JUST NU: Putin sätter in brutal general för att vinna kriget mot Ukraina

2022 04 09

Rysslands diktator gör nu ett nytt drag för att besegra Ukrainas Väpnade Styrkor.

Vladimir Putin har beslutat att sätta in den grymma generalen Alexander Dvornikov som ny ledare för ryska arméns anfallskrig mot grannlandet Ukraina uppger BBC News.

Personlig förtjusning

Putin, som manifesterat sin personliga förtjusning i generalen genom att låta sig fotas offentligt med honom vid flera tillfällen och därefter publicerat bilderna på Kremls egen hemsida, bedömer att general ska vända kriget till Rysslands fördel.

Känd för sin brutalitet

General Alexander Dvornikov är känd för sin brutalitet i samband med kriget i Syrien där den ryska stridsledningen bombade sönder storstäder till grus vilket ledde till enormt lidande och tiotusentals dödsoffer som följd.

Omvärlden vädjade om eldupphör men de ryska generalerna hörsammade inte kraven på att upphöra med sina urskillningslösa bombningar.

Bekräftar

Myndighetskällor i Väst bekräftar nu för BBC News att den ökände generalen nu leder Rysslands krig mot Ukraina.

– Han har mycket erfarenhet från Rysslands operationer i Syrien. Så vi kan räkna med att det att övergripande befälet och kontrollen kommer att förbättras, säger myndighetskällan.

Ryska stridsgrupperna

Bakgrunden till Putins beslut att kasta in general Dvornikov som högsta befälhavare är tydlig enligt uppgifter till TV-kanalen.

– Det är ett försök till att förbättra koordineringen mellan olika militära enheter. De ryska grupperna har tidigare organiserats och styrts separat, säger källan.

Stor flyktingvåg

Kriget är nu inne på sin 44:e dag och Putin bedöms vilja gå till kraftiga attacker mot östra Ukraina inom kort.

Farhågorna har utlöst en stor flyktingvåg från östra delarna av landet mot västra Ukraina. De ryska styrkorna väntas öka rejält i antal i regionen.

Ukrainska trupper smartare

Trots Rysslands numerära överlägsenhet sett till antalet soldater så har Putinregimen inte lyckats på långa vägar så bra som många bedömare trott.

– Rysslands taktik har motverkats av mindre ukrainska trupper som agerat smartare och överraskande. Detta trots att Ryssland tros ha substantiella styrkor med strax under 100 taktiska bataljongrupper, säger källan.

Vill fira 9 maj

Myndighetskällan uppger även till BBC att det är möjligt att militär strategi tvingas stå tillbaka för politisk strategi kopplat till att Putin vill fira en krigsseger den 9 maj som markerar Rysslands segerdag i andra världskriget.

Leda Ryssland till seger

– Om inte Ryssland lyckas ändra taktik så är det mycket svårt att se hur de ska lyckas ens med mindre målsättningar, säger myndighetskällan.

Men Putins plan är nu att den nytillsatta generalen ska vända kriget och leda Ryssland till seger.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen