JUST NU: Putins ord till FN-ledaren – citerade Bibeln

2022 04 26

Rysslands diktator Vladimir Putin har under tisdagen samtalat med FN:s generalsekreterare António Guterres som besökt Putin i Moskva.

Delar av samtalet sändes på tv i efterhand.

Citerade bibeln

Putin talade i sedvanlig ordning om Rysslands anfallskrig som en ”speciell militär operation”.

Han poängterade att FN har en stor roll i konflikten.

–  Vi måste vårda organisationer som FN. Och som det står i Bibeln så är alla skapade lika. Och det står säkert i Toran och Koranen också, sa Putin i mötet med generalsekreteraren.

Tydligt besked

FN-ledaren António Guterres  besked under samtalet med diktatorn var tydligt. Han konstaterade att Rysslands ”operation” är en invasion, att Ukrainas territorium måste respekteras och att det är ytterst viktigt att hitta lösningar på den svåra humanitära situationen i östra Ukraina.

Kommer fortsätta samtalen

På en efterföljande pressträff konstaterade Putin att samtalen med Ukraina kommer att fortsätta via länk och att han hoppas på ett positivt resultat, rapporterar BBC.

Situationen i den ockuperade staden Mariupol i sydöstra Ukraina beskrev diktatorn som ”komplicerad” och varnade för att utgången kan bli "tragisk".

Ett tusentals personer, inklusive civila, är instängda på stålverket Azovstal i staden.

Putin tillade att det inte längre pågår några ryska militära operationer i staden.

Förväntar oss en diplomatisk lösning

Diktatorn konstaterade återigen att beslutet om en "militär operation" i Ukraina var berättigat. Putin vände sig sedan till António Guterres och framförde att han fortfarande förväntar sig en diplomatisk lösning på konflikten.

– Vi förväntar oss och hoppas fortfarande på att vi kommer att nå en överenskommelse genom en diplomatisk kanal, sa Putin enligt BBC.

Han kallade de senaste samtalen i Istanbul för ”ett genombrott”, men hävdade att samtalen ”spårat ut” efter rapporterna om grymheterna i staden Butja där hundratals civila har hittats döda efter att ryska trupper ockuperat staden i flera veckor.

En provokation

Putin hävdade att rapporterna om krigsbrott utförda av ryska trupper är en ”provokation”.

Han tillade att den ryska armén inte har någonting med händelserna i Butja att göra.

Foto: President of Russia Office resp K.Hug

Text: Redaktionen


Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

2025 07 04

Flera kunder nekas i dörren till Liseberg.

Larmet kommer efter att en familj oväntat stoppats i entrén till den populära nöjesparken i Göteborg.

12 500 kronor rök från kontot

Lena Ström och hennes familj hade köpt biljetterna till Liseberg i appen och åkt 35 mil från Ronneby. När de kom fram till parken stötte familjen på problem.

Enligt personalen hade enbart åkbanden registrerats i köpet och allihop nekades därför att komma in eftersom inträdet inte ansågs vara betalt, rapporterar TV4.

Då uppmanades Lena Ström att göra betalningen på nytt. Totalt gjordes tre försök att betala, men utan någon bokningsbekräftelse.

Däremot drogs pengarna på Lenas konto – 12 500 kronor hade hon behövt lägga ut på köpen.

Då fick familjen nog.

– Jag sa bara att vi får åka hem då. Så då gick vi därifrån med 12 500 kronor borta. Och inga biljetter, säger Lena Ström.

Fick ställa in

Familjen tycks inte vara den enda som råkat ut för samma sak.

Lena Ström menar att kassapersonalen framhöll att problemet är vanligt. Det uppges ske cirka tio gånger varje dag och pågått i över två år.

Hon berättar att barnen blev jätteledsna och att ingen kompensation erbjöds. Inte ens en ursäkt från Liseberg fick familjen, enligt Lena. Pengarna ska komma tillbaka efter tre till fem dagar, men inplanerade aktiviteter fick ändå ställas in.

– Vi skulle gå på museum och vattenland resten av veckan. Men pengarna är borta.

Svaret: få köp som går fel

Liseberg har svarat på kritiken.

Enligt dess presstalesperson Clara Rosendal är det få köp som blir fel, i relation till hur många gäster som besöker parken. 

Hon förklarar också att tekniska faktorer, bankproblem, eller kundens kreditvärdighet kan påverka varför ett köp avbryts. Enligt Liseberg tog parken inte emot någon betalning från Lena och hon ska ha pengarna åter på kontot inom tre till fem dagar. 

LÄS MER: Virusvarning i Lisebergsbyn

Är billigare online

På Lisebergs hemsida skriver nöjesparken att besöken inte behöver förbokas. Däremot erbjuds kunden ett lägre pris om så sker.

Du får alltid bäst pris på liseberg.se, framhåller parken.

– Har du inte möjlighet att betala eller köpa online så är du välkommen att köpa dina biljetter på plats.

Det understryks också att Liseberg eftersträvar att gå kunden till mötes.

Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, skriver nöjesparken.

Foto: Stefan Karlberg/Liseberg

Text: Redaktionen


“Katastrof” förutspås imorgon – turister avbokar i rasande fart

2025 07 04

Panikslagna turister har börjat avboka sina resor.

Anledningen är en kontroversiell “förutspådd” katastrof som påstås ska inträffa i början av juli.

Enligt mangaförfattaren Ryo Tatsuki, kommer nämligen en jordbävning att utlösa en “massiv tsunami” mot Japan runt den 5 juli, alltså imorgon.

Den så kallade prognosen har “utlöst panik” och fått tusentals turister att ställa in sina resor, rapporterar Le Monde.

Enorma vågor kommer att stiga i alla riktningar. Tsunamier kommer att ödelägga länderna kring Stillahavsområdet. En tsunami som är tre gånger kraftigare än den stora jordbävningen i östra Japan i mars 2011 kommer att drabba den sydvästra delen av landet, påstår författaren enligt tidningen.

Folk tar ryktet på allvar

Manga är en central del av Japans kultur och vardagsliv och genren har ett stort inflytande på exempelvis utbildning och underhållning i hela Asien.

Det är därför många som tar författarens varning på allvar. Enligt japanska myndigheter har exempelvis resebokningarna från Hongkong till till Japan störtdykt med 50 procent.

– Intresset för att resa till Japan minskar. Ryktets inverkan är obestridlig, säger Shinji Hiraj, guvernör i den japanska staden Tottori.

"Saknar vetenskaplig grund"

“Prognosen” har gett upphov till “verklig panik”, skriver Le Monde.

Framför allt är det taiwanesiska, kinesiska och sydkoreanska turister som ställer in sina resor.

Till följd har japanska myndigheter gått ut offentligt för att försöka lugna ned paniken. Japan understryker att det är omöjligt att förutse jordbävningar med aktuell vetenskap.

– Låt er inte påverkas av katastrofinformation som anger ett datum. Vi avråder starkt från att agera irrationellt av rädsla, framhåller Japans meteorologiska byrås generaldirektör Rypichi Nomuyra i ett uttalande.

LÄS MER: Svenskar i Grekland förvarnas – kan åka hem med skyhög räkning

Även forskare och experter har påtalat samma sak.

Profetior om tidpunkten för jordbävningar har ingen vetenskaplig grund. Om en jordbävning inträffar i juli skulle det vara en ren slump, säger Naoya Sekiya, forskare inom katastrofinformation och professor vid Tokyos universitet, till Japan News.

Ryktena om naturkatastroferna, och de inställda resorna, har lett till att flera japanska flygplatser fått skära ned på antalet flyg.

Foto: VOO QQQ

Text: Redaktionen