4 november 2026

Snabbmatskedjan skulle ta över Sverige – stänger redan

2026 11 04

Den amerikanska snabbmatskedjan Five Guys kom till Sverige förra året.

Den första restaurangen slog upp dörrarna vid Sergels Torg i februari 2025. Det skulle vara startskottet för en stor expansion till den svenska marknaden.

Den amerikanska snabbmatskedjan hade planer på att öppna tio restauranger i Sverige. Fler lokaler i Stockholm skulle öppna, och kedjan skulle etablera sig i Malmö och Göteborg.

Nu stänger Five Guys en av sina tre svenska restauranger, rapporterar Realtid.

Stänger redan

Efter att den första restaurangen öppnades vid Sergels torg kom ytterligare två nyöppningar i Mall of Scandinavia och på Dragarbrunnsgatan i Uppsala.

Men bara 426 dagar efter att Uppsala-restaurangen hade premiär så stänger Five Guys ner den.

Anledningen är att försäljningen inte har gått som förväntat.

“Kan bli som Starbucks”

Två Five Guys-restauranger finns därmed kvar i Sverige. Frågan ställs nu om stängningen i Uppsala är ett tecken på vad som väntar framöver, eller bara en isolerad händelse.

Liknelser görs med den amerikanska kafékedjan Starbucks vars expansion till Sverige misslyckades, något som har förklarats av en redan stark kafékultur och etablerade kafékedjor.

Starbucks nådde omkring 20 kaféer i Sverige, men expansionen tappade fart och kedjan har sedermera stängt majoriteten av de svenska lokalerna.

Läs mer: “Världsrekord” – sätter stopp för Biltema

Har fått kritik

Five Guys grundades i Virginia i USA 1986. Kedjan har blivit en av USA:s största snabbmatskedjor med omkring 1 700 restauranger.

Intresset för öppningen vid Sergels torg var stort, men redan då ställdes frågor.

– Man behöver inte ta ett beslut huruvida man ska gå på McDonalds eller Max, sade varumärkesstrategen Håkan Olofsson till SvD förra året.

– Det är bara att slinka in och handla. Men Five Guys ligger så pass högt i pris att man behöver fundera lite.

Överetablerat

Olofsson sade vidare att det är “för sent, för dyrt och för fett”.

– Marknaden är redan rätt överetablerad och den här förtjusningen över att det kommer en amerikansk kedja är inte alls lika stor som när McDonalds eller Hard Rock Cafe kom till Sverige. 

Läs mer: Trump erkänner – ”Därför förlorade vi”

Foto: S. Saleem resp M. Heil

Text: Redaktionen


3 november 2026

Nytt krav från V i regeringsfrågan

2026 11 03

V ställer krav på inflytande.

Idag har riksdagen tagit ställning till Elisabeth Thand Ringqvist (C) som nästa statsminister. Resultatet blev ett tydligt nej. Nu ger talmannen Andreas Norlén sonderingsuppdraget till Ulf Kristersson (M).

– Jag kommer fortsätta föra samtal med olika partier. De samtalen kommer ske i relativ tysthet för att få så förtroendefulla samtal som möjligt under den här första veckan, säger statsministern under en pressträff efter beskedet.

Kristersson vill inte se uppdraget som hopplöst.

– Sannolikt mycket svårt, men kanske inte helt omöjligt, säger han.

Besked från V

Efter dagens omröstning i riksdagen ser Nooshi Dadgostar (V) bara en möjlig väg framåt, rapporterar Aftonbladet.

– Det är en rödgrön regering med S, V, MP och V i en och samma regering, en regering som lutar åt vänster, säger hon till tidningen.

Läs också: Viktig varning om vinterdäck – många har ingen aning

Nytt krav

Dessutom fastslår V-ledaren ett nytt krav i regeringsfrågan. Sedan tidigare har partiet varit tydliga med att de inte kommer stödja en regering där de inte själva sitter med.

Nu slår Nooshi Dadgostar också fast att V kommer kräva större inflytande än C i ett potentiellt regeringssamarbete där de båda ingår, och hänvisar till valresultatet och respekt för väljarna.

– Det är klart att vi kommer att föra in så pass mycket politik som motsvarar de 8,4 vi har. Centerpartiet har 7 procent, då kommer de att få igenom politik som motsvarar det, säger hon till tidningen.

Tar processen framåt

Elisabeth Thand Ringqvist (C) nederlag i dagens statsministeromröstning var väntad, också av partiledaren själv.

– Det är ju ändå en formell process. Det var också ett sätt för oss att ta den här frågan framåt, och att vi också tog ansvar för att jag hade sonderat för en mittenregering, säger hon, till SVT.

Stänger dörren

Samtidigt meddelar Magdalena Andersson (S) att arbetet med att samla ett regeringsunderlag pågår för fullt.

– Jag jobbar ju hela tiden för att vi ska kunna få en regering på plats som kan förverkliga den nya riktning som svenska folket har röstat för, säger hon till kanalen.

Läs mer: USA backar – stoppar stöd till Israel

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen


3 nov 2026

C ger besked om SD

2026 11 03

I helgen uppgavs att Sverigedemokraterna börjat öppna för att släppa på kravet att sitta i regering.

Partiledaren Jimmie Åkesson har både före och efter valet varit tydlig med att SD kräver ministerposter för att rösta ja till en regering. Den här veckan ska dock partiets verkställande utskott mötas för att på allvar diskutera frågan, enligt uppgifter till Aftonbladet.

I samma veva förklarade SD-källor för tidningen att ett närmande skett mellan Sverigedemokraterna och Centerpartiet.

C kommenterar

Efter helgens nya uppgifter ger nu C besked om den röda linjen mot SD. Den ligger kvar, framhäver Martin Ådahl, ekonomiskpolitisk talesperson för Centerpartiet.

– Vi har en stenhård linje när det gäller Sverigedemokraterna. Vi vill inte göra oss beroende av dem, säger C-toppen till TV4 Nyheterna.

Han understryker att det inte finns någon förändring alls i partiets hållning. 

– Våra positioner som vi gick till val på ligger fast, säger även C:s gruppledare Daniel Bäckström till samma kanal.

Förnekar

För två veckor sedan publicerade SD-ledaren ett öppet brev till Elisabeth Thand Ringqvist (C) där han bjöd in partiledaren till samtal. 

– För att undvika missförstånd och onödiga spekulationer vill jag samtidigt vara tydlig med en sak. Den här inbjudan innebär inte att Sverigedemokraterna ändrar inställning rörande vår egen roll i regeringsfrågan, slog Åkesson samtidigt fast vid tillfället.

Samtidigt ökar nu intresset för SD:s inställning till frågeställningen efter helgens uppgifter. Sverigedemokraterna har dock i dagarna förnekat Aftonbladets uppgifter om att regeringskravet kan vara på väg att slopas, enligt TV4. 

Andra läser: Går emot S – ”Gör inte om misstaget”

Uppdraget vidare till Kristersson

Klockan 13 prövas Elisabeth Thand Ringqvist i den andra statsministeromröstningen efter valet. Allt pekar på att hon blir nedröstad, vilket C-ledaren själv också räknar med. Då går sonderingsuppdraget vidare till Ulf Kristersson (M).

– Genom att vi genomför en statsministeromröstning så kommer vi närmare extravalet och då ökar ju pressen på alla inblandade partier, sade talman Andreas Norlén till SVT förra veckan.

Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen