SVERIGE: Hundratals ukrainska flyktingar nekas ersättning

2022 05 10

Nästan 700 ukrainska flyktingar har fått avslag på ansökningar om dagersättning på grund av var de bor någonstans.

De ukrainare som flytt till Sverige från det ryska anfallskriget i hemlandet omfattas av massflyktsdirektivet och får därmed uppehållstillstånd.

Det ger flyktingarna även rätt att ansöka om så kallad dagersättning från Migrationsverket på samma villkor som asylsökande.

Får avslag

Men nästan 700 ukrainska flyktingar i Sverige har fått avslag på sådana ersättningar. Anledningen beror på att de har valt att bo i vad Migrationsverket klassar som socialt utsatta områden, uppger Sveriges Radio.

– Vi kan inte köpa nya kläder. Vi tog bara med oss vinterkläder när vi kom hit, säger Khrystyna, en ukrainsk kvinna som inte vill ställa upp med sitt efternamn.

Socialt utsatta områden

Khrystyna kom till Sverige tillsammans med sin sexåriga dotter och fick möjlighet att bo hos en svägerska i Södertälje. Hon ansökte om dagersättning. En ansökan som avslogs.

– På grund av att vi bor i ett socialt utsatt område. Jag förstår inte varför, säger hon.

Två år gammal lag

Bakgrunden till avslaget är en relativt ny lag om eget boende som infördes 2020. 

Justeringen infördes på grund av stor kritik mot att en större mängd flyktingar flyttade in hos släktingar och vänner i städer och områden där det redan bodde många nyanlända och där det rådde hög arbetslöshet.

Migrationsverket listar områden

Dessa områden har kartlagts av Migrationsverket som därför ger avslag på ansökningar om dagersättning för de människor som bosätter sig där.

– Vi förstår självklart att det är många som väljer att bo där man har släktingar och så vidare, men vi har de här reglerna att förhålla oss till, säger Lisa Danling, presskommunikatör på Migrationsverket, till SR.

Samma dagersättning i 30 år

Flera flyktingar och frivilligorganisationer har sedan tidigare larmat om att en stor del av de ukrainska flyktingarna i Sverige kämpar hårt när det gäller ekonomin.

Dagersättningen som ukrainarna kan ansöka om är samma summa som för 30 år sedan, trots ökade priser på bland annat livsmedel, rapporterar TV4 Nyheterna.

“Skrämmande”

Jolex i Helsingborg är en av dessa frivilligorganisationer. Föreningen får ungefär 500 förfrågningar i veckan från ukrainska flyktingar i nöd.

– Den mängden förfrågningar vi får här, den är skrämmande. Någonstans måste det ju brista, när vi levererar så mycket mat, säger volontären Johanna Lindell till tv-kanalen.

Max 71 kronor om dagen

Migrationsverkets dagersättning för en vuxen flykting ligger på max 71 kronor vid eget boende och som lägst 19 kronor om man bor i något av Migrationsverkets boenden.

Enligt FN har 5,7 miljoner människor flytt från Ukraina sedan Rysslands invasion. Drygt 36 000 har kommit till Sverige.

Foto: Migrationsverket

Text: Redaktionen


JUST NU: Valuta störtdyker i värde – inte hänt på sju år

2025 11 05

En av världens mest hajpade valutor sjönk kraftigt under tisdagskvällen.

För första gången sedan i somras har bitcoin, den kända digitala valutan utan central styrning, sjunkit under 100 000 dollar.

Det är under det som experter beskriver som en “viktig psykologisk gräns”, rapporterar E24.

– Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, säger Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen.

Första gången på sju år

Den fortsatta nedgången kommer efter att bitcoin avslutat oktober med ett fall på nästan fem procent.

Det är första gången som valutan visat upp ett negativt resultat i oktober sedan 2018. Den sju år långa “lyckomånaden” är därmed slut, konstaterar tidningen.

Nu fruktar experter att kryptomarknaden närmat sig kulmen.

– Många på marknaden är nervösa över om vi står inför ytterligare en fyraårscykel. Historiskt sett har kryptomarknaden, inklusive bitcoin, nått en topp vart fjärde år, följt av en korrigering, säger Mads Eberhardt.

"Oron spiller över"

Enligt Mads Eberhardt är det främst osäkerheten kring den amerikanska centralbankens räntebana och effekten av den pågående nedstängningen av statsapparaten, som i natt slog rekord i antal nedstängda dagar, som förvärrat nedgången.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Men.

Allt är inte negativt.

Även bitcoin dalat under det senaste dygnet och i oktober så har valutan totalt sett stigit över 8 procent hittills under 2025.

Det finns ingen anledning till panik, menar Mads Eberhardt. 

Ännu.

– Oron på aktiemarknaden, särskilt kring en möjlig AI-bubbla-spiller över på kryptomarknaden. Men vi har inte sett ett plötsligt fall som i mitten av oktober, säger analytikern.

Vid det tillfället föll marknadsvärdet på världens kryptovalutor med 19 miljarder dollar – på en dag.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto:

Text: Redaktionen


5nov2025

Obligatoriskt krav på gång vid onlineköp

2025 11 05

Regeringen vill införa nya regler för att förstärka konsumentskyddet vid köp online.

De senaste årens ökade digitalisering har också omformat marknaden och svenskars köpbeteenden.

I jämförelse med för några år sedan görs idag väldigt många köp online, också när det gäller olika finansiella tjänster som försäkringar och banktjänster.

Därför går nu regeringen fram med ett lagförslag på en förstärkning av det konsumentskydd som särskilt gäller när avtal ingås online.

– Konsumentskyddet behöver stärkas vid onlineförsäljning. Med det här förslaget ska konsumenter som efterfrågar tydligare information vid köp av finansiella tjänster också ha rätt att få det, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M), i ett uttalande.

Komplicerade avtal

Eftersom avtal om finansiella tjänster ofta är komplicerade och kan vara svåra att förstå vill regeringen se ett ökat skydd mot att webbsidor och applikationer utformas på ett vilseledande sätt.

– Regeringen föreslår att konsumenter ska kunna begära upplysande förklaringar om den finansiella tjänsten i fråga, för att ha ökad möjlighet att fatta ett välgrundat beslut, uppger regeringen.

– Förslagen i lagrådsremissen innebär att reglerna om ångerrätt och information anpassas till dagens digitala landskap. 

LÄS MER: Stor skillnad mellan matbutikerna – här handlar de prismedvetna 

Krav på ny funktion

Vid avtal som tecknas online ska också konsumenten lättare kunna använda sin lagliga rätt att ångra avtalet.

– Dessutom ska webbsidor och appar införa en ångerknapp som gör att det blir enklare att ångra ett ingånget avtal. Ångerknappen ska finnas vid onlineförsäljning av varor och tjänster som redan idag omfattas av ångerrätten, säger Niklas Wykman.

Ångerknappen ska finnas för både finansiella tjänster och andra varor och tjänster som omfattas av ångerrätt.

– Knappen ska finnas på den webbsida eller applikation där konsumenten köpt en vara eller tjänst, eller ingått ett avtal om en finansiell tjänst, uppger regeringen.

Den nya lagen föreslås träda i kraft i juni 2026.

LÄS OCKSÅ: Priskollaps nära – folkkär produkt kan störtdyka i pris

Foto: rupixen.com

Text: Redaktionen