JUST NU: Finlands luftrum kränktes – Ryssland misstänks

2022 05 04

Kränkningen uppges ha utförts av en rysk helikopter i östra Finland.

Det var under förmiddagen som en misstänkt rysk helikopter kränkte finskt luftrum, rapporterar Svenska Yle. 

Helikoptern, som är av modellen Mi-17, tog sig över fyra kilometer in i Finland. Kränkningen ägde rum vid Parikkala, nära gränsen till Ryssland som också är det land som misstänks ligga bakom den otillåtna flygningen.

Samband med militärövning

Finlands försvarsminister Antti Kaikkonen utesluter inte att kränkningen kan ha ett samband med en internationell militärövning som för närvarande pågår i finska Niinisalo.

I övningen, som går under namnet Arrow 22, deltar även Natoländerna Storbritannien, USA, Lettland och Estland.

Inleder förundersökning

Gränsbevakningsväsendet i Finland har nu dragit igång en förundersökning för att få svar på vem som exakt ligger bakom kränkningen och varför.

Enligt Kaikkonen kommer Finland att diskutera kränkningen med Ryssland och återkomma med svar när utredningen är färdigställd, skriver Svenska Yle.

Andra kränkningen

Dagens kränkning är den andra i finskt luftrum under 2022. Den föregående skedde 8 april utanför Borgå.

Även vid det tillfället misstänks Ryssland ligga bakom kränkningen.

Finland på väg till Nato

Allt pekar på att Finland kommer att ansöka om att gå med i militäralliansen Nato. Finska tidningen Iltalehti uppger att statsminister Sanna Marin kan lämna besked redan i nästa vecka.

Ett beslut som inte uppskattas i Ryssland, varifrån hoten har duggat tätt under den senaste månaden.

Ryska hot mot Norden

I mitten på april meddelade det ryska parlamentets vice ordförande Pyotr Tolstoy att Ryssland står redo mot missiler mot bland annat Norden om Finland och Sverige gör verklighet av potentiella Natoplaner.

– Vi har missiler som vi kommer sätta längs gränsen till Finland, Sverige, Polen och i Kaliningrad, sade han till brittiska ITV.

Sverige kan gå Finlands väg

Det finska Natobeskedet kan spela stor roll för vilket beslut som den svenska regeringen landar i kring samma fråga.

– Om nu Finland, då gäller inte samma sak längre. Då måste vi se, vad kommer det då bli för slutsatser för vår del, säger Ann Linde till TV4 Nyheterna.

Tidigarelagt S-besked om Nato

Socialdemokraterna har tidigare aviserat att deras interna säkerhetsanalys ska vara klar 24 maj, men att ett beslut kan komma tidigare.

Partisekreterare Tobias Baudin meddelar dock idag att partistyrelsen kallat till ett extra möte och inleder sin genomgång redan 15 maj.

Foto: A. Fedenkov

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen