UPPGIFTER: Iran hotar kidnappa svenskar – sätter press på regeringen

2022 05 04

Landet kräver att Sverige friger en iranier som för närvarande sitter häktad i Stockholm misstänkt för folkmord. 

En iransk man i 60-årsåldern åtalas för folkmord som ska ha begåtts i iranskt fängelse på 1980-talet. Mannen greps i Sverige 2019 och rättegången hålls därför i Stockholm. 

Dock uppges Iran pressa den svenska regeringen att blanda sig i rättegången och frige mannen, rapporterar Aftonbladet. 

“Oerhört angelägna”  

Uppgifterna kommer från en källa som uppges ha insyn. 

– De är oerhört angelägna om att regeringen lägger sig i och ser till så att han friges och skickas hem. Regeringen har meddelat att i Sverige så har vi oberoende domstolar men Iran låtsas som att de inte förstår, uppger källan till tidningen. 

Hotar med kidnappning 

Enligt samma uppgifter ska Iran även ha framfört hot om att kidnappa svenskar som besöker Iran.  

– Budskapet är “ni fångar våra medborgare, då ska ni se upp för era medborgare i vårt land”, säger källan. 

Diplomatisk kris  

Det iranska budskapet ska ha meddelats både från Irans ambassad i Stockholm och landets regering.  

Händelserna har enligt Aftonbladet renderat i en diplomatisk kris och utrikesminister Ann Linde (S) uppges vara både underrättad och inblandad i ärendet.  

UD avråder resor till Iran  

Förra veckan utfärdade svenska regeringen och utrikesdepartementet en avrådan för svenskar att resa till Iran. Anledningen anges vara det rådande säkerhetsläget. 

Med anledning av säkerhetsläget avråder UD från icke-nödvändiga resor till Iran. Avrådan gäller tills vidare, framhäver Regeringskansliet på sin hemsida.  

Missnöjesyttringar har ökat 

Den pågående rättegången uppges vara bakgrunden till varför svenskar avråds från att åka till landet.

– På senare tid har missnöjesyttringar riktade mot Sverige och andra europeiska länder tilltagit, säger UD till Ekot.

Sista förhandlingsdagen i rätten    

Rättegången mot iraniern i 60-årsåldern inleddes för flera månader sedan. 

Igår hölls den sista förhandlingsdagen innan dom meddelas i ärendet, uppger Aftonbladet. 

Foto: S. Drakhshani

Text: Redaktionen


JUST NU: Bakslag för Biltema

2025 07 03

Biltemas vinstmarginal faller.

Biltema har på torsdagen släppt rapport.

Där framgår att varuhuskedjans omsättning ökar – men rörelseresultatet minskar.

Biltema hänvisar till inflation och störningar i leveranskedjor som anledningar till den nedpressade vinstmarginalen.

Det rapporterar Market.

Nya siffror

Rapporten visar att Biltemas omsättning ökar från 7 164 miljoner under 2023 till  7 402 miljoner kronor för 2024.

Däremot minskar rörelseresultatet.

Förra året landade siffran på 474 miljoner.

Nu faller resultatet till 436 miljoner kronor.

“Betydande osäkerhet”

Biltema framhåller i årsredovisningen att “det gångna året har präglats av ett globalt klimat med hög komplexitet och betydande osäkerhet”.

– Geopolitiska spänningar, ihållande inflationstryck och fortsatta störningar i de globala leveranskedjorna har utgjort påtagliga utmaningar för vår bransch och för näringslivet i stort, meddelar kedjan.

Läs mer: Ica-butik vädjar till kunder – ofräscht beteende i affären

Det är Biltema

Biltema har länge varit en populär varuhuskedja och har sedan länge även närvaro utomlands.

Kedjan har butiker i Sveriges grannländer – det rör sig om 19 varuhus i Danmark, 17 i Finland och 68 i Norge.

I Sverige har kedjan 62 varuhus.

Biltema startade i Sverige år 1963, i en källarlokal i Linköping, under namnet "BIL-TEMA". 

Verksamheten bestod på den här tiden av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör. 

Sveriges första riktigt stora varuhus öppnade sedan portarna 1976 i Linköping, och var Biltemas allra första varuhus av det större slaget i Norden. 

Biltema Sveriges huvudkontor ligger i samma byggnad som varuhuset i Partille, Göteborg.

Starka i Norge

Norge är det land som i dag har flest Biltemavaruhus.

– Det första varuhuset öppnade upp dörrarna redan år 1983, och expanderingen sedan dess har alltså varit stor. I de norska varuhusen arbetar idag cirka 1700 anställda, förklarar kedjan.

– Biltema Norges huvudkontor är beläget i samma byggnad som varuhuset i Jessheim, en bit utanför Oslo. 

Läs mer: TV4 säljs

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Massiv smäll för Putins armé – kritiskt mål attackerat

2025 07 03

En av Rysslands viktigaste vapenfabriker kan ha slagits ut.

Det handlar om batterifabriken Energia i staden Jelets.

Fabriken, som är belägen i Lipetsksregionen i sydvästra Ryssland, har attackerats med flera drönare.

Det bekräftar Lipetsks guvernör Igor Artamonov och flera lokala vittnen.

Enligt den ryska guvernören utbröt en brand i ”närheten av anläggningen” i samband med attacken. Vidare uppger Artamonov att närliggande byggnader har evakuerats och att inga dödsoffer har rapporterats.

Lokalinvånare vittnar i sin tur om att flera explosioner hörts i området där fabriken ligger, rapporterar den ryska nyhetskanalen Telegram Astra.

Ukraina kommenterar

Ryska myndigheter har inte uttalat sig om eventuella skador på fabriken.

Den ukrainska generalstaben antyder dock att attacken var framgångsrik.

– Försvarsmakten fortsätter att vidta åtgärder för att undergräva de ryska truppernas militära förmåga och tvinga Ryssland att upphöra med sin väpnade aggression mot Ukraina, framhåller generalstaben i ett uttalande.

LÄS MER: Amerikanskt jätteavtal med Ukraina

”Kritisk anläggning”

Om fabriken har förstörts vore det ett stort bakslag för den ryska krigsmakten.

Energia är Rysslands största tillverkare av batterier och ackumulatorer till den ryska militären. Både EU och USA har infört sanktioner mot fabriken på grund av dennas viktiga roll för den ryska krigsmakten.

Komponenter som tillverkas i fabriken används i bland annat drönare, stridsflygplan, radioapparater och ledningssystem.

– Energia är en av de mest kritiska anläggningar för Ryssland, säger Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas center mot desinformation, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Ukraina storsatsar – för nästan 100 miljarder kronor

Foto: Sociala medier 

Text: Redaktionen