FRANKRIKE: Macron i klar ledning
2022 04 10
Frankrikes vallokalsundersökningar pekar på att president Emmanuel Macron går starkare än vad de sista mätningarna visade.
Högernationalisten Marine Le Pen, som i sin valbroschyr publicerat en bild när hon skakar hand med en leende Vladimir Putin, har ökat kraftigt i mätningarna i valets slutspurt.
Första siffrorna
Den sista veckan har hon nästan kommit ifatt Macron och hon hade förhoppningar om att vinna den första av de två valomgångarna i franska presidentvalet. Men när de första siffrorna avseende vallokalsundersökningen kommit in ser det ut som att Macron vinner första valomgången.
Vänstern trea
Så här ser resultatet ut enligt Le Mondes vallokalsundersökning:
28 % Macron, socialliberal
23 % Le Pen, nationalkonservativ
20 % Mélenchon, vänstersocialist
7 % Zemmour, högerkonservativ
5 % Pécresse, liberalkonservativ
4 % Jadot, miljöpartist
2 % Hidalgo, socialist
Andra valomgång
Då ingen av kandidaterna får 50 procent av rösterna väntar en andra valomgång senare i april mellan de två främsta kandidaterna.
Vallokalsundersökningen pekar på att det blir Le Pen som möter Macron i andra valomgången den 24 april.
Starkare än 2017
Le Pen går starkare än första omgången i valet 2017 som slutade så här:
24 % Macron, socialliberal
21 % Le Pen, nationalkonservativ
20 % Fillon, liberalkonservativ
20 % Mélenchon, vänstersocialist
Foto: Palais de l'Élysée
Text: Redaktionen