UPPGIFTER: Rysk stad beskjuten

2022 05 11

Ryska uppgifter gör gällande att Belgorod, fyra mil in på rysk mark från ukrainska gränsen, har attackerats.

Tre personer har skadats och en person har dött i en attack mot Belgorod, uppger nyhetsbyrån AFP med hänvisning till uttalande från stadens guvernör.

Belgorod ligger i Ryssland, nära den ukrainska gränsen.

Guvernörens uppgifter

Uppgifterna kommer från Belgorods guvernör Vyacheslav Gladkov som har uttalat sig om den beskjutning som uppges ha ägt rum. Attacken har inte bekräftats av internationella medier.

–Just nu har en person dödats, han dog i en ambulans, och tre skadats. De får all nödvändig hjälp, säger guvernören i ett uttalande.

Skuldbelägger Ukraina

Guvernören hävdar att det är den mest allvarliga attacken på rysk mark sedan kriget inleddes. Han framför också att ukrainska styrkor låg bakom bränder i Solokhi, en mindre ort på landet på den ryska sidan gränsen, under onsdagskvällen.

– Ett bostadshus är delvis förstört. Den huvudsakliga rökföroreningen sker på grund av att det växer vass utanför området, rapporterar Vyacheslav Gladkov.

Flera anklagelser

Ryssland har tidigare anklagat Ukraina för att ha beskjutit byar utanför Belgorod och ha angripit ett ammunitionsförråd med helikopter. Stadens guvernör har även skuldbelagt landet för att ha förstört en oljedepå i staden i april.

– Branden vid oljedepån uppstod som ett resultat av ett flyganfall från två helikoptrar från Ukrainas väpnade styrkor, som kom in på Rysslands territorium på låg höjd, konstaterade Vjatjeslav Gladkov efter att bilder och filmer visat att minst åtta oljedepåer stod i brand.

Ukraina förnekar

Ukraina själva har slagit ifrån sig anklagelserna och menar att de är grundade på fantasier.

– Av någon anledning säger de att vi har gjort det, men enligt vår information stämmer det inte överens med verkligheten, säger Oleksiy Danilov, sekreterare för Ukrainas säkerhetsråd, enligt The Guardian.

Fyra mil från Ukraina

Belgorod ligger ungefär fyra mil från den norra ukrainska gränsen. Staden uppgavs ha blivit attackerad första gången redan i slutet av mars, ett första slag mot Ryssland på rysk mark enligt New York Post.

– Videoklipp från två lokala nyhetssajter i Belgorod – som är en rysk stad på nästan 400 000 invånare – tycks visa hur ammunitionslager exploderar i fjärran, rapporterade även Reuters om händelsen.

Foto: Armed Forces of Ukraine

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 25

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen