SVERIGE: Regeringens glädjebesked – nyckelspelaren kan rösta ja

2022 04 19

Centerpartiet utesluter inte att ställa sig bakom regeringens vårändringsbudget som finansminister Mikael Damberg (S) offentliggjorde i dag.

Det konstaterar partiets ekonomiskpolitiske talesperson Martin Ådahl när han svarar på frågor från reportrar på tisdagsförmiddagen.

– Vi ska få de bästa resultatet och viktigaste frågorna på bordet. Vi har hela tiden diskussioner med regeringen, säger han till Expressen.

Nyckelspelare

Centerpartiet beskrivs som en nyckel till att regeringens budget ska få tillräckligt mycket stöd i riksdagen och således kunna klubbas igenom den 15 juni.

I höstas röstade partiet ja till Magdalena Andersson (S) som statsminister, men lade ner sina röster i budgetomröstningen.

Det ledde till att budgetförslaget från M, KD och SD trädde i kraft.

Oppositionen har påbörjat diskussioner

Ett scenario som, trots lovorden från C, kan upprepa sig. Det konstaterar Fredrik Furtenbach, politisk kommentator på SR Ekot.

– Oppositionen har enligt mina källor redan börjat diskutera att tvinga fram ändringar i regeringens budget, skriver han på Twitter och tillägger:

– Det enda som skulle kunna hindra M, Kd och Sd att tvinga fram ändringar i budgeten är om V och Mp röstar för regeringens budget. Plus att C plötsligt byter fot och gör likadant.

Vill inte dra åt vänster

Centerns partiledare Annie Lööf har tidigare konstaterat att hennes parti inte kan stödja en budget som är för vänsterorienterad.

– Vi konstaterar att vi inte är beredda att ta ansvar för hela budgeten, den är inte i sin helhet tillräckligt bra, en stor del går till att höja bidragen. Om en regering rör sig vänsterut så kommer vi inte medverka till det, sa Annie Lööf efter att C i höstas lade ner sina röster i budgetomröstningen.

Foto: Ninni Andersson resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Matkedja inleder stor prissänkning – gäller hela Sverige

2025 04 27

Från och med idag sänker en av Sveriges stora matbutiker sina priser.

Så sent som för ett halvår sedan pekades City Gross ut som Sveriges dyraste livsmedelskedja.

Enligt en granskning från oberoende Matpriskollen hade butiken då landets dyraste matkasse för ett sammanboende par med två barn i fyra av sex regioner.

Nu lovar City Gross kraftigt sänkta priser från och med idag.

– Vi vill göra det enklare för våra kunder att få ihop vardagen, utan att tumma på kvaliteten. Därför sänker vi priserna på de varor som våra kunder handlar mest av – från färskvaror till basvaror i skafferiet, säger Patrick Grabenbauer, vd för City Gross, i ett uttalande på fredagen.

Gäller hela landet

Sänkningen gäller i alla butiker i hela Sverige.

Enligt City Gross har kedjan landat i beslutet till följd av “en omfattande prisöversyn”.

Färsk frukt, grönsaker, svenskt kött, ägg och kvarg nämns som några kategorier av produkter som nu får nytt och lägre ordinariepris.

Det ingen tillfällig kampanj, det är en långsiktig satsning på att våra kunder ska känna sig trygga med att de alltid kan handla prisvärt hos oss, säger Patrick Grabenbauer.

Hundratals kampanjer

City Gross framhåller att initiativet är “ett led i kedjans breda satsning” på att göra vardagsmat mer prisvärd.

Butikskedjan utlovar även “100-tals kampanjer varje vecka” utöver den aviserade prissänkningen.

– Genom att ta ett helhetsgrepp om matpriserna visar kedjan att det går att kombinera kvalitet och prisvärdhet, framhåller City Gross.

LÄS MER: Amerikanska jättekedjan bojkottas – “Chock”

Kritiserat förvärv

City Gross grundades 1993 och består idag av 42 stormarknader. Kedjan uppmärksammades stort förra året när den köptes upp av Axfood, som sedan tidigare äger bland annat Willys och Hemköp.

Köpet kritiserades då från politiskt håll, bland annat av förre finansministern Mikael Damberg, numera ekonomisk-politisk talesperson för Socialdemokraterna.

Det är väl ingen som tror att minskad konkurrens i matsektorn kommer att leda till lägre priser. Redan idag har vi problem med konkurrensen, sade Damberg till Aftonbladet i somras.

Affären granskades av Konkurrensverket som sade ja till uppköpet.

– Enligt vår utredning kommer förvärvet inte att innebära någon större förändring av marknadens funktionssätt, säger enhetschef Maria Ulfvensjö Baltatzis i en kommentar från myndigheten.

LÄS MER: City Gross näst sist – matjätten har Sveriges "sämsta" kundklubb

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Jättesuccén har kommit till SVT Play – kan streamas idag

2025 04 26

En av de mest hyllade filmerna från 2018 finns nu på SVT Play.

Det rör sig om den satiriska komedifilmen “The Favourite”.

Filmen – som fick flertalet Oscarsnomineringar – har hyllats brett av kritiker och har nu landat på SVT Play.

Det är “The Favourite”

“The Favourite” är en mörk komedi som utspelar sig i början på 1700-talet, då England ligger i krig med Frankrike.

Den sjukliga drottning Anna sitter på tronen men Storbritannien styrs egentligen av hennes rådgivare och hovdam Lady Sarah. 

– När Sarahs fattiga kusin Abigail anländer till slottet så klättrar hon snabbt från ett jobb som köksassistent till att bli drottningens nya konfident, förklarar SVT.

– En skarp rivalitet uppstår nu mellan kusinerna om vem av dem som ska åtnjuta drottningens gunst, både i och utanför sängen.

Emma Stone i huvudroll

I huvudrollerna finns bland andra Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Stone, Nicholas Hoult, och Joe Alwyn.

Filmen landade på SVT Play inatt och går att streamas fram till den 28 maj.

Filmen är regisserad av Yorgos Lanthimos – som även har hyllats för det psykologiska dramat “Dogtooth” från 2009.

“Enastående”

BBC:s recensent Nicholas Barber storhyllade skådespelarnas insatser när filmen först släpptes år 2018.

– Yorgos Lanthimos senaste film är en skandalös periodkomedi med tre enastående rollprestationer av Emma Stone, Olivia Colman och Rachel Weisz, skrev Barber.

“Bryter mot alla regler”

Barber menade att Yorgos Lanthimos The Favourite är en “smutsig, våldsam och skandalös periodkomedi som dryper av fult språk och värre beteende, och som kommer att skrämma bort alla som förväntar sig ett mer konventionellt kungadrama”.

Han hyllade även filmfotografens arbete.

– Filmen bryter mot alla regler för kostymdramat med vagnar och lantställen. Robbie Ryan, filmfotografen, ljussätter filmen så att den liknar en Caravaggio-målning och använder ibland en fisheye-lins för att töja ut och förvränga bilden.

Filmen har fått 7,5 i betyg på IMDB.

Foto: Clement M

Text: Redaktionen