyiv, bedöms vara bäst lämpade för en sådan uppgift, rapporterar CNN.

Utrikesministerns beslut

– Vi för samtal med utrikesdepartementet om hur deras säkerhetskrav kan se ut, men det är i slutändan upp till utrikesministern att avgöra om han vill ha ett stärkt skydd för sina diplomater – i Kyiv eller någon annanstans i världen, betonade Pentagons talesperson John Kirby förra veckan.

Oro för ryska misstag 

USA tror inte att Ryssland kommer att attackera ambassaden.

– Men det finns en oro över att ett ryskt luftangrepp eller en rysk robot oavsiktligt kan träffa ambassaden och då skulle situationen eskalera dramatiskt, säger en källa till CNN.

Tjänstemännen uppger att Ryssland har en förståelse för att USA använder militär personal för att skydda sina ambassader runt om i världen. Men situationen i Ukraina är extra känslig.

En introduktion av amerikanska styrkor i Ukraina kan väcka en oro. Ryssland kan tolka det som  en upptrappning från USA:s sida, uppger tjänstemännen.

Kräver evakueringsplan

Ytterligare personal i Ukraina ställer även krav på USA. Om specialstyrkor går in i Ukraina måste Vita huset upprätta en evakueringsplan. Militärerna och övrig ambassadpersonal måste snabbt kunna evakueras vid en kris.

För närvarande vill inte Pentagon sätta in någon form av luftsupport över Ukraina, vilket skulle försvåra en evakuering, rapporterar CNN.

Foto: D. Spanic

Text: Redaktionen


24 juli 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 07 24

Polisen går ut med en skarp varning för bedrägerisamtal.

Under den senaste tiden har polisen noterat en ökning av bedrägerisamtal.

Bedragarna använder sig av en återkommande metod – datorröster som låter som att de kommer från polisen.

Myndigheten går nu därför ut med en varning i syfte att förhindra fullbordade bedrägerier – som kan leda till att offer förlorar stora pengar.

Polisen varnar

Just nu ser polisen en ökning av antalet bedrägerisamtal där en datorröst utger sig vara från polisen. 

Polisen understryker att de aldrig ringer med automatiserade röster.

Därför uppmanas alla som mottar den här typen av samtal att lägga på luren direkt för att undvika att bli bedragna.

Av olika skäl

Bedragarna utger sig för att vara från polisen eller “Swedish Police Authority” och motiverar sina samtal med olika saker.

– Det kan exempelvis vara att id-kort har varit inblandat i ett brott eller att det finns en arresteringsorder, och att det tilltänkta offret är efterlyst, förklarar polisen.

Bedragaren uppmanar sedan personen att göra ett knappval för att kopplas till polisen.

Läs mer: Trump varnar Putin

“Lägg på luren”

Björn Seeth på polisens nationella bedrägericenter uppmanar alla som får samtalet att lägga på direkt.

– Det är ett tillvägagångssätt hos bedragarna som återkommer i lite olika former. Polisen ringer aldrig dig med automatiserade röster. Om du mottar ett sådant samtal, lägg på luren, säger han.

Kan förlora stora pengar

Bedrägerivågen fortsätter, och många svenskar har förlorat pengar till den besvärande trenden under de senaste åren.

Bedragarna utger sig ofta komma från pålitliga myndigheter eller företag för att vagga in det tilltänkta offret i en falsk känsla av trygghet.

Det är inte ovanligt att de försöker stressa personen i samtalet.

Såväl polisen som storbankerna har råd och tips om hur man på bästa sätt undviker bedragarnas försök.

Läs mer: Missiler har slagit ner i Ryssland

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


25 jul 26

Enorma eldklot över Ryssland

2026 07 25

Stora eldklot lyser upp den ryska natthimlen.

Kraftiga explosioner och stora bränder rapporteras i flera ryska regioner.

En ny våg av ukrainska drönarattacker har slagit till, rapporterar Kyiv Independent.

Explosioner och bränder

Ukrainska drönare ska ha slagit mot lagerbyggnader och energiinfrastruktur i den ryska staden Belgorod under natten.

Enligt ryska myndigheter och sociala medier utbröt flera bränder efter attackerna, där bland annat logistiklager och energianläggningar ska ha träffats.

Filmer som spridits av boende i området visar kraftiga explosioner och stora lågor som lyser upp natthimlen.

Regionens myndigheter uppger att en byggnad för bostäder, en gasledning och okänd "kommersiell egendom" skadades i attacken.

Borgmästaren i Belgorod, Valentin Demidov, uppger att en person skadades och fördes till sjukhus.

– Tillförordnade guvernören i Belgorodregionen, Alexander Shuvaev, uppgav också att flera personer skadades i attackerna mot regionen. Han sade att räddningspersonal fortsatt arbetade med att släcka bränder runt om i staden Belgorod och att de skadade fick medicinsk vård, skriver tidningen.

LÄS MER: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar

Massiv brand i Rostovregionen

Samtidigt rapporteras även explosioner och omfattande bränder i Rostovregionen i södra Ryssland.

Boende i Rostov-na-Donu uppgav att de sett kraftig rök stiga över staden under natten.

Det är ännu oklart vilka mål som träffades i området.

Övervakningskanaler uppger samtidigt, med hänvisning till satellitbilder, att attacker kan ha riktats mot ett värmekraftverk i Belgorod samt en elektrisk transformatorstation.

Uppgifterna har dock inte kunnat verifieras av Kyiv Independent.

Sjätte natten i rad

Nattens händelser är en del av en längre serie ukrainska attacker mot rysk infrastruktur.

Enligt rapporter är detta den sjätte natten i rad som ryska lager och logistikcenter utsätts för attacker.

Ett av företagen som återkommande har drabbats är Wildberries – Rysslands motsvarighet till Amazon – vars lageranläggningar har attackerats vid flera tillfällen.

Under natten till igår träffades företagets logistikcenter i Sankt Petersburg, vilket beskrevs som en ovanlig attack mot Rysslands näst största stad.

– Det är viktigt att operationen också fortsätter mot den ryska logistiken, som förser ockupationsarmén med komponenter till drönare, navigationsutrustning och annan utrustning, sade Ukrainas president Zelenskyj i samband med attackerna.

LÄS MER: Marco Rubio avslöjar Ryssland – ”chockerande”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen