Kartläggning avslöjar varför Sverige var så sena

2021 04 07

Flera tunga svenska experter vädjade om tidiga åtgärder för att hejda pandemin – men Folkhälsomyndigheten slog ifrån sig om och om igen.

Ett år efter pandemins utbrott i Sverige går nu frilansjournalisten Emanuel Karlsten igenom händelseutvecklingen i Expressen och fokus läggs på varför Sverige var så sena med åtgärder mot viruset. Danmark stängde ner 11 mars, Norge 12 mars och Finland 16 mars – men Sverige gick ut först den 1 april och då endast med en uppmaning om att hålla avståndet.

Tom Britton, professor i matematisk statistik, vädjade till Folkhälsomyndigheten redan inför Melodifestivalens final i Friends Arena då Folkhälsomyndigheten vid det läget endast gått ut med att tvätta händerna. Britton betonade enkla åtgärder som att alla med symptom bör stanna hemma. Tegnell undvek dock att svara varpå Britton fortsatte att ligga i och lyfta fram åtgärder.

Till slut svarade Anders Tegnell.

– Om vi ska titta på influensapandemier har den typen av insatser haft extremt begränsade effekter på möjligen några dagar fördröjning och en något utplattad topp, svarade Tegnell enligt Expressen.

Britton fortsätter att lyfta fram smittspårning, starka rekommendationer och tvångsåtgärder och trycket på Folkhälsomyndigheten ökar när även Jan Albert, professor i smittskydd vid Karolinska Institutet vill se åtgärder och slutligen får träffa Tegnell vid ett möte där även EU:s smittskyddsenhet och Läkare utan gränsers grundare deltar. Men Tegnell är helt avvisande enligt SvD och Expressen.

Orsaken är helt enkelt att Anders Tegnell inte tror på restriktioner, uppger Expressen idag. Tegnell står fortfarande fast vid den dåvarande hållningen och menar att historiken visat att icke medicinska åtgärder haft svag evidens. Han betonar att rätt åtgärd ska införas vid rätt tid och att åtgärder därför införs lämpligast när smittan redan finns i samhället. 

Professor Jan Albert tror dock att tidigare åtgärder hade varit bra.

– Jag tycker att man borde ha gjort mer för att motverka tidigt inflöde och smittspridning, till exempel karantän för hemvändande efter sportlovet. Även om det ändå hade blivit ett stort utbrott hade vi kunnat köpa tid för bättre förberedelser om man förstått risken med pandemin tidigare. Folkhälsomyndigheten var sena på bollen och man hade kunnat köpa sig tid med tidigare åtgärder. Sedan när smittspridningen var på plats, då var det ett nytt läge igen, säger Jan Albert till Expressen.

ANALYS

Den av regeringen tillsatta Coronakommissionen har redan slagit fast att Sveriges myndigheters och regeringens åtgärder för att minska risken för smittspridning inom äldreomsorgen sattes in för sent och var otillräckliga. Kartläggningen som visar att Folkhälsomyndigheten inte trodde på åtgärder i samma utsträckning som andra länder ger ytterligare underlag som är viktigt att ta med sig framöver. 

Allt talar tyvärr för att det kommer fler pandemier och självkritik är otroligt viktigt för att förbättra sig inför framtiden. På den punkten har Sverige mycket kvar att göra.

[forminator_poll id="2768"]

UPPGIFTER: Natoland gör jätteorder på stridsfordon i hemlig affär

2025 11 08

Ett betydande Natoland ska enligt uppgifter rusta upp ordentligt.

Enligt ett regeringsdokument ska Tyskland vara på väg att rusta upp med nya helikoptrar och avancerad militärutrustning i en miljardaffär som hålls bakom stängda dörrar, rapporterar Reuters.

Hemlig försvarsuppgörelse

Tyskland, ett av Natos största medlemsländer, sägs förbereda ett nytt försvarspaket värt drygt 3,5 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder kronor.

Enligt uppgifter till Bloomberg handlar det bland annat om 20 stridshelikoptrar från Airbus.

Beslutet väntas tas under ett slutet möte i det tyska parlamentet under nästa vecka.

Försvarsdepartementet har avböjt att kommentera uppgifterna.

LÄS MER: Natochefen varnar Putin – ”Det får aldrig hända”

Storsatsning på utrustning

Affären inkluderar även en separat del där försvarsmateriel till ett värde av cirka 1 miljard euro ska levereras av Hensoldt AG och Theon International – med beställning av omkring 100 000 mörkerkikare.

Helikopterköpet är en del av Tysklands pågående satsning på att modernisera sina väpnade styrkor, vilket tidigare i år omfattade ett beslut att successivt höja försvarsutgifterna till 3,5 % av BNP senast 2029.

– Tysklands totala försvarsutgifter skulle öka från 95 miljarder euro i budgetförslaget för 2025 till 162 miljarder euro i budgetramen för 2029, sa en källa till Reuters tidigare i år.

Budgeten för 2025 är den största någonsin och inkluderar rekordstora investeringar med ett låneprogram på nästan 378 miljarder euro för att finansiera uppbyggnaden av försvarssektorn.

Stärker sin roll

Tyskland har länge kritiserats för låga försvarsutgifter, men med de nya satsningarna visar landet att det tar en mer aktiv roll inom Nato.

De nya helikoptrarna och övrig utrustning ska förbättra landets förmåga att delta i internationella operationer och höja beredskapen för framtida säkerhetsutmaningar.

Friedrich Merz har tidigare i år bekräftat att han satt upp målet att göra Bundeswehr till den starkaste armén i Europa.

– Ökade försvarsutgifter görs inte för att göra USA en tjänst – utan eftersom Ryssland aktivt hotar friheten i hela det euroatlantiska området, sa han till Bundestag vid ett tidigare tillfälle.

LÄS MER: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: I Dvurekov

Text: Redaktionen


8 november 2025

Ny flygskatt på gång

2025 11 08

Snart kan flygresor bli dyrare.

Flera länder vill införa en extra skatt på lyxresor.

Detta för att få de mest utsläppsintensiva flygpassagerarna att bidra mer till klimatet, rapporterar Svenska Yle.

Kampanj för lyxflygskatt

En grupp länder med Frankrike, Spanien och Kenya i spetsen kampanjar för att införa en särskild skatt på flygpassagerare i business- och förstaklass inför klimattoppmötet COP30 i Brasilien, enligt en insatt källa hos nyhetsbyrån AFP.

Idén bygger på att bussinesklass- och förstaklassäten  genererar tre gånger så mycket utsläpp per passagerarkilometer som ekonomi-passagerare, och att privatjetresor kan ge upp till 14 gånger högre utsläpp.

– Vi vill utvidga koalitionen och – i synnerhet – få med flera europeiska länder, säger källan till tidningen.

Förslaget omfattar både lyxflyg och privatflyg, där skatten exempelvis kan knytas till bränsleförbrukningen, men olika modeller diskuteras fortfarande.

LÄS MER: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Politiker försvarar initiativet

– Vi behöver innovativ och rättvis finansiering. Med Kenya, Spanien, Somalia, Benin, Sierra Leone och Antigua och Barbuda har vi gjort betydande framsteg för att flygsektorn ska bidra mer, säger Frankrikes president Emmanuel Macron och betonar behovet av rättvis finansiering.

Spaniens premiärminister Pedro Sánchez håller med.

– Det är bara rätt att de som har mest och därmed förorenar mest betalar sin del, säger han.

Motstånd från flygbranschen

Flygbranschen väntas reagera kraftigt på skatten.

Till exempel lanserade Air France i år sin lyxiga La Premiere-kabin, med sviter som har fem fönster, fåtölj och divansoffa som kan bli säng.

Förespråkare av skatten hävdar att efterfrågan på lyxresor är mindre prisberoende och att de rika sannolikt kommer fortsätta flyga lyxigt även om biljetterna blir dyrare.

Macron menar att “det skulle vara rättvist” och understryker att skatten syftar till att göra flygsektorn mer ansvarstagande mot klimatet.

LÄS MER: Så gick bostadsmarknaden i oktober

Foto: CardMapr.nl

Text: Redaktionen