JUST NU: Kremls nya drag – kan ställa in valet

2022 05 18

Den 11 september ska guvernörsvalet i Ryssland genomföras.

Men den ryska statsduman har föreslagit att valet ska ställas in, rapporterar den Moskva-baserade nyhetsbyrån Interfax.

Den officiella anledningen:

Diktatorn Vladimir Putin måste få ett fortsatt bra stöd under kriget i Ukraina. Ett val riskerar att splittra befolkningen.

– Måste vi genomföra valet under en specialoperation? Vi måste alla gå samman som en. Vad händer vid valet? sa politikern Sergej Mironov under ett anförande i statsduman.

Han föreslog sedan att valet skulle ställas in. 

Säkerhetstjänsten är inblandad

Enligt flera källor till den oberoende ryska sajten Meduza är den ryska säkerhetstjänsten FSB och det ryska säkerhetsrådet även angelägna om att valet ska ställas in.

Det så kallade ”maktblocket” uppges vara oroliga för att deras anseende riskerar att sjunka till hösten på grund av krigets konsekvenser, rapporterar nyhetsbyrån.

Parterna har varnat Rysslands ledare Vladimir Putin för ”inflytande utifrån” i samband med valet.

Men diktatorn har fortfarande inte tagit ett beslut.

– Det kommer beror på hur den politiska situationen utvecklar sig i Ryssland och i Ukraina. Vi vet inte vad som kommer att hända. Situationen förändras hela tiden, säger en källa till nyhetsbyrån.

”Ett erkännande”

Det finns fortfarande en stor osäkerhet hos personer inom Putins administration.

– De anser att ett inställt val skulle vara ett erkännande om svårigheterna i landet och hur allvarliga sanktionerna är, säger en källa till Meduza och tillägger:

– Dessutom är man inte rädda för resultatet. Konkurrenter till Putins kandidater kommer helt enkelt inte tillåtas att kandidera.

Presidentvalet i Ryssland hålls 2024 – två år efter guvernörsvalet. Genom omfattande valfusk och eliminering av politiska motståndare har Vladimir Putin befäst sin position som Rysslands ledare sedan slutet av 1990-talet.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Rusning från Sverige

2026 02 17

Det nya året har inletts med en ordentlig köldknäpp.

Det kyliga vädret väntas hålla i sig under de kommande veckorna.

– Vintervädret håller i sig större delen av denna vecka med minusgrader dagtid i så gott som hela landet, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg.

Rusning från Sverige

Det ovanligt kalla vädret får svenska folket att vända blicken mot varmare breddgrader.

Under den senaste månaden har resebokningarna ökat med hela 55 procent jämfört med samma period i fjol, rapporterar resebolaget Ving.

Enligt bolagets kommunikationschef Claes Pellvik uppvisar svenska folket ett historiskt högt intresse för att packa väskan och lämna Sverige.

– När både Kung Bore och Amors kärlekspilar är i farten märks det i bokningarna. Och ser man på väderleksrapporterna framåt så är det knappast några vårvindar i sikte. Svenskarna säkrar därför resor i rekordfart, från spontana sista minuten-resor till resor längre fram. Det bokas brett och snabbt och en tydlig trend är att allt fler även bokar utanför klassisk högsäsong, säger han och tillägger:

– Vi möter den ökade efterfrågan på senhösten genom att även i år förlänga säsongen till flera av Medelhavsdestinationerna till långt in i november.

LÄS MER: Bekräftat: Populäraste drycken på Systembolaget 

Semesterparadis i toppen

Det populäraste resmålet under vintern är Kanarieöarna, med Gran Canaria i spetsen. Trycket på resor till Thailand och Kap Verde är också högt.

Dessutom passar många redan nu på att boka in sommarsemestern. Antalet bokningar till resor under sommaren har ökat med 30 procent jämfört med samma period i fjol, uppger Ving.

– Skolloven är alltid de veckor på året som är mest eftertraktade och som bokas upp snabbast. Vi vet av erfarenhet att när man får tid tillsammans, som nu under sportloven, har familjer också möjlighet att prata ihop sig och planera kommande resor. Trycket är högt, så det gäller att inte avvakta för länge om man har önskemål om ett specifikt hotell eller avgång, säger Claes Pellvik.

LÄS OCKSÅ: En hel bransch går mot sin död 

Foto: TheDigitalWay

Text: Redaktionen


15 januari 2026

Skatteverket varnar svenska folket

2026 02 17

Skatteverket går ut med en varning inför deklarationstider.

Snart ska miljontals svenskar börja deklarera – och inför det går Skatteverket ut med en skarp varning till svenska folket.

Just nu förekommer det falska utskick på återbäringar i Skatteverkets namn.

Svenskarna uppmanas att vara uppmärksamma på suspekta mejl som dyker upp i mejlkorgen, varnar myndigheten via Säkerhetskollen.

Skatteverket varnar

Bedrägliga mejl cirkulerar just nu där bedragare försöker lura svenskarna.

– Om du har fått ett mejl där man uppmanas klicka på en länk för att "starta verifiering" kopplat till återbäring bör man radera det utan att klicka på några länkar eller bilagor, skriver Säkerhetskollen.

Så kan det se ut

I ett exempel på ett av bluffmejlen framgår att bedragaren skriver att granskningen av inkomstdeklarationen är färdig.

– För att säkerställa en korrekt betalning behöver vi en bekräftelse av dina nuvarande bankuppgifter.

Den som får den här typen av mejl uppmanas att omgående radera det utan att följa några uppmaningar.

Läs mer: ”En av landets största” – tung konkurs i bilbranschen

“Efterfrågar aldrig”

Skatteverket understryker att de “aldrig efterfrågar dina kontouppgifter i mejl eller sms”.

Det gör myndigheten bara via e-tjänsten som man loggar in på med e-legitimation.

– Om du uppmanas att öppna en bifogad fil som påstås innehålla tips på deklarationsavdrag eller liknande, kan det finnas länkar till en webbsida där du ska uppge dina kontouppgifter för att få skatteåterbäring, förklarar Skatteverket.

– Rubriker kan vara moms, faktura, skattekonto, kassaregister med mera. Öppna inte den typen av filer.

Tänk på detta

Bluffmeddelanden via mejl och sms kan vara svåra att skilja från riktiga meddelanden.

 Några saker som du kan vara extra vaksam på är:

- om språket i meddelandet inte är korrekt.

- att webbadresserna inte leder till Skatteverkets webbplats, eller ser konstiga ut med blandade siffror och bokstäver.

- att svenska och engelska (eller andra språk) blandas i meddelandet.

Läs mer: Bekräftat: ”Sämsta” flygbolaget i EU

Foto: F. Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen