Klassiska julmusten nobbas – stor förändring i Sverige
2026 11 06
Den klassiska sockrade julmusten tappar i popularitet.
Färre än hälften av svenskarna, 42 procent, svarar att de föredrar den klassiska julmusten framför det sockerfria alternativet.
Det visar en färsk undersökning från Sveriges Bryggerier som har genomförts på uppdrag av YouGov.
Siffran innebär att sockerfri julmust i dag är nästan lika populär som den traditionella sockrade varianten.
I undersökningen svarar 41 procent att de föredrar den sockerfria varianten.
– Att nästan lika många nu föredrar sockerfri som sockrad julmust visar hur våra dryckesvanor förändras även inom en av våra mest älskade traditioner, säger Anna-Karin Fondberg, vd för Sveriges Bryggerier.
Fondberg lyfter även fram att undersökningen visar på ett växande intresse för nyare och mer experimentella smakprofiler.
Den klassiska juldrycken finns numera i allt fler varianter, samtidigt som bryggerierna fortsätter att utveckla nya smakkombinationer.
– Julmusten är en fantastisk kombination av tradition och innovation. Den väcker starka minnen och känslor, samtidigt som svenska bryggerier fortsätter att utveckla den med nya smaker, recept och uttryck, säger hon.
Läs också: Coop stänger butiker
Många tjuvstartar
Enligt undersökningen dricker 22 procent av svenskarna årets första julmust redan i november, medan 24 procent väntar till december. Var fjärde svensk väntar ända till till julveckan eller själva julhelgen med att dricka den första julmusten.
Vidare visar granskningen att 30 procent anser att början av december är den mest acceptabla tidpunkten att börja dricka julmust. Samtidigt tycker 27 procent att det är helt okej att börja någon gång i november.
– För vissa börjar julkänslan med den första julmusten i november, andra sparar den till julhelgen. Oavsett när vi öppnar årets första flaska är julmusten en tradition att samlas kring. Nya varianter får ta plats samtidigt som de klassiska smakerna lever vidare, säger Anna-Karin Fondberg.
Andra läser: Ica, Coop och Willys sticker ut – stor skillnad mot Europa
Foto: Sveriges Bryggerier pressbild
Text: Redaktionen


