UKRAINA: ”Carl Gustaf” eliminerade rysk superstridsvagn

2022 05 10

Ett svenskt granatgevär har använts för att förstöra en toppmodern rysk stridsvagn av modellen T-90M.

Nu tackar Ukrainas försvarsdepartement Sverige för hjälpen.

– Den ryska stridsvagnsindustrins stolthet förstördes av det svenska handburna granatgeväret Carl Gustaf. Vi tackar svenska folket och kungen för hjälpen, skriver departementet i ett inlägg på Twitter.

Unik händelse

Ryssland har mobiliserat hundra stridsvagnar av modellen T-90M i Ukraina. De är toppmoderna och den mest avancerade stridsvagnen i den ryska armén, rapporterar Aftonbladet.

Framtill ”Carl Gustafs” insats har inte en enda av de ryska stridsvagnarna förstörts i striderna i Ukraina.

Den ryska superstridsvagnen

Stridsvagnen T-90M är en betydande uppdatering av den gamla sovjetiska stridsvagnen T-72. Med flera olika toppmoderna system har modellen beskrivits som ”odödlig”, rapporterar The Telegraph.

Bland annat har stridsvagnen flera avancerade försvarssystem som gör att den är väldigt svår att förstöra och den kan kontra de flesta attacker.

Men den har en svaghet. Den är sårbar om den lämnas ensam utan skydd från andra enheter. Det utnyttjade det ukrainska hemvärnet.

De låg bakom attacken

En grupp som tillhör det ukrainska territoriella försvaret, motsvarigheten till det svenska hemvärnet, låg bakom attacken. De tillhör den 127 brigaden och består av personer med blandad militär erfarenhet. Sedan Rysslands invasion har de fått lära sig att strida. De har bland annat utbildas i att hantera det svenska pansarvärnsvapnet.

Bekräftar att ”Carl Gustaf” användes

Befälet Roman Hryshchenko bekräftar att hans mannar förstörde den ryska superstridsvagnen, rapporterar Wall Street Journal.

Vapnet som användes var det svensktillverkade granatgeväret.

– Vi hittar tid att utbilda trupperna i allt från mindre skjutvapen till artillerisystem. De är motiverade och lär sig snabbt. De vet att dessa kunskaper kommer behövas imorgon, inte om ett eller två år, säger han till tidningen.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


5nov2025

Kundflykt från Lidl – därför har 50 000 kunder lämnat

2025 11 05

Lidl tappar i förhållande till sina konkurrenter.

Under det senaste året har lågpriskedjan tappat många kunder till konkurrerande kedjor.

– Lidl har förlorat 50 000 kunder på ett år, säger marknadsundersökningsföretaget Yougovs analytiker Fredrik Bendz, till Dagligvarunytt.

Och det är inte bara kundantalet som har blivit lägre, utan även snittsummorna som folk handlar för.

Detta ligger bakom

Lidls nedåtgående trend sammanfaller med optimismen hos svenska hushåll, efter att Riksbankens räntor har sänkts och att matpriserna har börjat röra sig neråt på vissa varor.

Att folk har mer pengar kvar i plånboken kan vara det som gör att lågpriskedjan nu tappar kunder, då fler har råd att handla hos andra kedjor.

– Min analys är att Lidl helt enkelt förknippas så starkt med pris. Nu när folk börjar lätta på plånboken ser det ut att drabba Lidl, säger Fredrik Bendz.

Effekt på övriga priser

I början av hösten kom en rapport från Matpriskollen som visar att närvaron av lågprisbutiker pressar ner priserna hos närliggande butiker också.

Butiker i närheten av en lågprisbutik tvingas ofta att hålla nere sina priser för att inte tappa kunderna till det billigare alternativet.

– Man behöver inte ens börja handla i den butiken för att få det bättre. Rapporten pekar på att priset ändå kommer sjunka i de andra butikerna, hävdar Matpriskollens vd Ulf Mazur, till SVT.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Toppbetyg för matkassen

Många kunder väljer Lidl på grund av butikernas låga priser.

Men kedjan har också fått beröm för kvaliteten på sina varor.

I ett blindtest nyligen fick Lidls matkasse toppbetyg och utsågs till Sveriges godaste, enligt Aftonbladet.

Testet omfattade många basvaror och vardagsklassiker.

– Vi är väldigt glada över att våra vardagsvaror får så fina omdömen. Det här är ett kvitto på att vi lyckas leverera både smak och kvalitet i det som svenskarna äter mest av, sade Robert Stekovic, inköps-och marknadsdirektör på Lidl Sverige, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik tvingas till akut åtgärd – kunder skräms bort

Foto: Krzysztof Przybylak

Text: Redaktionen


5nov2025

Glädjebesked från USA – till Putinallierad

2025 11 05

USA ger ett positivt besked till en av Rysslands närmaste allierade.

Relationerna mellan USA och Rysslands allierade Belarus är på väg att bli bättre.

I september släppte Belarus diktator Alexander Lukesjenko 52 fångar på begäran av USA:s president Donald Trump.

Bland dem fanns journalister och personer som hade deltagit i demonstrationer mot regeringens politik.

Nu meddelar USA att man mjukar upp sanktionerna mot Belarus statsägda flygbolag Belavia, samt mot Lukasjenkos eget presidentflygplan, rapporterar Reuters.

Vänder efter flera år

De mångåriga sanktionerna från USA mot Belarus har riktat sig både mot landet och mot diktatorn Lukasjenko.

Men nu lättar alltså stormakten på sanktionerna.

– Enligt det amerikanska finansdepartementets har sanktionerna formellt tagits bort mot Belavia och ett flygplan som används av högre tjänstemän och medlemmar av Lukasjenkos familj, uppger Kyiv Post.

LÄS MER: ”Kommer känna vårt svar” – Kremls meddelande till Sverige

Boeing 737

Det flygplan som Lukasjenko använder, där sanktionerna ny lyfts, är av modellen Boeing 737 och ägs av regeringen i landet.

Ytterligare ett flygplan, med kopplingar till den auktoritära diktatorn, får lättade sanktioner, samt en lyxhelikopter som används för att transportera Lukasjenko mellan Minsk och hans hem.

– Trots dessa lättnader finns det fortfarande ett brett spektrum av amerikanska sanktioner som infördes efter Belarus riggade presidentval 2020, uppger Kyiv Post.

Den amerikanska regeringen har ännu inte kommenterat de lättade sanktionerna.

Många politiska fångar

Lukasjenko utnämnde sig själv till president efter valet 2020.

Valet anklagades, av bland annat USA, EU och Storbritannien, för att vara bedrägligt.

Men Donald Trump har den senaste tiden svängt i sin uppfattning om diktatorn i Belarus, uppger BBC.

Och trots de frisläppta fångarna sitter fortfarande många fängslade.

– Enligt människorättsorganisationen Viasna sitter omkring 1 220 politiska fångar fortfarande fängslade, uppger BBC.

– Anklagelserna kan sträcka sig från att ha förolämpat presidenten eller deltagit i en extremistorganisation till att uppmana till handlingar som hotar Belarus nationella säkerhet.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen