JUST NU: Statsministern ringde upp Putin

2022 03 31

Norges statsminister Jonas Gahr Støre lyfte luren för att ge sin syn på kriget direkt till Vladimir Putin.

Det rapporterar norska VG, som menar att Støre själv initierade att ringa upp diktatorn. Enligt statsministern ska samtalet ha förflutit “lugnt”, men med starka ord och raka puckar.

Tydliga budskap

Jag upplevde att det gick att nå ut och bli lyssnad på. Det var ett snyggt samtal med tydliga budskap, åt båda hållen. Vi har helt klart olika syn på vad som var upptakten till det här kriget – och vad som händer på marken, säger Støre enligt NRK.

Krigsbrott

I en dryg timme talade Støre med den ryska diktatorn. Statsministern meddelar till pressen att han under den tiden starkt fördömde kriget och till och med sade till Putin att han betraktar invasionen som ett krigsbrott.

Putin “saklig”

Støre upplevde Putin som respektabel i samtalet.

– Han framstod som saklig med sina argument. Han får tuffa besked tillbaka. Det är en extraordinär situation i europeisk historia vi står inför. Det var därför jag använde starka ord. Han lyssnade på dem. Han förklarade Rysslands syn på konflikten, men jag kände att det gick att nå ut och bli lyssnad på, säger den norska ledaren på en pressträff enligt VG, som inte heller utesluter att det kan bli fler samtal.

Manade till humanitärt tillträde

Ett stort fokus i telefonsamtalet ska även ha handlat om civilbefolkningens lidande i Mariupol. Støre argumenterade för att det humanitära tillträdet i staden måste garanteras och att förhandlingarna måste komma till en lösning.

Enligt Støre höll Putin med om den humanitära biten, men angående förhandlingarna hänvisade han till diskussionerna som hålls i Istanbul.

Rysk media justerar citat

Samtalet mellan Støre och Putin har även rapporterats i rysk media, bland annat av den ryska statliga nyhetsbyrån Tass.

Dock har den stora tv-kanalen Ren TV justerat citat från den norska regeringen och ersatt ordet “krig” med “särskild operation”.

Zelinsky talade till Norge

Igår pratade Norges statsminister även med Ukrainas premiärminister Denys Sjmyhal. Samma dag höll också president Volodymyr Zelinsky ett videotal direkt till norska Stortinget.

“Ryssland ljuger”

Samtidigt uttalar sig en annan norrman om Putinregimen. Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg framhävde på torsdagen att Rysslands uppgifter om att de drar tillbaka sina styrkor är opålitliga.

– Ryssland har upprepade gånger ljugit om sina avsikter. Enligt vår underrättelsetjänst drar inte ryska styrkor sig tillbaka, utan omgrupperar, levererar och förstärker sin offensiv i Donbass-regionen, säger Stoltenberg till norska VG.

Foto: President of Russia resp Arbeiderpartiet

Text: Redaktionen


JUST NU: Elon Musk kan deporteras

2025 07 01

Bråket mellan USA:s president Donald Trump och hans tidigare rådgivare Elon Musk fortsätter att eskalera. 

De senaste dagarna har Musk återigen riktat skarp kritik mot Trumps stora budgetförslag, “The Big Beautiful Bill”, som ska upp till omröstning i kongressen.

Budgeten väntas öka den redan höga amerikanska statsskulden, vilket fått Elon Musk att se rött.

Techmiljardären, som tidigare har kallat lagförslaget för en ”avskyvärd styggelse”, hotar att starta ett nytt parti om budgeten röstas igenom.

– Vårt land behöver ett alternativ till det demokratisk-republikanska enpartiet så att folket faktiskt får en röst, skriver han på X.

Trump öppnar för att deportera Musk

Nu går Donald Trump till stenhårt motangrepp.

På en pressträff öppnar han för att deportera Elon Musk, rapporterar Bloomberg.

När Trump får frågan om Musk kan utvisas från USA, svarar han:

– Jag vet inte. Vi får titta på det.

Musk är ursprungligen från Sydafrika. Flera trogna Trumpanhängare har tidigare påstått att techmiljardären kom till USA illegalt, vilket möjliggör ett utvisningsbeslut.

Hotar att stoppa subventioner

På samma pressträff upprepar Trump att staten kan sluta att subventionera Musks företag. Enligt presidenten kan effektivitetsdepartementet Doge få i uppdrag att undersöka frågan. 

– Doge är monstret som en dag kanske måste vända tillbaka och sluka Elon. Visst vore det fruktansvärt? säger Trump med hänvisning till att Elon Musk tidigare var ansvarig för departementet.

– Elon får en hel del subventioner, men han är mycket upprörd över att elbilsmandatet ser ut att försvinna, fortsätter presidenten.

LÄS MER: Trump slår tillbaka stenhårt mot Elon Musk

Musk svarar

Elon Musk har kommenterat Trumps hot om deportering.

– Det är så frestande att eskalera detta. Så frestande. Men jag avstår för tillfället, skriver han på X.

LÄS MER: Elon Musk varnar Trump – kan ske redan i veckan

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


JUST NU: Coop stoppar betalsätt för kunder

2025 07 01

Coop Nord har fått nog av stölderna.

Nu stoppas betalningsmetoden Scan & Pay i koncernens 85 butiker i Jämtland, Västernorrland och Västerbotten.

Beslutet har fattats eftersom flera stölder kopplas till betalsättet.

Det uppger Coop Nords medlems- och kommunikationschef Stefan Eriksson i en kommentar till P4 Jämtland.

– Personer har använt det för att ta sig ut från butiken med varor till ganska stora värden, säger han till radion.

Kopplas till mobilen

Scan & Pay låter kunderna scanna sina varor direkt med Coop-appen i mobilen. Betalningen görs sedan via Swish, kontokort, Matkonto eller Apple Pay.

– Med ett tryck får du full koll över din varukorg och kan enkelt lägga till eller ta bort varor. När du handlat klart betalar du enkelt, utan att behöva gå till kassan eller stå i kö, skriver Coop om betalsättet.

Men nu stoppas alltså Scan & Pay i över 80 butiker.

Coops kunder i norra Sverige kommer dock fortfarande kunna använda andra självscanningsmetoder.  

Kunder kan använda Coops egna scanners i butikerna och snabbkassan kommer också att finnas kvar.

– Där blir det ingen förändring alls, utan det kommer fungera precis som vanligt, säger Stefan Eriksson till radion.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp” 

”Alarmerande utveckling”

Stölder är det vanligaste brottet inom handeln.

Enligt branschorganisationen Svensk Handels Trygghetsbarometer utsattes 39 procent av landets butiker för stöld eller ringa stöld under varje vecka 2024. En ökning med tre procentenheter jämfört med 2023, då 36 procent av butikerna svarade ja på samma fråga.

Undersökningen visar också att andelen butiker som utsatts för stöld, inbrott, hot eller våld, uppgick till hela 46 procent under 2024 – den högsta siffran på årsbasis sedan mätningarna inleddes 2018.

– Det är en alarmerande utveckling, men vi kan tyvärr inte säga att vi är förvånade. Vi tar dagligen emot vittnesmål från våra medlemmar som menar på att läget är akut. Nästan hälften av butikerna har under året drabbats av stöld eller hot. Konsekvenserna kan bli ödesdigra, och i slutändan är det samhället som står som förlorare, säger Nina Jelver, säkerhetschef Svensk Handel, i ett uttalande.

LÄS MER: TV4 säljs

Foto: Coop Sverige 

Text: Redaktionen