JUST NU: Varnar för global kris

2022 04 14

Kriget i Ukraina kan leda till en stor global ekonomisk kris.

Det uppger FN i en ny global rapport som redogör för krigets ekonomiska effekter på omvärlden, rapporterar New York Times.

FN varnar för en ”tredimensionell kris”, som kommer att slå hårt mot länders ekonomier, mat- och bränsleförsörjning.

En perfekt storm

 – Vi står nu inför en perfekt storm som hotar att få förödande effekter för många utvecklingsländers ekonomier, säger FN:s generalsekreterare António Guterres.

Enligt slutsatser i rapporten riskerar flera länder att gå bankrutt.

– Det kan påverka livet för miljarder människor runt om i världen, skriver FN. 

Har eskalerat

Flera länders finanser har de senaste åren redan befunnit sig under enorma påfrestningar på grund av effekter från den pågående covid-pandemi, såväl som klimatförändringar och andra historiska utmaningar, konstaterar FN i rapporten.

Men efter Rysslands invasion av Ukraina har situationen förvärrats avsevärt på grund av regionens betydelse som en viktig råvaruexporter i kombination med effekter av historiskt hårda sanktioner mot Moskva, som har kastat globala marknader ur balans.

Till exempel producerar Ryssland och Ukraina cirka 30 procent av jordens vete och korn. Några av de fattigaste länderna i världen köper majoriteten av dessa råvaror från Ukraina och Ryssland.

Högst nivåerna någonsin

Som ett resultat av kriget har livsmedelspriserna i världen nått de högsta nivåerna som någonsin registrerats.

Priserna har ökat med 34 procent sedan förra året, konstaterar FN i rapporten.

– Inflationen stiger, köpkraften urholkas, bruttoutsikterna krymper och utvecklingen avstannar och i vissa fall avtar vinsterna. Många utvecklingsekonomier drunknar i skulder, säger António Guterres.

Foto: United Nations Photos resp Steve Knutson

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – köpcentrum står i lågor

2025 11 07

Ukrainska drönarattacker har träffat ett köpcentrum i de ryskockuperade delarna av Ukraina.

Attacken genomfördes under natten till fredag mot staden Novopskov i regionen Luhansk, som ligger i de ockuperade delarna av Ukraina.

– Ukrainas väpnade styrkor använde drönare för att slå till mot en tvåvåningsbyggnad i ett köpcentrum i Novopskov, meddelade Rysslands utsedda ledare för den ockuperade regionen, Leonid Pasechnik, rapporterar den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Taket förstört

Drönarattacken orsakade en brand och delar av taket har förstörts.

– En brand bröt ut, taket förstördes delvis och en del av de lokaler som hyrdes ut av enskilda företagare brann upp, uppger Leonid Pasechnik, i ett inlägg på Telegram.

Trots de stora materiella skadorna har inga skador på människor rapporterats.

– Lyckligtvis blev inga skadade, uppger Leonid Pasechnik.

LÄS OCKSÅ: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Räddningstjänsten på plats

Regionens räddningstjänst har ryckt ut för att släcka branden efter attacken.

Branden uppges nu vara under kontroll.

– Alla arbetar för att eliminera konsekvenserna av ännu en meningslös fientlig attack mot ett civilt objekt, framhåller Leonid Pasechnik, i Telegraminlägget.

Ryssland kraftsamlar i ockuperade delar

Rysslands ledning i Kreml har i veckan beslutat att officiellt inkludera de ockuperade delarna av regionerna Donetsk, Luhansk, Zaporizjzja och Cherson i Rysslands södra militärdistrikt, uppger Kyiv Independent.

– I distriktet ingick redan det ockuperade Krim, och beslutet skapar en grund för en utvidgning av värnplikten i de nu ockuperade områdena, framhåller tidningen.

Ukraina varnar för att det kommer leda till att fler ukrainska medborgare i de ockuperade delarna kommer tvingas in i den ryska armén.

– Enligt Ukrainas underrättelsetjänster har Ryssland under de första två åren av det fullskaliga kriget mobiliserat cirka 300 000 män från lokalbefolkningen i det ockuperade Ukraina, uppger Kyiv Independent.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Text: Redaktionen


7 november 2025

JUST NU: “Ryssland kan attackera imorgon” – tysk general varnar

2025 11 07

Den tyska generallöjtnanten Alexander Sollfrank varnar för att Ryssland kan attackera Nato “imorgon”.

En “begränsad” attack skulle kunna ske mot Natos territorium när som helst.

Det betonar den tyska generalen, enligt Reuters.

Enligt Alexander Sollfrank har Ryssland den kapaciteten. Han ser även scenariot som realistiskt.

– Om man tittar på Rysslands nuvarande kapacitet och stridskraft skulle Ryssland kunna inleda en småskalig attack mot Natoterritorium redan imorgon, säger Sollfrank till nyhetsbyrån.

Fullt redo 2029

Det skulle dock inte handla om något större anfall, menar den högt uppsatta tyska militära tjänstemannen.

– En liten, snabb, regionalt begränsad, inget stort – Ryssland är för bundet till Ukraina för det, säger han.

Alexander Sollfrank leder Tysklands gemensamma operationskommando och övervakar den tyska försvarsplaneringen.

Tidigare har den tyska regeringen varnat för att Ryssland potentiellt skulle kunna inleda ett storskaligt angrepp på Nato 2029 om nuvarande upprustning fortsätter.

Sollfrank delar den uppfattningen. Svartahavsflottan har lidit betydande förluster, men andra ryska flottor har inte minskat.

Markstyrkorna lider förluster, men Ryssland säger att de siktar på att öka sitt totala truppantal till 1,5 miljoner soldater, säger generalen.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Danmark: risken har ökat

I februari uppskattade FE, danska försvarets underrättelsetjänst, att risken för ett storskaligt krig i Europa har ökat.

Om kriget i Ukraina upphör eller pausas kommer Ryssland att kunna frigöra betydande militära resurser och därmed öka sin militära förmåga att utgöra ett direkt hot mot Nato, löd FE:s slutsats vid tillfället, enligt TV2.

Enligt den nya bedömningen kommer Ryssland sannolikt att vara mer benägna att använda militärt våld mot ett eller flera europeiska Natoländer om Moskva uppfattar försvarsalliansen som militärt försvagat eller politiskt splittrat.

Ryssland har konsekvent förnekat att det finns planer på att attackera Nato.

LÄS MER: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen